گزارش: علائم عفونت ژل لب

گزارش: علائم عفونت ژل لب

داشتن چهره ای جوان و شاداب آرزوی بسیاری از افراد است. هر ساله بسیاری از افراد برای جوانسازی پوست صورت خود تحت روش های جوانسازی پوست صورت قرار می گیرند. در حالی که این درمان های زیبایی می توانند مزایای زیادی داشته باشند، معایب و عوارض زیادی نیز به همراه خواهند داشت. یکی از راه های جوانسازی صورت تزریق ژل لب است. در ادامه این مقاله با تزریق ژل لب بیشتر آشنا خواهید شد.

همه چیز درباره تزریق ژل و فیلر به صورت

فیلرها در واقع پرکننده ها یا حجم دهنده های پوست هستند که می توانند پوست صورت را زیبا و جوان کنند. از این پرکننده ها می توان برای حجیم کردن لب ها، رفع چین و چروک، کانتور کردن صورت و بدن و موارد دیگر استفاده کرد. اکثر مردم از این پرکننده های پوستی برای پرکردن چین و چروک صورت و جوانسازی پوست صورت استفاده می کنند. با توجه به مقاله منتشر شده در مورد درد ژل خط خنده می خوانیم: اما برای کاهش درد تزریق ژل خط خنده بهتر است در جلسه مشاوره ای که قبل از تزریق دارید از پزشک بخواهید که مسکن و مسکن تجویز کند. اگر درد ناشی از تزریق ژل شدید است، می توانید علاوه بر مسکن از کمپرس آب سرد نیز استفاده کنید.
اما به طور کلی یکی از عوامل مهم در کاهش درد تزریق ژل، مهارت پزشک است. اگر پزشک متخصص نباشد، در حین تزریق به سایر بافت های صورت آسیب می رساند.

آیا ژل لب می تواند باعث عفونت شود؟

در حال حاضر تزریق ژل لب به عنوان یکی از بهترین روش ها برای افزایش حجم و زیبایی لب ها شناخته می شود. این روش نیز مانند هر روش دیگری می تواند مزایا و معایب خود را داشته باشد. شدت عیوب و عفونت این روش بسته به شرایط جسمانی فرد، مراقبت های بعد از تزریق، نوع تزریق، مهارت پزشک و … متفاوت است. در هر فردی برای جلوگیری از بروز عفونت در هنگام تزریق ژل لب، بهتر است از مراجعه به کلینیک هایی که مجوز لازم از وزارت بهداشت را ندارند خودداری کنید و با هزینه بسیار کمتر این کار را انجام دهید.

علائم عفونت ژل لب چیست؟

بهتر است بعد از تزریق ژل لب وضعیت پوست خود را از نظر عفونت و ظاهر کنترل کنید. هر زمان که علائم عفونت را روی پوست خود مشاهده کردید، بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کنید و از بدتر شدن آن جلوگیری کنید. علائم عفونت لب عبارتند از:

  • پس از تزریق ژل لب، ممکن است التهاب و قرمزی خفیفی در ناحیه تزریق مشاهده شود، این التهاب و قرمزی ممکن است ناشی از عفونت در ناحیه تزریق باشد. اگر این التهاب بعد از چند روز برطرف نشد، بهتر است برای بهبودی به پزشک مراجعه کنید.
  • بعد از تزریق ممکن است به دلیل وارد شدن سوزن و تزریق مواد، مقداری تورم در ناحیه تزریق ایجاد شود. این تورم در مدت کوتاهی برطرف می شود، اگر این تورم بهبود نیافت بهتر است برای درمان با پزشک خود مشورت کنید.
  • احساس گرما و دمای بالا در پوست می تواند نشانه عفونت در بدن باشد.
  • معمولا پس از تزریق ژل لب، فرد ممکن است درد خفیفی در ناحیه تزریق احساس کند. اگر این درد ادامه یابد، ممکن است علت عفونت فرد باشد.
  • از دیگر علائم عفونت تزریق ژل لب می توان به تب، پوسته شدن لب ها، آبسه، حساسیت به لمس، ناتوانی در حرکت لب ها و … اشاره کرد.

در صورت عفونت ژل لب چه باید کرد؟

عفونت ژل لب با مراجعه به پزشک و مصرف دارو قابل درمان است. در واقع علاوه بر مصرف دارو می توانید از راه های دیگری نیز استفاده کنید که در ادامه با آنها آشنا می شوید:

مصرف یا تزریق آنتی بیوتیک

معمولا پس از تزریق ژل لب، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. آنتی بیوتیک ها می توانند از عفونت در بدن جلوگیری کنند. در بسیاری از موارد ممکن است استفاده از آنتی بیوتیک نتواند از عفونت جلوگیری کند که در این صورت پزشک دوز آنتی بیوتیک مصرفی را افزایش می دهد. آنتی بیوتیک ها هم به صورت قرص و هم به صورت تزریقی استفاده می شوند. یکی از شایع ترین عفونت های بدن که پس از تزریق ژل به لب ها ایجاد می شود، عفونت باکتریایی است. البته این عفونت می تواند خود را به صورت عفونت قارچی و ویروسی نشان دهد، بنابراین پزشکان مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی را تجویز می کنند.

انتشار ژل

زمانی که عفونت شدید شد و پزشک نتواند آن را با آنتی بیوتیک درمان کند، ژل باید تخلیه شود. طبق مقاله منتشر شده در سایت کلینیک صدف، تخلیه ژل به روش های مختلفی انجام می شود و استفاده از هر یک از این روش ها بر اساس تشخیص پزشک است. این روش ها بیانی هستند:

ژل را با سوزن خالی کنید

از این روش برای دور انداختن ژل های با غلظت بسیار کم استفاده می شود. این ژل ها به راحتی با استفاده از سوزن از روی لب پاک می شوند. در برخی موارد پس از تزریق کیست روی لب ایجاد می شود و مایع موجود در آن را می توان با سوزن خارج کرد.

ژل تخلیه با سونوگرافی

اگر کیست و ضایعات توده مانند و سفت باشند، می توان آنها را از طریق یک برش تخلیه کرد. معمولاً در این حالت پزشک سعی می کند با استفاده از سونوگرافی متوجه شود که بهتر است این مایعات از طریق دهان خارج شوند یا از طریق پوست. این سونوگرافی برای سازندهایی که در عمق قرار دارند بسیار موثر خواهد بود.

جداسازی ژل با آنزیم ها

آنزیم هیالورونیک با بدن سازگاری زیادی دارد به همین دلیل از این آنزیم برای تخلیه ژل بسیار استفاده می کنند. تزریق آن نمی تواند عوارض دائمی و خطرناکی برای فرد ایجاد کند، تنها عوارض آن را می توان قرمزی، تورم، التهاب و … عنوان کرد. این عوارض کوتاه مدت هستند و پس از چند ساعت ناپدید می شوند.

تخلیه ژل با جراحی

اگر در حین تزریق از ژل های دائمی و سیلیکونی استفاده کرده باشید، تخلیه آنها بسیار دشوارتر خواهد بود. بنابراین باید از روش جراحی برای تخلیه ژل استفاده کنید. پزشک برای کاهش درد ناشی از جراحی از بیهوشی برای ایجاد برش استفاده می کند. بخیه های حاصل از این عمل به مرور زمان ناپدید می شوند.

نتیجه

تزریق ژل یکی از بهترین راه ها برای حجیم و فرم دادن به لب ها است. بهتر است به کلینیک های پزشکی مراجعه کنید که تمام توصیه های بهداشتی را رعایت می کنند. در بسیاری از موارد عوارض و مضرات این روش های درمانی به قدری زیاد است که می تواند به فرد آسیب جسمی وارد کند.