کتاب 23 راه برای غلبه بر تنبلی اثر اس جی اسکات

کتاب 23 راه برای غلبه بر تنبلی اثر اس جی اسکات

کتاب 23 راه برای غلبه بر تنبلی; چرا تعلل می کنیم؟ یکی از کتاب های جامع مقابله با تنبلی و اهمال کاری با ترجمه امیرحسین میرزایان نوشته اس جی اسکات است. هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید که او هنوز دستگیر شده است سندرم تنبلی و همیشه کارهای مهم خود را به موقع انجام می دهد. پس پیشنهاد می کنم این مقاله را بخوانید تا بدانید چه چیزی شما را از چنگال تعلل رها می کند.

آشنایی با کتاب 23 راه برای غلبه بر تنبلی

اس.جی. اسکات در سال 2014 کتاب 23 راه برای غلبه بر تنبلی را منتشر کرد. این کتاب در سال ۱۳۹۳ توسط انتشارات پندار تابان منتشر شده است. این کتاب حاوی ایده های متنوع و کاربردی است که به شما کمک می کند تا از شر تعلل در زندگی روزمره خلاص شوید. ابتدا با ریشه ها و علل تنبلی و بهانه های ناخودآگاه بی توجهی به امور آشنا می شوید و سپس 23 قانون برای غلبه بر تنبلی ارائه می شود. هر قانون شامل راه حل های مفیدی است که موفقیت در انجام کارها را تضمین می کند.

اس جی اسکات، نویسنده کتاب 23 راه برای غلبه بر تنبلی

استیو اسکات نویسنده مشهور کتاب هایی در زمینه غلبه بر تنبلی و ایجاد عادات سالم است.او وبلاگی به نام دارد. عادات خوب را در خود ایجاد کنید (عادات خوب را ایجاد کنید) در این وبلاگ او در مورد عادات روزانه صحبت می کند که باعث می شود زندگی بهتری داشته باشیم. روش های ساده ای را برای کسانی که زندگی پرمشغله ای دارند ارائه می دهد. اس جی اسکات معتقد است که برای تغییرات اساسی ما باید عادات درست را یکی پس از دیگری پرورش دهیم. او در مورد خودش می گوید:

در بیشتر عمرم با تنبلی و اهمال کاری مشکل داشتم. در دوران دبیرستان و دانشگاه فقط شب های امتحان درس می خواندم. انشاهای من هرگز به موقع انجام نمی شد و حتی نمی توانستم به ساده ترین کلمات پایبند باشم. در سال 2003 تصمیم گرفتم برای حل این مشکل کاری انجام دهم. وقتی کسب و کار اینترنتی خود را شروع کردم، به یک حقیقت ساده پی بردم. ما مسئول زندگی خود هستیم». می دانستم برای موفقیت در کارم باید خودم را تغییر دهم. در طول سال‌ها، من اطلاعات زیادی را از کتاب‌ها و وب‌سایت‌های مختلف در مورد ارائه شخصی خوانده و جمع‌آوری کرده‌ام. من همچنین یک سری روش های مختلف را برای غلبه بر تنبلی آزمایش کردم. نتیجه چه بود؟ من اکنون یک تجارت موفق دارم و 37 کتاب منتشر کرده ام.

اس.جی. چمباتمه می زنم

خواندن توصیه می شود: کتاب روانشناسی اهمال کاری، غلبه بر اهمال کاری

نقد کتاب 23 راه برای غلبه بر تنبلی

تاکنون ده ها کتاب با این عنوان در ایران و سایر کشورها منتشر شده است که هر کدام دلایلی را برای تنبلی و تعلل بیان کرده اند. اما به ندرت کتابی پیدا می شود که راه حل های عملی برای هر یک از عوامل اهمال کاری و تنبلی ارائه دهد. این عاملی است که این کتاب را از عناوین مشابه متمایز می کند. اما اگر کتاب های دیگر استیو اسکات را خوانده باشید، ممکن است احساس کنید که او چیز جدیدی نگفته است و تا حدودی این ادعاها در کتاب های دیگر او نیز وجود دارد.

بخشی از کتاب

بهانه آوردن برای تنبلی بسیار آسان است. نکته اینجاست که بدانیم کدام دلایل منطقی و کدام دلایل یک راه خلاقانه برای تنبلی هستند. تنبلی ما اغلب ناشی از باورهای نادرست و ترس های ناخودآگاه است. اگر در این افکار عمیق بشوید، متوجه خواهید شد که غلبه بر این ترس ها و ایجاد یک ذهنیت سازنده و صحیح کار سختی نیست. ذهن شما ماشین شگفت انگیزی است که شما را قادر می سازد از تخیل خود برای ایجاد هر چیزی ممکن استفاده کنید. البته این خلاقیت می تواند شما را محدود کند. گاهی اوقات ما در یک پروژه گیر می کنیم. نه از روی اکراه، بلکه از روی الگوهای فکری ناکارآمد.

عامل اصلی تنبلی باورهای محدود کننده ما کنترل نکردن این افکار باعث می شود که برای تنبلی خود بهانه بیاوریم. اما اگر این بهانه‌ها را به چالش بکشید، متوجه می‌شوید که بیشتر آنها از ترس‌های پنهان و الگوهای ضربه‌ای ناشی می‌شوند. 7 بهانه رایج وجود دارد که با دانستن دلیل هر یک از آنها، یک قدم به مقابله با تنبلی نزدیک می شوید:

بهانه 1: مهم نیست

مردم معمولاً به چیزهایی که به نظر مهم نمی رسند توجه نمی کنند. این وظایف ممکن است به زمان حساس یا لذت بخش نباشند. یا اینکه به یک هدف بلند مدت کمکی نمی کند و مجبور می شوید با بزرگترین ترس خود روبرو شوید. مهم نیست دلیل تنبلی چیست. گاهی اوقات از انجام کارهایی که فکر نمی کنید مهم هستند غفلت می کنید. یکی از ساده ترین راه ها برای غلبه بر بهانه مهم نبودن، عادت کردن به تصمیم گیری های جدی است. یا شروع به کار روی پروژه ای می کنید یا شهامت کنار گذاشتن آن را دارید. یکی از بهترین راه ها برای غلبه بر تنبلی، گرفتن تصمیمات سخت است. حتی اگر به معنای خلاص شدن از شر چیزهایی باشد که زمانی برای شما مهم بوده اند.

بهانه دوم: اول باید کار دیگری انجام دهم

یکی از دلایل قطع کار این است که ابتدا باید کار دیگری انجام شود. یک تماس تلفنی، یک پروژه متفاوت، یک خرید ساده. تنبلی بسیار آسان است وقتی کار دیگری وجود دارد. با عادت به تعریف کامل و دقیق هر پروژه می توانید این بهانه را برای همیشه از بین ببرید. نکته کلیدی این است که هر پروژه را به اقدامات کوچک روزانه تقسیم کنید و آنها را اجرا کنید.

بهانه 3: برای شروع به اطلاعات بیشتری نیاز دارم

این مشکل گاهی اوقات یک بهانه موجه است. معمولا قبل از شروع هر پروژه ای باید کارهایی را انجام دهیم. اما اگر این کار را هر روز یا هر هفته انجام دهید، دیگر بهانه قابل قبولی نیست. ساده ترین راه حل برای این مشکل کسب اطلاعات بیشتر است. نداشتن اطلاعات کافی در مورد نحوه انجام کار هرگز نباید دلیلی برای تنبلی و تعلل باشد. این روزها چیزی وجود ندارد که نتوان آن را یاد گرفت، یا حداقل کسی که مهارت داشته باشد را نمی توان یافت.

بهانه 4: من خیلی سرم شلوغ است

همه ما گاهی اوقات احساس خستگی می کنیم. مهم نیست چقدر سخت کار می کنیم، لیست کارهای ما هرگز کامل به نظر نمی رسد. این اتفاق برای کسانی می افتد که برای خودشان ذهنیت سوپرمن و احساس می کنند که باید همه کارها را خودشان انجام دهند. با تمرکز بر فعالیت های مهم و واگذاری یا حذف سایر وظایف، این حس فشار از بین می رود. هنگامی که متوجه شدید که چگونه موارد مهم را شناسایی کنید، این را خواهید دید کار را انجام داد بسیار آسان است.

بهانه 5: الان وقت ندارم

این هم بهانه دیگری است که گاه معتبر است. گاهی اوقات شما روی یک پروژه متمرکز هستید و شروع پروژه دیگر فایده ای ندارد. هر چند معمولا “من هیچ بهانه ای برای آب و هوا ندارم” تبدیل به عادت تنبلی و غفلت می شود. آنقدر که کارهای مهم را برای همیشه کنار می گذارید. وقتی می گویید “در حال حاضر وقت ندارم”، به آینده ای امیدوار هستید که در آن همه چیز آسان تر، پیچیده تر و لذت بخش تر شود. اگرچه به طور ناخودآگاه، بسیاری از مردم پنهانی امیدوارند که در نهایت نیازی به آن نباشد. اگر پروژه را تا آن روز افسانه ای نگه دارید. احتمالاً هرگز با این پروژه مقابله نخواهید کرد.

بهانه 6: فراموش کردم

مردم اغلب کارها را به تعویق می اندازند زیرا فراموش می کنند. همه ما گاهی اوقات چیزهایی را فراموش می کنیم. با این حال، فراموشی می تواند نشانه ای از مقاومت در برابر یک کار خاص باشد. شاید فکر کنید مهم نیست. شاید از شکست می ترسید یا از یک سیستم موثر استفاده نمی کنید. نکته اینجاست. فراموشی دلیل منطقی تنبلی نیست. در نهایت باید تصمیم بگیرید که کاری را شروع کنید یا نه.

بهانه هفتم: حوصله ندارم

البته همیشه چیزهای ناخوشایندی وجود دارد که ما از مواجهه با آنها می ترسیم. نکته همین است

چه کاری ارزش انجام دادن دارد و چه چیزی باید حذف شود. معمولا این دو با پشت گوش

ما این اشتباه را مرتکب می شویم که کارهایی را که در درازمدت تأثیر مثبتی بر زندگی ما دارند، رها می کنیم. به معنای میل است

ناتوانی در انجام کاری دلیل منطقی تعلل و تنبلی نیست. راه حل این است که مشکل را تجزیه و تحلیل کنیم و تصمیم بگیریم که از چه چیزی می ترسیم و آیا این علامت مشکل بزرگی است یا خیر.

23 قوانین کتاب مقدس

 1. از قانون 80/20 استفاده کنید.
 2. هر فعالیت را با یکی از اهداف هوشمندانه مطابقت دهید.
 3. ایده های خود را ذخیره کنید
 4. ایجاد سیستم فایل 43
 5. برای هر پروژه چند مرحله ای یک چک لیست ایجاد کنید.
 6. یک چک لیست معمولی تهیه کنید.
 7. بسته بندی فعالیت های مشابه
 8. پروژه ها را یکی یکی انجام دهید.
 9. فعالیت های خود را برای چند ساعت در هفته مرور کنید
 10. هر ماه فعالیت ها و کارهای روزمره خود را مرور کنید.
 11. به فعالیت هایی که اولویت ندارند بگو نه.
 12. موفقیت خود را دنبال کنید
 13. روز خود را با موارد ضروری شروع کنید.
 14. از تکنیک ABCD استفاده کنید.
 15. با تکنیک برنامه ریزی اولویت بندی کنید.
 16. برای اهداف خود به طور عمومی پاسخگو باشید.
 17. با اهداف کوچک شروع کنید.
 18. با هر موفقیتی به خود پاداش دهید.
 19. مهارت های پروژه محور خود را گسترش دهید.
 20. با گوش دادن به برنامه های انگیزشی انگیزه بگیرید.
 21. وقتی انگیزه ندارید از تکنیک تجسم استفاده کنید.
 22. صبور باش.
 23. از چالش 30 روزه استفاده کنید.

ویژگی های کتاب 23 راه برای غلبه بر تنبلی

نام فارسی: 23 راه برای غلبه بر تنبلی چرا تعلل می کنیم؟

نام انگلیسی: 23 عادت در برابر اهمال کاری: چگونه تنبلی را کنار بگذاریم و در زندگی خود به نتیجه برسیم

نویسنده: اس جی اسکات

مترجم: امیرحسین میرزایان

ناشران: ایده عالیشابک: 2-48-6895-600-978