وسواس به بررسی علائم وسواس فکری و روش های درمانی

وسواس به بررسی علائم وسواس فکری و روش های درمانی

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟

همه انواع OCD شامل وسواس و اجبار است. وسواس فکری، احساسات، تمایلات و تردیدهای ناخواسته و مزاحم هستند، در حالی که اجبار اعمال تکراری فیزیکی یا ذهنی هستند که در تلاش برای تسکین پریشانی و اضطراب ناشی از وسواس انجام می شوند. وسواس چک کردن یکی از علائم این اختلال و یکی از انواع مهم و رایج آن است. در این مقاله به بررسی این نوع وسواس، علائم و روش های درمان آن می پردازیم.

وچک SWAS چیست؟

اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) شکل رایج اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) است که با رفتار اجباری مبتنی بر بررسی مداوم مشخص می شود. افراد مبتلا به OCD می ترسند که به نحوی باعث اتفاق بدی برای خود یا دیگران، عمدی یا ناخواسته شوند. این نگرانی وسواسی باعث ایجاد اضطراب می شود، که آنها با آیین بررسی پاسخ می دهند تا مطمئن شوند که اتفاق وحشتناکی رخ نداده یا قرار نیست اتفاق بیفتد.

نمونه هایی از بررسی وسواسی

برای سومین بار این هفته، جنیفر دیر سر کار می آید. اگرچه او زود از خواب بیدار می شود، به موقع آماده می شود و می تواند به راحتی با وسایل حمل و نقل عمومی به موقع به محل کار خود برسد، اما بار دیگر در آپارتمان خود گیر کرده و با افکار مزاحم بمباران می شود:

 • فراموش کردم حرارت را خاموش کنم؟
 • پنجره ها را بستم؟
 • آیا توستر را از برق جدا کردم؟
 • آیا در را قفل کردم؟
 • اگر در خانه آتش سوزی شد چه؟ اگر کسی صدمه ببیند چه؟

انواع چک کردن وسواسی

در تئوری، OCD می تواند شامل هر چیزی باشد. برخی از افراد می ترسند که لاستیک های خودرو به درستی باد نشده و در حین رانندگی منفجر شوند. برخی دیگر از این می ترسند که نفس نوزاد در نیمه های شب قطع شود و او را به طور مکرر تا صبح بیدار کنند. دیگران از ارسال ایمیلی پر از تصاویر و کلمات کثیف برای رئیس خود می ترسند. به طور کلی، برخی از رایج ترین وسواس هایی که باید بررسی شوند عبارتند از:

 • ترس از برافروختن آتش با روشن گذاشتن اجاق گاز، فر یا قهوه ساز
 • نگرانی در مورد ایجاد آتش سوزی با عدم تشخیص خطر آتش سوزی (مانند شکستن خط لباسشویی پشت ماشین و جرقه)
 • ترس از زیر گرفتن افراد در حین رانندگی
 • ترس از آسیب به کودکان به دلیل سهل انگاری (مانند جداسازی نامناسب تماس ها)
 • نگران ارسال ایمیل اشتباه باشید
 • ترس از دست دادن چیزهای مهم مانند دسته چک یا گواهینامه رانندگی
 • نگران باشید که در باز بماند یا پارکینگ باز باشد و قاتل/دزد وارد خانه شود.

مانند سایر انواع وسواس، تأیید معنایی ندارد. اگرچه از نظر تئوری می توان با خطر ورود دزد یا قاتل در را باز گذاشت، اما واقعیت این است که این احتمال بسیار کم است.

بسیاری از آمار قتل مربوط به افرادی است که قربانی را می‌شناختند (مانند همسر یا سایر آشنایان). اما هیچ کدام از این آمارها برای فرد وسواسی مهم نیست. او می خواهد 100% مطمئن باشد و تنها راه برای اطمینان این است که ده ها بار در را چک کنید تا از غیر قابل نفوذ بودن آن مطمئن شوید.

برای مقابله با OCD، مبتلایان به وسواس فکری وسواسی اجباری را برای تسکین اضطراب خود انجام می دهند. این تشریفات معمولاً تکراری و وقت گیر هستند و فقط به طور موقت مؤثر هستند زیرا اضطراب را کاهش می دهند اما وسواس فکری را از بین نمی برند.

مدتی پس از فروکش کردن اضطراب، افکار مزاحم دوباره شروع می شوند. فرد به تدریج احساس می کند که مطمئن نیست که بار قبل کار را به درستی انجام داده است و احساس می کند که مجبور است بررسی کند. این حلقه بسته هر بار یک نفر را می گیرد. هرکسی می‌تواند دوباره در را چک کند تا مطمئن شود آخرین بار در را قفل کرده است.

اما چک دوم برایشان کافی است و تمام روز به آن فکر نمی کنند. اما برای افراد وسواسی، دوبار چک کردن کافی نیست. او می تواند ساعت ها به طور مداوم قفل در را چک کند یا از زنده بودن نوزاد مطمئن شود. رفتارها به طور کلی، برخی از رایج ترین اجبارهای بازرسی عبارتند از:

 • مطمئن شوید که اجاق گاز و فر خاموش هستند
 • مطمئن شوید که شیر آب بسته است
 • بررسی کنید که دستگاه قهوه ساز و سایر وسایل برقی مشابه خاموش باشند
 • بررسی کنید که چراغ ها خاموش باشند
 • چندین بار مطمئن شوید که خطر اشتعال وجود ندارد
 • بررسی کنید که درها و پنجره ها قفل شده باشند
 • بررسی کنید که گاراژ بسته است
 • گوش دادن به اخبار برای دانستن چیزهای بد
 • بررسی حافظه برای اطمینان از واقعی بودن چیزهایی که از آن می ترسد یا حاصل تخیل او هستند.
 • مطمئن شوید که ماشین قفل است
 • مطمئن شوید که وسایل شخصی در جای مناسب قرار دارند (مانند جواهرات یا کارت های اعتباری)
 • ایمیل ها یا پیام های متنی را از نظر خطا یا زبان نامناسب بررسی کنید
 • بازدید مداوم از کودکان برای اطمینان از امنیت آنها

علل اختلال وسواس فکری جبری

ما نمی توانیم به طور قطع بیان کنیم که علت OCD و OCD چیست. با این حال، به نظر می رسد ترکیبی از عوامل عصبی، ژنتیکی، شناختی، رفتاری و محیطی وجود دارد. وجود یک فرد وسواسی در خانواده، بروز ضربه برای فرد مبتلا به نوع دیگری از اختلال وسواس فکری و محیطی پر استرس می تواند باعث بروز این اختلال در فرد شود.

علائم و نشانه های بررسی وسواسی

افکار وسواسی در OCD بر این احتمال تمرکز دارند که اتفاق بدی برای شما یا دیگران بیفتد. هنگامی که صحبت از آسیب رساندن به افراد دیگر می شود، بیمار نگران است که به دلیل سهل انگاری آنها مقصر اتفاقاتی هستند که روی داده است. نگرانی های وسواسی رایج در وارسی OCD عبارتند از:

 • نگرانی ایمنی: ترس از مسئولیت در قبال آتش سوزی، سیل، سرقت یا سایر تهدیدات جانی یا مالی خود یا دیگران.
 • نگرانی های سلامتی: ترس از بیماری جدی.
 • ترس از اشتباه کردن: ترس از اشتباه کردن.
 • نگرانی در مورد بدرفتاری: ترس از رفتار نادرست (مثلاً گفتن چیزی توهین آمیز در یک مکالمه یا نوشتن تصادفی توهین نژادی در یک مقاله مدرسه).

این نگرانی های وسواسی منجر به پریشانی (معمولاً به شکل نگرانی) می شود و منجر به رفتارهای اجباری برای تسکین اضطراب می شود. رفتارهای اجباری رایج به 4 دسته تقسیم می شوند:

بازرسی فیزیکی: با دقت به چیزها نگاه کنید، گاهی اوقات از آنها عکس بگیرید (مثلاً اجاق گاز) تا مطمئن شوید که در شرایط خوبی هستند یا از نظر فیزیکی آنها را بررسی کنید.

اجتناب: گاهی اوقات فرد وسواسی برای فرار از مسئولیت و فرار از اضطراب ناشی از عدم اطمینان از مسئولیت انجام کارها فرار می کند. مثلاً شخص دیگری را آخرین نفری می کند که خانه را ترک می کند تا مسئولیت بررسی قفل، اجاق گاز، شیر آب و … بر عهده او نباشد. اگر وسواس چک کردن به دلیل ترس از اشتباه باشد، اجتناب از مسئولیت ممکن است اضطراب بیمار را کاهش دهد.

اطمینان خاطر: افراد وسواس فکر اغلب به دنبال اطمینان هستند. این اعتماد به نفس می تواند از درون نشات بگیرد و به خود یادآوری کند که کارها را درست انجام داده اند. یا با سؤالاتی مانند «دیدی که در را قفل کردم، نه؟» دیگران را آزار می دهد.

تشریفات ذهنی: احتمال اینکه معاینه در ذهن اتفاق بیفتد بسیار زیاد است. این می تواند به شکل بازپخش وقایع در ذهن باشد. به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به OCD ممکن است ساعت ها در رختخواب بماند و صحبت هایی را که در آن روز انجام داده است، انجام دهد تا مطمئن شود که کاری مضر یا نامناسب انجام نداده است. این تشریفات ذهنی می‌تواند مانند یک پخش ویدئویی از تمام فعالیت‌هایی که از صبح انجام داده‌اند در ذهن افراد بگذرد.

روش های درمان وسواس فکری اجباری (مروری)

خبر خوب در مورد OCD و هر نوع دیگر OCD این است که قابل درمان است. درمان ممکن است به طور کامل بیماری را از بین نبرد، اما می تواند به کنترل علائم برای بهبود کیفیت کلی زندگی بیمار کمک کند.

بسته به شدت اختلال، درمان طولانی‌تر، طولانی‌تر یا فشرده‌تر ممکن است برای برخی افراد توصیه شود. دو درمان اصلی برای بررسی اجباری شامل روان درمانی و دارو درمانی است. اغلب، درمان با ترکیبی از این دو مؤثرتر است.

روان درمانی

درمان شناختی رفتاری (CBT) نوعی روان درمانی است که برای بسیاری از افراد مبتلا به OCD کار می کند. درمان پیشگیری از مواجهه و پاسخ (ERP) یکی از رایج‌ترین زیرگروه‌های درمان CBT برای بیماران وسواسی جبری است.

این درمان شامل قرار دادن تدریجی بیمار در معرض یک شی یا وسواس، مانند کثیفی، و یادگیری راه‌هایی برای مقاومت در برابر میل به انجام مراسم وسواسی است. مواجهه درمانی و پیشگیری از پاسخ مستلزم تلاش و تمرین است، اما زمانی که بیمار یاد می گیرد وسواس ها و اجبارهای خود را کنترل کند، کیفیت زندگی او بهبود می یابد.

دارودرمانی

برخی از داروهای روانپزشکی می توانند به کنترل وسواس و اجبار کمک کنند. معمولا ابتدا داروهای ضدافسردگی امتحان می شود، اما بسته به شرایط بیمار، روانپزشک ممکن است داروی دیگری را تجویز کند. داروهای ضد افسردگی تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان OCD عبارتند از:

 • کلومیپرامین (Anafranil) برای بزرگسالان و کودکان بالای 10 سال
 • فلوکستین (پروزاک) برای بزرگسالان و کودکان بالای 7 سال
 • فلووکسامین برای بزرگسالان و کودکان بالای 8 سال
 • پاروکستین (Paxil، Pexeva) فقط برای بزرگسالان
 • سرترالین (Zoloft) برای بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال

گاهی اوقات روان درمانی و دارو برای کنترل علائم OCD به اندازه کافی موثر نیستند. در موارد نسوز، گزینه های دیگری ممکن است ارائه شود:

برنامه های مراقبت های ویژه و بستری در بیمارستان

اگرچه درمان های فوق در اکثر بیماران با اثربخشی خوبی همراه است، اما برخی از بیماران نمی توانند علائم خود را کنترل کنند. در این صورت توصیه می شود که بیمار به مدت چند هفته تحت نظر باشد.

تحریک عمیق مغز DBS

این درمان توسط FDA برای درمان اختلال وسواس اجباری در بزرگسالان 18 سال و بالاتر که به رویکردهای درمانی سنتی پاسخ نمی‌دهند، تایید شده است. این روش شامل کاشت الکترود در نواحی خاصی از مغز است. این الکترودها تکانه های الکتریکی تولید می کنند که به تنظیم تکانه های غیر طبیعی کمک می کند.

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)

FDA دستگاه خاصی (تحریک مغناطیسی عمقی مغز از طریق جمجمه) را برای درمان OCD در بزرگسالان 22 تا 68 ساله تایید کرده است که در بیماران مقاوم به درمان موثر است. TMS یک روش غیر تهاجمی است که از میدان های مغناطیسی برای تحریک سلول های عصبی در مغز برای بهبود علائم وسواس استفاده می کند. در طول جلسه TMS، یک سیم پیچ الکترومغناطیسی روی پوست سر نزدیک پیشانی قرار می گیرد و یک پالس مغناطیسی ایجاد می کند که سلول های عصبی مغز را تحریک می کند.

وسواس در بررسی ساعت های زیادی از زندگی بیمار را تلف می کند و در عملکرد روزانه زندگی فرد اختلال ایجاد می کند. درمان در اکثر بیماران موثر است. هرچه درمان زودتر شروع شود، اثربخشی بالاتر و دوره درمان کوتاه‌تر می‌شود. اگر علائم OCD را در خود یا اطرافیان خود مشاهده کردید، از یکی از مشاوران یا روانشناسان سیمیاروم مشاوره بگیرید.

منبع

منبع