زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی چیست؟

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟


در خانه ” عمومی ” زوج درمانی چیست؟


یکی از انواع روان درمانی اچگوه درمانی که در آن یک درمانگر با تجربه بالینی در کار با زوج ها به افراد درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می کند تا بینش بهتری نسبت به رابطه خود به دست آورند، تعارضات رابطه را حل کنند و رابطه عاشقانه خود را بهبود بخشند. اگرچه عملکرد و اثربخشی آن ممکن است بسته به جهت گیری نظری درمانگر متفاوت باشد، این نوع مشاوره شامل عناصر مشترک زیر است:

 • تمرکز بر یک مشکل خاص (مانند مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، صمیمیت، حسادت)
 • مشارکت فعال درمانگر در درمان رابطه، نه هر فرد به صورت جداگانه.
 • مداخلات مبتنی بر تصمیم و تغییر محور از ابتدای درمان
 • اهداف درمانی روشنی را تعیین کنید

اهداف زوج درمانی چیست؟

از مزایا زوج درمانی می توان اشاره کرد که اکثر افراد گزارش می دهند که پس از درمان احساس ارتباط بهتری با شریک زندگی خود می کنند و در رابطه عاشقانه خود امنیت و شادمانی بیشتری دارند. این افراد در رابطه خود احساس راحتی و امنیت بیشتری می کنند و در زندگی قاطعانه و ماجراجویانه عمل می کنند. کاهش پریشانی و افزایش رضایت از رابطه یکی از مزایایی است که اکثر مراجعین به آن اشاره می کنند. به همین دلیل مشاوره برای رابطه عاشقانه با اهداف زیر انجام می شود:

 • این به شما کمک می کند خود و همسرتان را بهتر درک کنید. این می تواند به هر دوی شما کمک کند تا احساسات، امیدها، ترس ها، اولویت ها، ارزش ها و باورهای خود را بیان کنید.
 • یک درمانگر می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مسائلی را که منجر به درگیری مکرر، بی اعتمادی و احساس جدایی می شود شناسایی کرده و روی آنها کار کنید.
 • درمان به شما و شریک زندگیتان کمک می کند تا بهتر ارتباط برقرار کنید. بتوانید خود را بیان کنید و آنچه را که نیاز دارید بدون حمله یا سرزنش شریک زندگی خود بخواهید.
 • در طول درمان، می توانید تعارضات را حل کنید و روی یافتن راه حل برای مشکلات تمرکز کنید.
 • زوج درمانی برای تقویت دوستی، محبت، ارتباط و صمیمیت بین شما و همسرتان انجام می شود.
 • پایان دادن به رفتارهای ناکارآمد یکی دیگر از اهداف مشاوره ازدواج است. یک درمانگر می تواند رفتار ناکارآمد را شناسایی کرده و به اصلاح آن کمک کند.
 • مشاوره ازدواج یک روش درمانی طولانی مدت نیست. در عوض، این یک درمان کوتاه‌مدت است که هدف آن تجهیز شما و شریک زندگیتان به مهارت‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا از تعارض‌هایی که در این مسیر به وجود می‌آیند پیشگیری و مدیریت کنید.
 • در نهایت، هدف این نوع روان درمانی بهبود کیفیت کلی رابطه است تا شما و همسرتان در کنار هم شادتر باشید.

چرا باید به زوج درمانگر مراجعه کرد؟

اگر بارها و بارها مشکل مشابه را حل می کنید بی فایده است، وقت آن است که به یک درمانگر مراجعه کنید. اگر احساس می کنید نمی توانید تصمیم بگیرید که آیا رابطه را ادامه دهید یا خیر، نیازهای شما برآورده نمی شود و رابطه سالمی ندارید، یک زوج درمانگر می تواند کمک کند. ولی زوج درمانی همیشه در مورد مشکلات رابطه نیست. یکی از زمینه های مهم مشاوره قبل از ازدواج است که به افراد کمک می کند تا یکدیگر را بهتر بشناسند و از زوج درمانی برای بهبود روابط خود استفاده کنند. حتی زوج هایی که در یک رابطه سالم هستند نیز می توانند برای بهبود رابطه و کسب رضایت و شادی بیشتر به زوج درمانی روی آورند. تمایل به داشتن بهترین رابطه می تواند دلیل کافی برای مراجعه به یک درمانگر باشد. بنابراین، به طور کلی، علائم زیر نشان می دهد که شما به مشاوره آنلاین یا حضوری ازدواج نیاز دارید:

 • ارتباط ضعیف با همسرتان
 • احساس بی حوصلگی یا بی حسی در رابطه
 • شما باید یاد بگیرید که مهارت های بحث و گفتگوی سالم داشته باشید
 • جنگیدن در یک نبرد بارها و بارها بدون رسیدن به یک راه حل
 • تمایل به بهبود روابط
 • احساس دوری از همسر
 • شما آنچه را که نیاز دارید از همسرتان دریافت نمی کنید (مثلا عشق، رضایت جنسی و غیره)
 • برای تطبیق با یک تغییر عمده زندگی (تغییر شغل، مهاجرت و غیره) به مشاوره نیاز دارید.
 • بزرگ شدن کودکان و مقابله با سندرم آشیانه خالی
 • خیانت
 • طلاق در راه است یا به آن فکر می کنم
 • شما می خواهید قبل از ازدواج یک پایه محکم بسازید و نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید
 • احساس می کنید بیش از حد به یکدیگر وابسته هستید
 • داشتن گذشته صدمه می زند که هر بار در رابطه دوباره ظاهر می شود

ما قطعا توصیه می کنیم تست مثلث عشق شرکت کنید وضعیت اتصال خود را بدانید.


روش ها و روش های زوج درمانی

اگر زودتر برای مشاوره قبل از ازدواج یا شما به زوج درمانی نرفته اید، احتمالاً نمی دانید چه گزینه هایی برای بهبود رابطه شما وجود دارد. واقعیت این است که نمی توان یک نسخه ثابت برای همه زوج ها تدوین کرد و با همه آنها یکسان رفتار کرد. هر زوج بسته به نوع مشکل و رابطه و نیازهای خاص خود به روش درمانی خاصی نیاز دارند. بنابراین در مورد تکنیک های زوج درمانی گزینه های زیادی وجود دارد. برخی از انواع آن عبارتند از:

گوش دادن انعکاسی

این روش برای زوج هایی که می خواهند روی مهارت های ارتباطی خود کار کنند می تواند مفید باشد. در یک محیط امن و سالم، هر فرد به نوبت به عنوان یک شنونده فعال عمل می کند و به همسر خود فرصت می دهد تا آزادانه صحبت کند. این روش می تواند ارتباطات را تا حد زیادی بهبود بخشد. یکی از تکنیک هایی که در این روش آموزش داده می شود این است که از زوجین بخواهید به جای «تو» از ضمیر «من» استفاده کنند تا گفتگوی سازنده تری داشته باشند.

گوش دادن انعکاسی مهارتی است که باید تمرین شود، زیرا اکثر ما به طور طبیعی مجهز نیستیم. بسیاری از زوج‌ها به جای اینکه بخواهند نیازها و خواسته‌هایشان را به درستی بیان کنند و بفهمند طرف مقابلشان چه می‌گوید، بر پیروزی در بحث تمرکز می‌کنند. در مشاوره زوجین، زوج می‌آموزد که نحوه تبادل محتوا بسیار مهمتر از خود محتوا است.

درمان هیجان محور (EFT)

تکنیک موثر زوج درمانی این می تواند به شناسایی الگوهای مخرب در رابطه کمک کند که در دلبستگی و پیوند سالم بین زوج ها اختلال ایجاد می کند. با تمرکز بر این الگوها و رفتارهایی که باعث از هم گسیختگی رابطه می شوند، زوجین می توانند شروع به بهبودی و پیوند مثبت تری کنند.

روایت درمانی

یک تکنیک درمانی بسیار خاص در مشاوره آنلاین و حضوری ازدواج، درخواست از زوجین است تا مشکلات خود را به صورت روایی بیان کنند. سپس این زوج تشویق می شوند تا داستان های خود را بازنویسی کنند. هدف روایت درمانی این است که به زوج ها کمک کند بفهمند که یک داستان به تنهایی نمی تواند به طور کامل تجربه را از همه جهات به تصویر بکشد. روایت درمانی معمولاً زمانی مفید است که هر دو طرف احساس کنند که طرف مقابل در شکستن رابطه مقصر است. درمانگر به زوجین کمک می کند مشکلات را از زوایای مختلف ببینند و به جای سرزنش، بر حل مشکل تمرکز کنند.

درمان راه حل محور

درمان راه حل محور برای زوج هایی مناسب است که مشکل خاصی دارند و می خواهند در رابطه خود روی آن کار کنند. این رویکرد در دستیابی به اهداف کوتاه مدت موثر است و به زوجین کمک می کند تا به جای نشستن و بحث بیهوده برای یک مشکل خاص راه حلی پیدا کنند.

ایماگوتراپیIRT)

این به زوج ها کمک می کند تا تجربیات دوران کودکی را که در بزرگسالی بر روابط آنها تأثیر گذاشته است، شناسایی کنند. برای مثال، تصویر درمانی می تواند به شما در کشف علل خیانت یا اضطراب رابطه کمک کند. با کاوش عمیق ترومای دوران کودکی، زوج ها می توانند درک و همدلی بیشتری نسبت به یکدیگر به دست آورند.

آیا زوج درمانی می تواند رابطه ما را نجات دهد؟

خبر خوب این است که طبق آمار ارائه شده توسط انجمن روانشناسی آمریکامشاوره قبل از ازدواج و بعد از ازدواج تقریباً 75 درصد مؤثر است. نتایج نشان می دهد که در صورت انتخاب تکنیک و روش صحیح، تعهد زوجین به درمان و اجرای کامل تکنیک های آموزش داده شده به زوجین در فواصل درمانی، می توان امیدوار بود که زوجین از مزایای زوج درمانی حداکثر تا تا حد زیادی رابطه بهبود خواهد یافت. این آمار نشان می دهد که مشاوره ازدواج برای زوجین تفاوت فرهنگی نیز موثر بوده است.

آیا زوج درمانی برای زوج های مهاجر مفید است؟

در عصر امروز به دلیل گسترش ارتباطات و افزایش مهاجرت، ایجاد خانواده و ازدواج نیز تحت تاثیر قرار گرفته و شاهد افزایش ازدواج های بین فرهنگی هستیم. این مشکل به ویژه در مورد زوج های مهاجر مشهود است. زوج‌های مهاجری که مشکلات زناشویی دارند، ممکن است به دنبال مشاوره نباشند، زیرا برخی نگران هستند که درمانگران ممکن است دانش کافی از دین و فرهنگ خود نداشته باشند، یا برخی ممکن است نگران کلیشه‌های مرتبط با فرهنگ خود باشند.

از سوی دیگر برخی از زوج ها به دلیل مهاجرت یکی از طرفین از هم جدا شده اند و این جدایی اجباری بر اعتماد، تعهد و علاقه آنها تأثیر منفی گذاشته است. فرسایش اعتماد، تعهد و اشتیاق همراه با اضطراب و ترس از اینکه رابطه دوام نیاورد، ترکیبی سمی است که می تواند یک رابطه را از بین ببرد.

مشاوره آنلاین ازدواج راهکاری است که به این دسته از زوج ها توصیه می شود. مزایای زوج درمانی در این روش بسیار زیاد است، از جمله: امکان صحبت با یک مشاور با فرهنگ ایرانی، امکان برقراری ارتباط در هر نقطه از کره زمین، درک بهتر فرهنگی، زبانی و اجتماعی، هزینه کمتر نسبت به مشاوره حضوری. و خدمات خارجی و مزایای بسیار.دیگر

اگر در شرف ازدواج هستید و از انتخاب خود مطمئن نیستید یا متاهل هستید و بنا به دلایلی احساس می کنید که رابطه شما درست نیست، وقت آن است که با ما تماس بگیرید. مشاوره آنلاین سیمیاروم با سالها تجربه در ارائه خدمات زوج درمانی می تواند به افزایش درک، احترام، محبت و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند و رضایت شما را از زندگی افزایش دهد.

هر کجای دنیا که باشید، می توانید مشاوره آنلاین برای زوجین از سیمیاروم استفاده کنید. کارشناسان ما با شناسایی مشکل اصلی شما را در انتخاب مناسب ترین مشاور راهنمایی می کنند.

منبع

منبع

منبع

نویسنده: ساعده بریانیان