منو سایت

دکتر فرهنگ هلاکویی – آقای روانشناس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
دکتر فرهنگ هلاکویی – آقای روانشناس

دکتر فرهنگ هلاکویی روانشناس، روانکاو، اقتصاددان، نویسنده و استاد یکی از دانشگاه های ایران است. نام دکتر هلاکویی برای اکثر ایرانیان شناخته شده است. او با برنامه تلویزیونی و رادیویی خود وارد خانه های مردم شد و توانست محبوبیت قابل توجهی به دست آورد. اگر کسی به روانشناسی علاقه مند است، حتما برخی از ویدیوهای او را دیده است. در این مقاله شما را با دکتر هلاکویی آشنا می کنم و نگاهی به بیوگرافی و بیوگرافی دکتر فرهنگ هلاکویی می اندازم.

بیوگرافی و بیوگرافی دکتر فرهنگ هلاکویی

دکتر فرهنگ هلاکوی نائینی در 18 شهریور 1323 در شیراز به دنیا آمد. او اولین فرزند خانواده بود. او دو بار ازدواج کرده است. اولین بار در سال 1351 در سن 28 سالگی ازدواج کرد اما پس از گذشت 4 ماه از این زندگی طلاق گرفت و از هم جدا شد. فرهنگ در سال 1359 دوباره ازدواج کرد و از این ازدواج صاحب دو فرزند به نام های پرهام و فرید شد. ازدواج دوم او پس از 18 سال زندگی مشترک به طلاق منجر شد. فرید هلاکویی (پسر بزرگش) راه پدرش را دنبال کرد و اکنون روانشناس و درمانگر است. پرهام هلاکویی نیز در رشته اقتصاد تحصیل کرده و فعالیت داشته است. این پزشک اکنون در لس آنجلس زندگی می کند و خدمات ارزنده ای به ایرانیان در سراسر جهان ارائه کرده است. از آثار ارزشمند وی می توان به برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی در زمینه روانشناسی برای ایرانیان اشاره کرد. علاوه بر این، برنامه «رزه و نیاز» که وی مجری آن است، هر هفته به صورت زنده از رادیو ماهواره ای پخش می شود تا به ایرانیان سراسر جهان مشاوره دهد.

فرهان هلاکویی و پسرانش
دکتر فرهنگ هلاکویی و پسرانش پرهام و فرید

تحصیلات دکتر هلاکویی

زمانی که 14 ساله بود به یک کمپ تابستانی رفت و این اردو شروعی برای علاقه او به روانشناسی بود. از این لحظه مطالعه او در زمینه مسائل روانی آغاز شد، بنابراین اهمیت این موضوع بیش از کتاب های درسی برای او اهمیت یافت. او ابتدا در رشته اقتصاد لیسانس گرفت. سپس برای فوق لیسانس اقدام کرد و در رشته روانشناسی و اقتصاد از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. سپس برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت. او می خواست دکترای اقتصاد بگیرد. اما با پیشنهاد و راهنمایی یکی از دوستانش در رشته جامعه شناسی ادامه تحصیل داد و در دانشگاه دکتری گرفت. موضوع پایان نامه دکتری وی بررسی جامعه شناسی انقلاب مشروطیت ایران در سال 1353 بود که البته پس از چند سال به دلیل نبود بازار کار مناسب در رشته جامعه شناسی مجددا به تحصیل ادامه داد و سومین دوره خود را کسب کرد. کارشناسی ارشد مشاور فرزند زناشویی – خانواده. پس از دریافت این مدرک کارشناسی ارشد، مجوز فعالیت روان درمانی و مشاوره را در آمریکا دریافت کرد.

به ایران برگرد و با صدا و سیما همکاری کن

هلاکویی پس از اخذ مدرک دکترا تصمیم به بازگشت به ایران گرفت. او در آن زمان 30 سال داشت. پس از بازگشت به ایران، رهبری کمیته فرهنگی و اجتماعی صدا و سیما را بر عهده گرفت. همزمان با کار در رادیو و تلویزیون به تدریس در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران پرداخت. به مرور زمان اختلافات فرحان هلاکویی با مدیران صدا و سیما بیشتر شد و در سال 1355 ایران را ترک کرد و به آمریکا بازگشت.

دکتر هالاکوی از دانشگاه یوتا
دکتر هالاکوی از دانشگاه یوتا

مرکز سلامتی بورلی هیلز با مدیریت دکتر هلاکویی

فرهنگ هلاکویی به کار خود در زمینه مشاوره، ازدواج، خانواده و فرزندان ادامه داد و پس از مدتی تصمیم به تاسیس مرکز رفاهی در لس آنجلس گرفت. او مرکز سلامتی بورلی هیلز را در سال 1986 تأسیس کرد که خدمات روانشناسی و مشاوره خانواده، کودک، ازدواج و طلاق را ارائه می دهد. مرکز سلامت بورلی هیلز با بهترین روانشناسان و درمانگران در کالیفرنیا کار می کند. مرکز سلامت بورلی هیلز علاوه بر فعالیت های درمانی، میزبانی سمینارها و کارگاه های آموزشی دکتر هلاکویی را نیز بر عهده دارد.

رادیو موبایل – برنامه ای برای اسرار و نیازها

او به عنوان روانشناس و مشاور در صدا و سیمای فارسی جلوی دوربین نشست. در ۱۴ اسفند ۱۳۹۲، رادیوی سیار را در لس آنجلس برای فارسی زبانان راه اندازی کرد. از 6 مارس 2000 مجری این برنامه بوده است رازها و نیازها و در این برنامه 2 ساعته به سوالات ایرانیان از سراسر جهان در مورد مشکلات زندگی آنها مشاوره زنده می دهد. او بر اساس آمار موجود در برنامه راز و نیاز به بیش از 30 هزار تماس پاسخ داده است. برای ارتباط با هلاکویی می توانید با شماره های برنامه راز و نیاز در رادیو سیار تماس بگیرید. از دوشنبه تا جمعه صبح از ساعت 10:00 تا 12:00 و بعدازظهرها از ساعت 4:00 تا 6:00 در لس آنجلس برنامه دارد. پنج دقیقه قبل از شروع برنامه به تلفن ها پاسخ داده می شود. به دلیل حجم بالای تماس، بهتر است قبل از شروع برنامه با تلفن همراه رادیو (001-310-441-0555) تماس بگیرید.

دکتر هلاکویی در برنامه اسرار و نیازها
دکتر هلاکویی در برنامه رازها و نیازها.

آثار و فایل های صوتی دکتر هلاکویی

دکتر هلاکویی معتقد است که مردم این روزها زمان و حوصله کمتری برای خواندن کتاب دارند. بنابراین در این شرایط رسانه های دیداری و شنیداری راه حل مناسبی برای افزایش آگاهی مردم است. از این رو آثار خود را در قالب فایل های صوتی و تصویری منتشر می کند. برخی از آثار او در زیر آمده است.

 • اگر جوان بودم (4 دیسک صوتی)
 • سمینار 50 باید و نباید در زندگی زناشویی (4 دیسک صوتی)
 • سمینار علمی و شبه علمی با حضور جمعی از اساتید (8 سی دی صوتی)
 • افسردگی (8 سی دی صوتی)
 • ترس، اضطراب و وحشت (8 دیسک صوتی)
 • Fury and Fury (8 دیسک صوتی)
 • چرا ازدواج، چرا طلاق
 • تیپ های شخصیتی عادی و سالم با همکاری گروهی از اساتید (14 سی دی صوتی)
 • تیپ های شخصیتی ناسالم با کمک گروهی از اساتید (14 سی دی صوتی)
 • سمینار شادی با کمک جمعی از اساتید (14 سی دی صوتی)
 • تربیت و آموزش کودکان و نوجوانان (64 سی دی صوتی یا 40 دی وی دی تصویری)

پرسش و پاسخ درباره دکتر فرهنگ هلاکویی – پرسش و پاسخ

آیا دکتر هلاکویی بهایی است؟

هیچ جا درباره دینش بحث نکرده است. با این حال، وب سایت انجمن معنوی سانتا مونیکا ادعا می کند که او در سال های 1980-1981 عضو بوده است، اما هیچ سابقه ای مبنی بر این ادعای همکاری یا بهائی بودن آنها وجود ندارد.

آرزوی دکتر هلاکویی چیست؟

او در یک برنامه زنده گفت آرزوی من این است که به ایران برگردم و در ایران بمیرم نه اینکه جنازه ام را به ایران بیاورم و دفن کنم.

چه چیزی برای دکتر هلاکویی مهم است؟

او می گوید دو چیز برایش مهم است، پسرانش و ایران. در توضیح می گوید من هر کاری که در زندگی ام لازم بوده انجام داده ام. من احساس خوشبختی و خوش شانسی می کنم و اکنون پسرانم، ایران و سلامت ایرانی ها برایم مهم هستند. فرقی نمی کند در رادیو باشد یا نباشد، برنامه من باشد یا نباشد. اینها معدود چیزهایی هستند که برای من مهم هستند.

مشاوره با دکتر هلاکویی چگونه پیش می رود؟

می توانید با شماره تلفن برنامه رازها و نیازها که در این مقاله درج شده است تماس بگیرید و به صورت زنده از طریق خط رادیو به صورت رایگان با آنها مشورت کنید. توجه داشته باشید که سخنرانی شما به صورت زنده پخش خواهد شد.

4.4/5 – (19 امتیاز)