منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • تکنیک های شناخت درمانی رابرت لیهی: پروتکل درمان CBT

تکنیک های شناخت درمانی رابرت لیهی: پروتکل درمان CBT

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تکنیک های شناخت درمانی رابرت لیهی: پروتکل درمان CBT

کتاب تکنیک های شناخت درمانی نوشته رابرت لیهی یکی از کتاب های بسیار خوب برای روانشناسانی است که می خواهند از روش شناختی-رفتاری برای درمان اختلالات روانی استفاده کنند. همانطور که می دانید درمان شناختی رفتاری (CBT) یکی از روش های ساختاریافته و کوتاه مدت است که طرفداران زیادی دارد. اکثر درمانگران مبتدی این را درست نمی دانند پروتکل درمانی چگونه انجام می شود و فقط با نظریه ها و موارد کلی آشنا هستند. پس اگر روانشناس هستید و می خواهید روند برگزاری جلسات درمانی را یاد بگیرید، این مقاله را بخوانید.

درباره کتاب تکنیک های شناخت درمانی (راهنمای عملی برای پزشکان)

تکنیک های شناخت درمانی رابرت لیهی یک اثر مرجع ارزشمند برای درمانگران است. این کتاب نه تنها برای روانشناسان مبتدی بلکه برای کسانی که در کاردرمانی با تجربه هستند مفید است. در این کتاب فرآیند درمان شناختی رفتاری به زبان ساده توضیح داده شده است. همانطور که می دانید در روش CBT ما از آن پیروی می کنیم شناسایی افکار نادرست، احساسات منفی و رفتارهای ناکارآمد ما به گونه ای هستیم که بتوانیم با جایگزین کردن آن چیزها با افکار، احساسات و رفتارهای مؤثر، مشکلات انسان را حل کنیم. رابرت لیهی برای رسیدن به این هدف یک سری کاربرگ در کتاب خود گنجانده و برای هر کدام توضیحات فراوانی نوشته است. بخشی دیگر از محتوای خوب این کتاب شامل تمرینات خانگی این است که درمانگر باید در فاصله بین دو جلسه انجام دهد.

درباره نویسنده

دکتر رابرت ال لیهی، رئیس جمهور انجمن بین المللی روان درمانی شناختی و موسس موسسه شناخت درمانی نیویورک ه. سالها سردبیر مجله روان درمانی شناختی بود. پس از سرخوردگی از مدل روان پویشی، به مدل شناخت درمانی آرون تی بک علاقه مند شد. بنابراین او روی روش CBT تمرکز کرد و بیشتر کتاب هایش در مورد آن هستند. کتاب هایی که او در مورد درمان اختلالات مختلف از جمله افسردگی و اضطراب نوشته است، به خوبی مدل شناختی بک را توصیف و توصیف می کند.

رابرت لیهی بیش از 15 کتاب ارزشمند نوشته و ویرایش کرده است. او تاکنون جوایز مختلفی دریافت کرده است. او در سال ۲۰۱۴ جایزه Aaron T. Beck را از آکادمی شناخت درمانی دریافت کرد. او همچنین در سال 2021 دکترای افتخاری را از کالج پزشکی استئوپاتی فیلادلفیا دریافت کرد.

نقدی بر تکنیک های شناخت درمانی لیهی

مطالعه این کتاب علاقه مندان به درمان شناختی رفتاری را برای کاردرمانی آماده می کند. اما این کتاب خالی از اشکال نیست. برخی از اصطلاحات موجود در متن انگلیسی این کتاب مبهم و نامفهوم است. به نظر می رسد اشتباه تایپی وجود داشته است. البته در چاپ دوم این نواقص تا حد قابل توجهی برطرف شده است. این مشکل به ترجمه فارسی نیز کشیده شد. البته مترجمان سعی کرده اند بسیاری از این مشکلات ناشی از کاستی های متن اصلی را حل کنند. اگر می خواهید برای درمان اضطراب، افسردگی یا سایر اختلالات روانی درمان ساختاریافته را انجام دهید، این کتاب راهنمای بسیار خوبی برای شماست.

فهرست کتاب

 • مقدمه
 • فصل 1: برانگیختن افکار و فرضیات
 • خوبسال 2: ارزیابی و چالش با افکار
 • فصل 3: ارزیابی مفروضات و قوانین
 • فصل 4: نگرانی ها را ارزیابی کنید
 • فصل 5: پردازش اطلاعات و اشتباهات منطقی
 • فصل 6: جامعیت
 • فصل 7: درمان مبتنی بر طرحواره
 • فصل 8: تکنیک های پردازش عاطفی
 • فصل 10: تغییر و تغییر نیاز به تایید
 • فصل 11: چالش با انتقاد از خود
 • فصل 12: نتیجه
 • منابع
 • فرهنگ لغت انگلیسی به فارسی
 • دیکشنری فارسی به انگلیسی
 • لیست فرم ها

بخش هایی از مقدمه کتاب

شناخت درمانی مبتنی بر این دیدگاه است که شرایط استرس زا مانند اضطراب، افسردگی و خشم از طریق تفکر جانبدارانه و افراطی پایدارتر و شدیدتر می شوند. نقش درمانگر این است که به درمانجو کمک کند تا تفکر فردگرایانه خود را شناسایی کند و با اعمال معیارهای منطقی و تجربی آن را اصلاح کند. از این رو، شناخت درمانی، بهترین دوست استدلال، مدل هایی مانند سوال سقراطی برای جمع آوری اطلاعات در مورد دنیای واقعی. مدل شناختی بر نقش مرکزی شناخت در پردازش احساسات و طرحواره ها به عنوان عامل تعیین کننده پردازش اطلاعات تاکید می کند. این موضوع بازتابی از انقلاب شناختی است که در حوزه روانشناسی در دهه 1970 رخ داد.

به چالش کشیدن افکار خود

درمانگران شناختی به بیماران می آموزند که مفروضاتی را که باعث اضطراب و افسردگی می شوند زیر سوال ببرند. و با این روش بیماران را درگیر تفکر منطقی و عقلانی می کنند. علاوه بر این، چنین درمانگرانی با جمع آوری شواهد متضاد به بیماران کمک می کنند تا اعتبار و نادرستی باورهای اصلی خود را بررسی کنند. اینها باورهای اصلی هستند که باعث اضطراب و افسردگی آنها شده است. ممکن است این باورها (مثلاً: من آدم بی مصرفی هستم) معیار تجربی نداشته باشند.

اساس شناخت درمانی

شناخت درمانی ناشی از آثار فلسفی است هوسرل این در حوزه پدیدارشناسی است. شناخت درمانی نوعی پدیدارشناسی است که تجربیات را توصیف و تحلیل می کند. تفاوت بین درمان شناختی بک و آثار فلسفی هوسرل در این است که بک روشی برای آزمایش تجربه پدیدارشناختی ایجاد کرد که او آن را نامید. بررسی واقعیت افکار ما میگوییم.

در مورد تکنیک ها

در این کتاب برای هر تکنیک نمونه ای از مکالمه درمانگر و بیمار آورده شده است. من خودم همیشه از نحوه صحبت درمانگر با بیمار بسیار سود برده ام. چون معتقدم این گفتگوها نوعی الگوبرداری از نحوه استفاده از تکنیک هاست. اگرچه امیدوارم این کتاب مفید باشد، اما مطمئناً نمی تواند جایگزین یادگیری نظارت شده شود. این تفکر به این دلیل به ذهنم خطور کرد که دیدم درمانگرانی که برای آموزش پسا دکتری در موسسه شناخت درمانی تربیت کردم از ادامه کار زیر نظر متخصصان با تجربه تر لذت می برند. صدور مجوز کار نباید به معنای پایان دوره آموزشی باشد. امیدوارم این کتاب بتواند به عنوان مرجعی برای کمک به خوانندگان در بررسی راه حل هایی باشد که ممکن است نادیده گرفته شده باشند.

مشخصات کتاب

نام فارسی: کتاب تکنیک های شناخت درمانی (راهنمای عملی برای پزشکان)

نام انگلیسی: تکنیک های شناخت درمانی: راهنمای یک پزشک

نویسنده: رابرت لیهی

مترجم: حسن حمیدپور، زهرا اندوز

ناشر: انتشارات محترم

شابک: 7-197-496-964-978