برخورد با افراد وسواسی چگونه با افراد وسواسی برخورد کنیم

برخورد با افراد وسواسی چگونه با افراد وسواسی برخورد کنیم

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟

زندگی و برخورد با یک فرد وسواسی می تواند سخت و طاقت فرسا باشد. اعضای خانواده و دوستان عمیقاً درگیر تشریفات فرد می شوند و ممکن است مجبور شوند مسئولیت بسیاری از فعالیت های روزانه را که فرد مبتلا به OCD قادر به انجام آن ها نیست، بر عهده بگیرند. چنین مشکلی باعث ناراحتی و ناراحتی همه اعضای خانواده می شود.
افراد وسواسی معمولاً می دانند که وسواس ها و اجبارهای آنها غیرمنطقی و بیش از حد است، اما احساس می کنند قادر به کنترل یا مقاومت در برابر آنها نیستند. به همین دلیل، ساعات زیادی از روز را به خود اختصاص می دهد و این تأثیر زیادی بر کار، تحصیل، خانواده و روابط اجتماعی دارد.

اصول کار با یک فرد وسواسی چیست؟

دانش بیشتری کسب کنید

افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) اغلب از نیاز خود به رفتار اجباری احساس ناامیدی و ناراحتی می کنند. وقتی اعضای خانواده و دوستان بیشتر در مورد این وسواس بدانند، حمایت و درک آنها آسان تر است. بسیاری از افراد مبتلا به OCD ترس شدیدی از وقوع اتفاق وحشتناکی برای خود یا دیگران دارند، دائماً به رفتار خود شک دارند و اغلب به دنبال اطمینان از دیگران هستند. هر چه خانواده در برخورد با فرد وسواسی آگاهی بیشتری داشته باشد و اطلاعات بیشتری در مورد این اختلال به دست آورد، بهتر می تواند فرد وسواسی را به درمان تشویق کند. لازم است از فرد وسواسی بخواهید که در یک محیط آرام درباره احساسات خود صحبت کند. در این گفتگو نباید از یک دیوانه انتقاد کرد. خودش هم می‌داند که وسواس‌ها و اجبارهایش خیلی زیاد است و فقط به حمایت بیشتری نیاز دارد تا بتواند برای وسواس‌هایش درمان شود. اگر فرد به دنبال درمان است، خانواده باید حتی کوچکترین بهبودی را تشویق کنند. در طول فرآیند درمان، بارها ممکن است فرد وسواسی درمان را قطع کند. در اینجا حمایت خانواده در ادامه درمان کمک کننده است.

ناتوانی در تقویت رفتار اجباری

زندگی با OCD به این معنی است که خانواده و دوستان اغلب درگیر رفتارهای وسواسی هستند. به نظر می رسد انجام کاری که فرد وسواسی می خواهد تنها راه کاهش رنج او باشد. اعضای خانواده برآوردن آرزوی فرد وسواسی بسیار آسان تر از ساعت های طولانی اضطراب، اشک ها یا مشاجره هایی هستند که ممکن است در صورت مقاومت در برابر وسواس او با آنها روبرو شوند.
کمک به فرد مبتلا به OCD در انجام مراسم خود و پاسخ به درخواست های او الگوهای رفتاری است که وسواس را تداوم می بخشد و تقویت می کند و مانعی برای بهبودی فرد می شود. شکستن زنجیره واکنش یک وسواس دشوار است، به خصوص وقتی که برای مدت طولانی ادامه داشته باشد. اما لازم است رویه های خانوادگی در برخورد با فرد وسواسی عادی شود و همه اعضای خانواده از مشارکت در تقویت رفتار وسواسی خودداری کنند. اما این باید به تدریج و ترجیحاً به عنوان بخشی از یک برنامه درمان شناختی رفتاری انجام شود. قطع ناگهانی هر رفتار وسواسی می تواند برای فرد مبتلا به OCD بسیار ناراحت کننده باشد و منجر به افزایش علائم، بی قراری، اضطراب و افسردگی شود.


در مورد ازدواج با یک فرد وسواسی در وبلاگ سیمیاروم بیشتر بخوانید


انتظارات را تعدیل کنید

افراد وسواسی به طور مرتب گزارش می دهند که هر تغییری، حتی یک تغییر مثبت، برای آنها استرس زا است. در میان این استرس ها است که وسواس تشدید می شود. کاری که یک خانواده در مواجهه با یک فرد وسواسی می تواند انجام دهد این است که انتظارات خود را در دوره گذار تعدیل کند. هر نوع تنش و مشاجره علائم بیمار را بدتر می کند. برای برخورد صحیح با یک فرد وسواسی باید سعی کرد با تمام فراز و نشیب های روحی فرد وسواسی مقابله کرد و به خود یادآوری کرد که این جاده را باید طی کرد و در طی آن ممکن است بارها بازگشتی به وسواس نداشته باشد. بنابراین بهتر است به جای بحث و جدل با بیمار و انتظار بیش از حد از او برای بهبود سریع، تغییرات را با درمانگر در میان بگذارید تا او بتواند برای آنها راه حلی ارائه دهد.

سطوح مختلف درمان

اختلال وسواس فکری اجباری دارای طیف گسترده ای از علائم و نوع وسواس است. این باعث می شود پیشرفت به سمت درمان برای همه متفاوت باشد. به همین دلیل خانواده نباید انتظار داشته باشد که بیمار مطابق میزان پیشرفت دیگران عمل کند. واکنش همه افراد به داروهای روانپزشکی نیز متفاوت است و بیمار ممکن است بارها نیاز به تغییر دارو داشته باشد. صبر خانواده کلید پیشگیری از عود درمان و بهبودی آهسته اما تدریجی بیمار است.

از مقایسه های روزمره خودداری کنید

هنگام برخورد با افراد وسواسی باید از مقایسه خودداری شود. همانطور که گفتیم، درمان می تواند چندین بار نتیجه معکوس داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است خانواده از اینکه به سرآغاز بازگشته اند ناامید شوند یا خوشحال باشند که این کار تمام شده است و آنها موفق شده اند. در درمان وسواس باید به تشخیص روانپزشک/روانشناس اعتماد کرد. درمان هرگز نباید به خودی خود متوقف شود. توجه به تغییرات کلی از ابتدای درمان ضروری است. مقایسه‌های روزانه گمراه‌کننده هستند، زیرا تصویر کلی را نشان نمی‌دهند. هنگامی که خانواده با ناکامی های کوچک بیمار مواجه می شوند، نباید به فرد وسواسی یادآوری کنند که فردا باید در مبارزه بیشتر تلاش کند، زیرا چنین کلماتی به فرد برچسب مخربی به عنوان «شکست»، «معیب» یا «خارج از کنترل» می زند. ممکن است علائم را بدتر کند پیشرفت فرد همیشه باید نسبت به شروع درمان اندازه گیری شود، یعنی مدتی پس از شروع درمان، نه چند روز.

تغییر سبک زندگی

در طول دوره درمان، رفتار فرد وسواسی باید مبتنی بر حمایت بیشتر خانواده باشد. بسته به نوع وسواس، تغییر محیط ممکن است برای آن مفید باشد. برای مثال، ماندن در کنار خانواده و انجام کارهایی مانند تمیز کردن آشپزخانه برای فردی که وسواس دارد، می‌تواند باعث ایجاد رفتار اجباری شود. در این دوره توصیه می شود خانواده به فعالیت های روزمره وسواسی تنوع بیشتری بدهد. ورزش می تواند در تخلیه انرژی آنها مفید باشد. بیرون رفتن، تفریح، مسافرت و سایر تغییرات از این قبیل به رهایی ذهن وسواسی کمک می کند.

پیروزی های کوچک را جشن بگیرید

به همان اندازه که نادیده گرفتن شکست های کوچک مهم است، توجه کردن و جشن گرفتن پیشرفت یک فرد وسواسی به آنها احساس موفقیت می دهد. هر زمان که پیشرفت فرد وسواسی در کنترل رفتار اجباری به نقطه ثبات یا پیشرفت رسید، لازم است همه خانواده با هم جشن بگیرند و به او اطمینان دهند که در کنارشان هستند.

مقابله با یک فرد وسواسی و مقاومت در برابر وسواس درمانی

اکثر افراد مبتلا به OCD علاقه ای به دریافت کمک حرفه ای برای درمان ندارند. آنها معمولاً دلایل زیادی برای عدم مراجعه به درمان ذکر می کنند، از جمله موارد زیر:

  • انگ مرتبط با بیماری روانی
  • ترس از تشخیص سایر بیماری های روانی
  • نگران باشید که مجبور به ترک رفتار اجباری شوید زیرا چنین رفتاری برای بقا و سلامت خانواده و خود آنها ضروری است.
  • ترس از اعتیاد
  • شما سابقه شکست در ترک افکار وسواسی و رفتارهای اجباری و ناامیدی برای درمان دارید

دوستان و خانواده باید به فرد اجباری اطمینان دهند که OCD یک بیماری شناخته شده و قابل درمان است. در این فرآیند باید به فرد وسواسی کمک کرد تا از درمان‌های مؤثر از جمله دارودرمانی و روان‌درمانی آگاهی کامل پیدا کند. اطلاعات در مورد گزینه های موجود می تواند به کاهش بسیاری از ترس های افراد مبتلا به OCD در مورد درمان کمک کند. همچنین ضروری است که خانواده یک درمانگر مجرب را برای درمان شیدایی انتخاب کند. اگر یک فرد مبتلا به OCD در معرض خدمات درمانی ناکارآمد یا نامناسب قرار گیرد، ترس و اضطراب او در مورد درمان ممکن است بدتر شود.
یکی از مهمترین اصول در برخورد با یک فرد وسواسی این است که هرگز مورد آزار و اذیت و تمسخر قرار نگیرید. این تکنیک ها فقط نتیجه معکوس می دهند و باعث می شوند او احساس درماندگی و شکست کند. برعکس، باید به او گفت که درمان، نشانه ضعف نیست، بلکه نشانه قدرت بیمار برای غلبه بر بیماری است.

زندگی با یک فرد وسواسی

زندگی و برخورد با یک فرد وسواس کار آسانی نیست. گاهی اوقات، خانواده علیرغم تمام تلاش خود، باید بپذیرند که هیچ کاری نمی توانند انجام دهند تا فرد را تشویق به درمان کند. در این صورت خانواده باید راهی برای حمایت و حمایت از سلامت روان خود بیابد. در بیشتر موارد، درمان وسواس بدون کمک متخصص ممکن نیست. حتی اگر فرد وسواسی به دنبال درمان نباشد، لازم است خانواده روند درمان را آغاز کرده یا برای حفظ سلامت روان خود تلاش کنند. تیم مشاوران آنلاین سیمیاروم آماده خدمت رسانی به شما در این مسیر می باشد.

منبع
منبع

مترجم: سعیده بریانیان