منو سایت

استرس مادر

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
استرس مادر

کودکان شادی، عشق و هدایای بی‌شماری را به زندگی می‌آورند و هیچ پیوندی قوی‌تر از پیوند مادر و فرزند وجود ندارد. با این حال، تعهد به تربیت یک انسان دیگر از نوزادی تا بزرگسالی (و حتی فراتر از آن!) بار اضافی استرس روانی را به همراه دارد و استرس مادر شدن می تواند طاقت فرسا باشد.

اگرچه هر مادری دغدغه های خاص خود را دارد، اما بسیاری از خواسته ها و استرس های مادری تقریباً جهانی است. درصد بالایی از مادران در زمینه های زیر احساس نگرانی و فشار می کنند:

فشار زمان

با توجه به میزان مراقبت و توجهی که کودکان نیاز دارند و همچنین نیازهای سایر اعضای خانواده، بیشتر مادران احساس می کنند که تحت فشار قرار می گیرند. چه زمان کافی برای خشک کردن لباس‌ها، بازی با بچه‌ها، زمان برای کارهای شخصی یا ده‌ها فعالیت دیگر کافی نباشد، بسیاری از مادران احساس می‌کنند که ساعات کافی در روز برای انجام تمام وظایف یا کارهایی که دوست دارند انجام دهند، وجود ندارد. .

الزامات اتصال

از آنجایی که مادران زمان زیادی را صرف پیوند با فرزندان خود می کنند، گاهی اوقات دیگر روابط در زندگی آنها در جایگاه دوم قرار می گیرد. این مشکل به ویژه زمانی که نوزاد یا کودک نوپایی دارند که نیاز به توجه بیشتری دارد احساس می شود. بنابراین، مادران کودکان خردسال اغلب بین برآوردن نیازهای فرزندشان و داشتن انرژی برای صحبت، تفریح ​​و حتی داشتن رابطه جنسی با شریک زندگی خود احساس فشار می کنند.

برای این دسته از مادران، گذراندن وقت با دوست دختر دشوارتر است، زیرا وظایف مادری وقت آزاد زیادی برای آنها باقی نمی گذارد. همچنین، با رشد و تغییر کودکان، مادران نیز در جهت‌های جدیدی تغییر می‌کنند و رشد می‌کنند که می‌تواند بر روابط طولانی‌مدت تأثیر بگذارد.

شک به خود

مادران همیشه با این ترس مواجه هستند که به اندازه کافی مادر خوبی نیستند. از آنجایی که هر کودکی دارای خلق و خوی، نیازها و ویژگی های منحصر به فردی است و از آنجایی که دائما در حال رشد و تغییر است، استفاده از یک رویکرد یکسان برای مادر شدن غیرممکن است.

این بدان معناست که مادران دائماً در حال ارزیابی مجدد خود هستند، به دنبال بینش جدیدی در زمینه روانشناسی کودک هستند و سعی می کنند یک قدم جلوتر از فرزندان خود باقی بمانند تا مادران بهتری باشند. اما همیشه معماهایی برای حل، بحران ها برای حل و آتش سوزی برای خاموش کردن وجود دارد. گاهی اوقات مادران خیلی سریع در مورد عواقب تصمیم و رفتار خود سؤال می کنند و استرس می گیرند. همه اینها بخشی از یک مادر خوب بودن است.

زمان تنهایی

در نهایت، در میان این مشکلات (و همچنین مواردی که ذکر نشده است)، بسیاری از مادران زمان کافی برای مراقبت از خود ندارند. با وجود مسئولیت های مادری، خبری از قرارهای پاکسازی پوست، استخر و جلسات بانوان، کلاس های مختلف و حتی سرگرمی های فردی در دوران قبل از بارداری نیست.

بخش مالی

فرقی نمی کند که از مهدکودک استفاده می کنید یا پرستار بچه، یا اینکه شغل خود را رها کرده اید و برای مراقبت از کودک در خانه می مانید. در هر صورت نگهداری از کودک گران است. با پوشیدن لباس های سایز بزرگتر، کودک نیازهای جدیدی را کشف می کند و همه این نیازها از سلامتی، تغذیه گرفته تا تحصیل و موارد دیگر بر بودجه خانواده فشار وارد می کند. اگرچه فرزندان دارایی ارزشمندی هستند، اما خانواده با فشار مالی بیشتری مواجه است.

غرایز محافظ

یکی دیگر از دلایل استرس مادران، غریزه محافظتی آنهاست. مادران با مسئولیت مراقبت از یک روح جوان آسیب پذیر و پرورش این موجود دوست داشتنی تا بزرگسالی، بیش از هر کس دیگری احساس می کنند که دنیا خطرناک تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. از روزهایی که کودکان نوپا از دیوارها بالا می روند و چیزهایی را در دهان می گذارند، تا روزهایی که نوجوانان بدون پدر و مادر می توانند به هر جایی بروند و با هرکسی دوست شوند، تا روزهایی که آماده رفتن به دانشگاه می شوند، خطرات بسیاری فرزندان ما را تهدید می کند. . و بنابراین مادران در هر دوره با استرس های متفاوتی مواجه می شوند. مادران همچنین نگران رفتار و رشد اجتماعی فرزندان خود هستند و هر مرحله جدید از رشد آنها را به چالشی تبدیل می کنند.

در مواجهه با تمام خواسته های استرس زا تربیت فرزندان، چه راهکارهایی می تواند استرس مادر را کاهش دهد؟ اگر بعد از بچه دار شدن احساس می کنید گم شده اید و وقت کافی برای خود ندارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را به کیفیت زندگی شخصی بالاتر، روابط عاشقانه بهتر و سبک مثبت تر تربیتی راهنمایی کنند.

استرس برای مادران

مترجم: سعیده بریانیان

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟