منو سایت

آموزش مدیریت هیجان و تنظیم هیجانی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش مدیریت هیجان و تنظیم هیجانی

همه نوزادان گریه می کنند و کودکان نوپا عصبانی می شوند، اما والدین از یک سن خاص انتظار دارند فرزندشان بتواند احساسات خود را بدون اغراق حماسی کنترل و مدیریت کند. برای کسب مهارت های تنظیم هیجانی، لازم است کودکان یاد بگیرند که چگونه احساسات را مدیریت کنند.

یادگیری تنظیم احساسات یک فرآیند پیچیده است. دکتر پاملا کول، روانشناس دانشگاه پن استیت و کارشناس تنظیم هیجان در دوران کودکی، می گوید: «تنظیم احساسات به مهارت های زیادی از جمله توجه، برنامه ریزی، رشد شناختی و زبان نیاز دارد.

روانشناسان معتقدند که کودکان این مهارت ها را در زمان های مختلف به دست می آورند. توانایی آنها در مدیریت احساسات منفی به ژنتیک، خلق و خوی طبیعی آنها، محیطی که در آن رشد می کنند و عوامل خارجی مانند میزان خستگی یا گرسنگی آنها بستگی دارد. اما والدین، معلمان و سایر مراقبان نیز نقش مهمی در آموزش نحوه مدیریت احساسات به کودکان دارند.

کودکانی که می توانند احساسات خود را به خوبی مدیریت کنند در مدرسه بهتر عمل می کنند و با دیگران بهتر کنار می آیند. در زیر راهکارهای علمی اثبات شده آورده شده است تا بتوانید این مهارت مهم را به کودک خود آموزش دهید.

چگونه به کودک خود بیاموزیم که احساسات را تنظیم کند؟

راهکارهای آموزشی مدیریت هیجان

شروع زود هنگام

جان لاچمن، روانشناس دانشگاه آلاباما که در مورد پیشگیری از پرخاشگری در کودکان مطالعه می کند، می گوید: نوزادانی که سریع واکنش نشان می دهند و به سختی آرام می شوند، در مدیریت احساسات خود در زمان بزرگ شدن مشکل بیشتری دارند. اما آموزش مدیریت احساسات به کودکان باید در همه خانواده ها انجام شود. والدین می توانند در دوران نوزادی در مورد احساسات مختلف صحبت کنند یا زمانی که شخصیت های یک کتاب یا فیلم احساس غمگینی، شادی، عصبانیت یا نگرانی می کنند به کودک توضیح دهند.

برقراری ارتباط

مطالعات نشان می دهد که کودکانی که رابطه ای مطمئن و قابل اعتماد با والدین یا مراقبان خود دارند، نسبت به کودکانی که نیازهایشان برآورده نمی شود، تنظیم عاطفی بهتری دارند. وجود ثبات و آرامش باعث ایجاد دلبستگی مطمئن به کودک می شود.

سخنرانی و تدریس

به فرزندان خود بیاموزید که احساسات خود را بشناسند و آنها را نام ببرند. با این حال، لازم نیست وقتی ناراحت هستند با آنها در مورد آن صحبت کنید. بهتر است زمانی که اوضاع آرام است و فرصتی برای صحبت درباره احساسات و راهکارهای مدیریت آنها وجود دارد، درباره احساسات صحبت کنید. البته، کودک نمی تواند همه چیز را در مورد تنظیم احساسات در یک مکالمه بیاموزد، اما این فرصت خوبی برای بافت چینی است.

یک الگوی خوب

دکتر آلن کازدین می گوید: «تحقیقات نشان می دهد که کودکان رفتار خود را بر اساس آنچه والدین انجام می دهند، الگوبرداری می کنند، نه از آنچه که آنها می گویند.

آرام باش

الگوبرداری از رفتار خوب و آموزش مدیریت احساسات به کودکان سخت تر از آن چیزی است که به نظر می رسد، به خصوص زمانی که کودک بی قرار می شود. اگر قرار است اعصاب خود را از دست بدهید، یک دقیقه نفس عمیق بکشید و قبل از برخورد با موقعیت، خود را آرام کنید. به اتاق دیگری بروید و وقتی آرام شدید برگردید. به این ترتیب شما از این موقعیت اجتناب نخواهید کرد، اما می توانید از واکنش تکانشی جلوگیری کنید.

گزینه ها را برنامه ریزی کنید

وقتی کودک آرام است، در مورد راه های مقابله با شرایط سخت با او صحبت کنید. تصور کنید که او یکی از همکلاسی هایش را هل داده است، زیرا او اسباب بازی ای را که می خواست با آن بازی کند، برداشته است. وقتی اوضاع آرام است، درباره انتخاب‌های مختلفی که دفعه بعد می‌تواند انجام دهد با او صحبت کنید: او می‌تواند به معلم بگوید، از همکلاسی‌اش بخواهد نوبت را بگیرد یا چیز دیگری برای بازی پیدا کند. این فرآیند می تواند به کودک شما کمک کند تا مهارت های حل مسئله را توسعه دهد.

یک بازی عملی برای تنظیم احساسات

هنگامی که در مورد گزینه های خود صحبت کردید، وقت آن است که تمرین کنید. کودکان بازی های نقش آفرینی را دوست دارند. به نوبت وانمود کنید که کودک و همکلاسی شما هستید. با تمرین، کودکان می توانند از این مهارت های جدید در دنیای واقعی استفاده کنند.

چگونه می توانم به فرزندم یاد بدهم که احساساتش را کنترل کند؟

مجازات کمتر، ستایش بیشتر

خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که والدین وسوسه می‌شوند از تنبیه استفاده کنند تا از تکرار رفتار بد جلوگیری کنند. اما تنبیه رفتار بد را بدتر می کند. جان لاچمن معتقد است: «وقتی شیوه فرزندپروری خشن است، کودکانی که در مدیریت احساسات خود مشکل دارند، با پرخاشگری بیشتری واکنش نشان می‌دهند.» تحقیقات نشان می‌دهد که هر بار که کودکی را سرزنش می‌کنید، باید چهار یا پنج تعامل مثبت داشته باشید. به عبارت دیگر، مراقبان باید زمان زیادی را صرف توجه مثبت، تمجید و پاداش برای رفتار خوب کنند. کزدین به والدین توصیه می کند که به «تضادهای مثبت» فکر کنند تا به کودکان بیاموزند چگونه احساسات خود را مدیریت کنند و رفتاری را که می خواهند اصلاح کنند، تغییر دهند. اگر کودک شما همیشه هنگام خروج از زمین بازی گریه می کند، او را به خاطر گریه تنبیه نکنید. در عوض، وقتی از پارک بیرون می‌آید بدون عصبانیت یا گریه او را تحسین کنید و حتی با او رفتار کنید. این روانشناس می گوید: به جای تنبیه کودک به خاطر رفتار بد، رفتاری را که دوست دارید ببینید تشویق کنید.

به عنوان یک تیم

آموزش مدیریت احساسات به کودکان مستلزم ثبات است. لاچمن می‌گوید: «برای والدین، پدربزرگ‌ها، مادربزرگ‌ها، معلمان و سایر مراقبان مهم است که با یکدیگر برای رسیدگی به مسائل خودتنظیمی کودک همکاری کنند. به صحبت بنشینید و رویکردی هماهنگ برای مدیریت رفتار فرزندتان داشته باشید.

انتظارات را بررسی کنید

از فرزندتان انتظار نداشته باشید که رفتاری عالی داشته باشد، به خصوص زمانی که واقعاً می ترسد یا استرس دارد. در چنین شرایطی (مثلاً واکسیناسیون یا رفتن به مدرسه برای اولین بار)، کودک ممکن است مانند سایر موقعیت های ساده تر، نتواند از مهارت های خود تنظیمی استفاده کند. لاچمن معتقد است: “در شرایط بسیار استرس زا، کودکان به حمایت بیشتری از بزرگسالان نیاز دارند.”

نگاهی بلند مدت

اکثر کودکان تا زمانی که به مدرسه ابتدایی می رسند می توانند احساسات قوی خود را مدیریت کنند. اما این بدان معنا نیست که رشد عاطفی آنها تمام شده است. کارکردهای اجرایی، یعنی مهارت هایی مانند برنامه ریزی، سازماندهی، حل مسئله و کنترل تکانه همچنان در بزرگسالی رشد می کنند. هنگامی که از رفتار کودک خود احساس ناامیدی می کنید، به یاد داشته باشید که تنظیم عاطفی و آموزش دادن به کودکان چگونه احساس کنند نیاز به زمان دارد.

دریافت خدمات روانشناسی کودک

اگر کودک شما در کنترل و مدیریت احساسات خود مشکل دارد، روانشناسان و مشاوران کودک و نوجوان می توانند به شما کمک کنند. کمک گرفتن به ویژه زمانی مهم است که ناتوانی در تنظیم احساسات باعث مشکلاتی در عملکرد مدرسه، سلامت، زندگی خانوادگی یا سایر جنبه های زندگی کودک شده باشد. روانشناسان سیمیاروم به شما کمک می کنند تا با فرزندتان رابطه ای قوی و مثبت برقرار کنید و به شما کمک می کنند تا به کودکان یاد دهید چگونه احساسات خود را مدیریت کنند. با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تنظیم احساسات

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟