منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 21 بهترین تمرین ها، تکنیک ها و برگه های مشاوره زوجین

21 بهترین تمرین ها، تکنیک ها و برگه های مشاوره زوجین

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
21 بهترین تمرین ها، تکنیک ها و برگه های مشاوره زوجین

5. حل تعارض

پرسشنامه حل تعارض خانواده به زوج ها کمک می کند تا تعارضات، راهبردهای مقابله ای و اثربخشی آن راهبردها را شناسایی کنند.

با استفاده در جلسه، زوج‌ها می‌توانند سبک‌های مقابله‌ای مشکل‌ساز را بررسی کنند و روش‌های مؤثرتری برای حل و فصل تعارض جایگزین کنند.

10 پرسشنامه و سوالی که باید از مشتریان بپرسید

پرسیدن سوالات و پر کردن ارزیابی ها و پرسشنامه ها از مراجعین می تواند بینشی در مورد درمانگر و افراد حاضر در رابطه ایجاد کند.

چند جلسه اول مشاوره زوجین معمولاً با سؤالات پذیرش و جمع آوری اطلاعات در مورد رابطه هدایت می شود. پس از پذیرش، می توان زمینه های خاص تری از رابطه را بررسی کرد.

1. آزمون عشق شما چقدر عمیق است

این پرسشنامه طراحی شده است تا به زوج ها کمک کند یاد بگیرند و بفهمند که چقدر به رابطه متعهد هستند.

بین شهوت و عشق تفاوت قائل می شود و برای مشاوره زوجین در مراحل اولیه رابطه یا برای مشاوره قبل از ازدواج عالی است.

2. درباره شریک زندگی خود بیاموزید

این کاربرگ سرگرم کننده سوالات مختلفی از شریک زندگی می پرسد. ایده این است که ببینید یک شریک به چند سوال می‌تواند بدون اینکه از دیگری بپرسد پاسخ دهد.

پس از تکمیل کاربرگ، شرکا می توانند پاسخ ها را به اشتراک بگذارند و سؤالات بی پاسخ را پر کنند. این می تواند گفتگو و فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید در مورد یکدیگر ایجاد کند.

3. آزمون زبان عشق

دکتر گری چپمن تست زبان عشق را بر اساس کتاب خود توسعه داد 5 زبان عشق.

زوج‌ها می‌توانند از طریق لمس فیزیکی، کلمات تأییدکننده، زمان با کیفیت، اعمال خدمات و دریافت هدایا، تشخیص دهند که چگونه عشق می‌دهند و دریافت می‌کنند.

4. سوالاتی که باید بپرسید

برای ایجاد دیدگاه و جهت گیری برای درمان و آینده زوج، درمانگر از شما می پرسد:

  • شراکت ایده آل شما در پنج سال آینده چگونه به نظر می رسد؟

همچنین می تواند برای زوجین مفید باشد که در جلسه بر نقاط قوت رابطه خود تمرکز کنند. سوالاتی مانند:

  • سه چیزی که در شریک زندگیتان ارزش قائل هستید چیست؟
  • بزرگترین نقطه قوت شریک زندگی شما چیست؟

برای بهبود رابطه، از سوالات زیر استفاده کنید:

  • از چه قوانین مثبت رابطه پیروی می کنید؟
  • دوست دارید شریک زندگیتان بیشتر از این چه کاری انجام دهد؟
  • رابطه شما چه تاثیری بر میزان شادی شما دارد؟
  • چه تغییرات مثبتی را می خواهید در زندگی خود ایجاد کنید؟

برای اطلاعات بیشتر، پست وبلاگ سوالات درباره درمان را بررسی کنید.

نگاهی به رفتار درمانی برای زوجین

زوج درمانی رفتاری

زوج درمانی رفتاری (BCT) شکلی از درمان است که برای روابطی طراحی شده است که در آن یکی از زوجین معتاد به الکل یا مواد مخدر است (O’Farrell & Schein, 2000).

هدف بهبود روابط زوجین و ایجاد حمایت از پرهیز از طریق پذیرش و تغییر است.

BCT معمولاً شامل 12 تا 20 جلسه هفتگی برای زوج ها در یک دوره سه تا شش ماهه است. در این جلسات، درمانگر رفتارهای ارتباطی مانند گوش دادن، ابراز احساسات، مذاکره در مورد درخواست ها و ابراز قدردانی را آموزش می دهد و مدل می کند (O’Farrell & Schein, 2000). تکالیف خانه اغلب برای تمرین این مهارت ها و افزایش تعهد به رابطه و حفظ متانت داده می شود.

یکی از اجزای اصلی BCT یک “قرارداد بهبودی” است که شامل مراسم روزانه برای پاداش پرهیز است (O’Farrell & Schein, 2000). اجزای قرارداد متداول شامل تأیید روزانه، پایبندی به دارو، حمایت همتایان و مشارکت جامعه، بررسی هفتگی داروها، فعالیت‌های مثبت هفتگی برای حمایت از بهبودی و سلامت جسمانی، و به اشتراک گذاشتن پیشرفت با یکدیگر در یک تقویم است.

در حالی که اختلالات مصرف مواد در طول تاریخ به عنوان یک مشکل فردی در نظر گرفته شده است، تحقیقات نقش مهمی را که شرکا و خانواده در شروع و حفظ اعتیاد ایفا می کنند نشان می دهد.

BCT اعتیاد را چیزی می داند که در یک سیستم خانواده بزرگتر وجود دارد و با زوج ها به عنوان یک واحد رفتار می کند (O’Farrell & Schein, 2000). BCT نرخ پرهیز را افزایش می دهد، عملکرد رابطه و مشکلات عاطفی را بهبود می بخشد و هزینه های اجتماعی و خشونت خانگی را بهتر از درمان های فردی کاهش می دهد (O’Farrell & Schein, 2000).

آموزش مشاوره زوجین: 6 برنامه

کار با زوج ها می تواند یک کار پیچیده و چالش برانگیز برای درمانگران و متخصصان سلامت باشد. آموزش‌ها، گواهینامه‌ها و فرصت‌های مختلفی برای یادگیری تکنیک‌های خاص و کسب تجربه وجود دارد که می‌تواند در مشاوره رابطه کمک کند.

1. آموزش EFT

این دوره EFT توسط بنیانگذار آن دکتر سو جانسون ارائه شده است. TEC شکل موثری از زوج درمانی است که تئوری دلبستگی و چگونگی کمک به زوج ها را در یافتن روابط ایمن و رضایت بخش بررسی می کند.

2. گواهینامه AASECT

AASECT یک دوره صدور گواهینامه را برای اعضای علاقه مند به آموزش جنسی، مشاوره و درمان ارائه می دهد. این سازمان جهانی منبع پیشرو در زمینه جنسیت انسانی است. سکس درمانی یک حوزه بسیار تخصصی از مشاوره زوجین است و می تواند یک مکمل عالی برای آموزش و آموزش مشاوره باشد.

3. موسسه گاتمن

روش زوج درمانی گاتمن یک روش مبتنی بر شواهد است که به طور موثر به هزاران زوج کمک کرده است تا بر مشکلات رابطه غلبه کنند و روابط سالم پیدا کنند.

موسسه Gottman آموزش آنلاین و حضوری و همچنین گواهینامه کامل را ارائه می دهد.

3 برنامه آموزشی آنلاین

1. گواهینامه در مشاوره روابط

این آموزش بر روی CBT برای زوج ها تمرکز دارد. گواهینامه آنلاین یک پایه اساسی برای درک روابط، ارتباطات، زبان های عشق، نحوه حل تعارض و توسعه استراتژی های حل مسئله فراهم می کند.

2. مربیگری روابط

آموزش مربی رابطه به کسانی که مجوز حرفه ای ندارند این فرصت را می دهد تا با زوج ها و افراد برای بهبود جنبه های یک رابطه کار کنند.

کوچینگ رابطه برای کمک به زوج ها، کسانی که در حال طلاق هستند و افرادی که هنوز در رابطه نیستند اما به دنبال شریک زندگی هستند استفاده می شود.

3. موسسه زوج ها

این دوره دروس کتبی و شفاهی مداوم را ارائه می دهد. موسسه زوج ها همچنین آموزش مداوم را برای انواع متخصصان بهداشتی ارائه می دهد.

منابع از PositivePsychology.com

در اینجا در PositivePsychology.com، مجموعه گسترده‌ای از کاربرگ‌های رایگان و اشتراکی داریم که به طور خاص برای کمک به مشاوره زوجین طراحی شده‌اند.

در میان کاربرگ های رایگان ما، کاربرگ Imago Workup را خواهید یافت که بر اساس Imago Therapy ساخته شده است. وقتی می خواهند رابطه ای را شروع کنند یا به دنبال شریک زندگی می کنند، می تواند به افراد کمک کند. با تحقیق در مورد روابط گذشته، تجربیات دوران کودکی و ترجیحات شخصی، افراد می توانند رابطه سالمی با یک شریک آینده برقرار کنند.

همه زوج ها دوره های تعارض و استرس عاطفی را پشت سر می گذارند. کنار آمدن با احساسات دشوار یک جنبه ضروری یک رابطه سالم است. این کاربرگ به افراد در یک رابطه کمک می کند تا با احساسات منفی شریک زندگی خود مقابله کنند و به آنها پاسخ دهند و تعارض را به طور موثر مدیریت کنند.

برای ابزارهای بیشتر، بیش از 450 فعالیت و ارزیابی را در جعبه ابزار روانشناسی مثبت © ما که برای کمک به مشاوره طراحی شده است، پیدا خواهید کرد.

علاوه بر این، مطالعه توصیه شده ایجاد روابط سالم است که کاربرگ های متنوع و اطلاعات زیادی را برای کمک به زوج ها در تمام مراحل یک رابطه ارائه می دهد. از شناخت شریک زندگی‌تان گرفته تا ایجاد صمیمیت سالم و رفتارهای رابطه‌ای، انتخاب‌های متنوعی از ایده‌ها و فعالیت‌های عملی وجود دارد.

مقاله عالی دیگری که مکمل این منبع است، مقاله کاربرگ‌ها، پرسش‌ها و فعالیت‌های زوج‌درمانی ما است که شامل 21 کاربرگ برای جلسات زوج‌درمانی شماست.

گرفتن پیغام خانگی

مشاوره زوجین شامل رویکردهای متنوعی است و شکل مؤثری از روان درمانی برای بهبود روابط است. این می تواند در هر مرحله از یک رابطه، صرف نظر از وضعیت یا طول عمر مفید باشد. از مشاوره قبل از ازدواج گرفته تا بازسازی یک ازدواج طولانی مدت، این شکل کوتاه مدت درمان می تواند مفید باشد.

مشاوره زوجین به طیف گسترده ای از مسائل مربوط به رابطه، از جمله تعارض، احساس جدایی، خیانت، مسائل صمیمیت و عوامل استرس زای بیرونی می پردازد. اشکال تخصصی زوج درمانی مانند BCT می تواند به رفع مشکلات سوء مصرف مواد کمک کند.

روابط دشوار است و به طور مستقیم بر سلامت روحی و جسمی فرد تأثیر می گذارد. کمک گرفتن از طریق مشاوره زوجین می تواند تمام جنبه های رفاه هر دو طرف را بهبود بخشد و به تسهیل یک رابطه پایدار کمک کند.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. فراموش نکنید که سه تمرین ما برای روابط مثبت را به صورت رایگان دانلود کنید.