منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • کمک! من نمی خواهم روانشناس شوم – روانشناسی در دانشگاه ناتینگهام ترنت

کمک! من نمی خواهم روانشناس شوم – روانشناسی در دانشگاه ناتینگهام ترنت

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کمک! من نمی خواهم روانشناس شوم - روانشناسی در دانشگاه ناتینگهام ترنت

توسط جان هادسون

در نگاه اول، هیچ چیز غیرعادی در مورد الکس متوجه نمی‌شوید، اما در طول سال گذشته او راز وحشتناکی را پنهان کرده است. الکس یک دانشجوی سال آخر روانشناسی است، اما وقتی همکلاسی هایش با هیجان صحبت می کنند و مسیرهای خود را به سمت روانشناسی بالینی، پزشکی قانونی یا آموزشی ترسیم می کنند، او احساس وحشت فزاینده ای می کند که دیگران – به جز او – در مورد آینده خود تصمیم گرفته اند. اگرچه او در دوران تحصیل سخت کار کرد، اما حتی از آن لذت برد، چیزی که الکس است واضح است که حرفه روانشناسی برای او مناسب نیست. احساس “حقق ماندن” به اندازه کافی بد است، اما حتی نمی خواهید شغلی را به اندازه ای که سال ها از عمر خود را در آن سرمایه گذاری کرده است دنبال کنید؟ این حتی بدتر است، اینطور نیست؟

کمک! من نمی خواهم روانشناس شوم - روانشناسی در دانشگاه ناتینگهام ترنت

اگر این به‌طور مبهم آشنا به نظر می‌رسد و مطمئن نیستید که می‌خواهید پس از فارغ‌التحصیلی وارد روان‌شناسی شوید، مطمئن باشید که نه شما و نه الکس تنها نیستید. اطلاعات برای دانشجویان در مورد مدارک روانشناسی به طور قابل درک بر مشاغل متمرکز بر روانشناسی تأکید می کند (مثلاً UCAS و صفحات وب دوره روانشناسی)، اما تنها 8-20٪ از فارغ التحصیلان روانشناسی به نقش های خاص روانشناسی ادامه می دهند (AGCAS، 2020/21؛ روانشناس، 2008). . البته، مدرک روان‌شناسی معتبر انجمن روان‌شناسی بریتانیا، پله‌ای حیاتی برای بسیاری از مشاغل است، اما در مورد 80+ درصد از فارغ‌التحصیلان روان‌شناسی که می‌خواهند مسیر متفاوتی را انتخاب کنند، چطور؟

فکر نمی کنم در روانشناسی شغلی داشته باشم – آیا وقتم را تلف کرده ام؟

برخی از دانش‌آموزان ممکن است احساس کنند که به نوعی «شکست می‌خورند» و می‌خواهند پس از اخذ مدرک روان‌شناسی از حرفه روان‌شناسی دست بکشند، اما مجبور نیستند. یک مدرک درک شما را از افراد ایجاد می کند – در میان انبوهی از مهارت های مهم دیگر – اینطور نیست فقط برای آموزش روانشناس بودن روانشناسی در اطراف ما وجود دارد، بنابراین درک دیگران و رفتار آنها همیشه مهم است. توانایی به کارگیری این دانش می تواند ارزش افزوده ای داشته باشد هر جا برو

روانشناسی همه جا هست اگر بدانید به کجا نگاه کنید

اگر قرار است در صنعتی کار کنید که رفتار افراد در آن مهم است، پس در زمینه‌ای کار می‌کنید که در آن روانشناسی سوالات برای مثال، اگر افراد را مدیریت می کنید، روانشناسی می تواند در مورد نحوه رهبری، حمایت، انگیزه دادن چیزهای زیادی بگوید. یا شاید نقش آینده شما شامل متقاعد کردن مردم برای خرید بیشتر محصولات شما یا کمک مالی به هدف شما باشد. شما به سادگی نمی توانید این کار را بدون درک روانشناسی انجام دهید. و سعی کنید به شغلی (یا تقریباً هر بخش از زندگی خود) فکر کنید که از دانستن نحوه برقراری ارتباط و متقاعد کردن مؤثرتر سودی نبرد: روانشناسی دوباره به نجات! در مورد حمایت از افراد برای تغییر عادات یا بهبود مهارت هایشان چطور؟ فهرست بی پایان است، روانشناسی در این – و بسیاری موقعیت های دیگر – چیزهای زیادی برای ارائه دارد. به عبارت دیگر، دانشی که از مدرک خود به دست می آورید فقط برای دفاتر نیست، بلکه می تواند (و باید) در همه جا اعمال شود.

کمک! من نمی خواهم روانشناس شوم - روانشناسی در دانشگاه ناتینگهام ترنت

را مهارت ها روانشناسی به شما می آموزد که به طرز درخشانی انتقال دهید: یافتن و استفاده از شواهد

داشتن دانش کاری از نظریه های مرتبط چیز خوبی است، اما چیزی که واقعاً برای درخشش بعد از مدرک روانشناسی نیاز دارید، دانستن آن است. کجا نگاه کنیم برای بهترین اطلاعات و شواهد شاید مهمتر از آن، شما همچنین می دانید که چگونه آن را ارزیابی و تفسیر کنید، و چگونه یک نظریه یا یافته از یک مجله دانشگاهی به وضعیت دنیای واقعی شما ترجمه می شود (یا نه!).

روانشناسی ممکن است برای کسانی که آن را مطالعه نکرده اند مانند عقل سلیم به نظر برسد، زیرا همه تجربه کار با مردم را دارند، پس چرا ما به مدرکی نیاز داریم که آنچه را قبلاً می دانیم به ما بگوید؟ وقتی روانشناسی خوانده اید، می دانید که دنیا همیشه آنطور که مردم فکر می کنند کار نمی کند. به عنوان مثال، استفاده از حقایق و شواهد برای متقاعد کردن دیگران به عنوان یک استراتژی معقول به نظر می رسد، اما فردی که دانش روانشناختی دارد، درک می کند که افراد پیچیده هستند و تمایل دارند به «عقل سلیم» ما به روشی پاسخ دهند که ما همیشه انتظارش را نداریم. ما همچنین ممکن است فرض کنیم که متخصصان تمام دانش را دارند، اما ممکن است تعجب کنید که چقدر این درست نیست، و دلیل دیگری برای مفید بودن این مهارت‌های روان‌شناختی است.

کمک! من نمی خواهم روانشناس شوم - روانشناسی در دانشگاه ناتینگهام ترنت

حتی پزشکان باتجربه نیز می‌توانند مستعد تصورات نادرست در مورد آنچه تحقیقات واقعاً در مورد بهترین شیوه‌ها در حوزه کاری خود می‌گوید، باشند. به عنوان مثال، Tenhiälä و همکارانش دریافتند که باورهای متخصصان منابع انسانی (HR) در مورد آنچه که در HR “کار می کند” اغلب با آنچه توسط شواهد علمی توصیه می شود متفاوت است (یافته ای که توسط تعدادی از مطالعات دیگر نیز تایید شده است). به عنوان یک فارغ التحصیل روانشناسی، باید اهمیت شواهد را بدانید و – با اطمینان – جکسون و همکاران (2018) گزارش دادند که متخصصان منابع انسانی با پیشینه روانشناسی در شناسایی مؤثرترین روش های استخدام مبتنی بر شواهد و انتخاب در مقایسه با افرادی که دارای پس زمینه غیر روانی همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد، اما مثال‌هایی مانند این نشان می‌دهند که چگونه یک مدرک روان‌شناسی می‌تواند چنین پایه‌ای قوی برای ایجاد حتی خارج از حرفه‌های روان‌شناسی خالص به شما بدهد. اما آگاهی از شواهد تنها بخشی از پازل است.

ارزیابی انتقادی و غیره

همانطور که از نردبان شغلی بالاتر می روید، وظایف به طور فزاینده پیچیده می شوند و توانایی درک و مدیریت اطلاعات ارزشمندتر می شود. اگر بتوانید شواهد را به طور مؤثر ارزیابی کنید، احتمالاً تصمیمات بهتری خواهید گرفت و ارزیابی انتقادی یک مهارت کلیدی است که ما در طول دوره روانشناسی خود به طور گسترده در آن آموزش دیده ایم. مهارت‌هایی مانند این زمان و تلاش زیادی را برای توسعه می‌طلبد – ممکن است از زمانی که آموزش خود را شروع کرده‌اید متوجه پیشرفت خود نشوید، بنابراین بسیار آسان است که آن را بدیهی بدانید و فرض کنید همه این موارد را می‌دانند (هشدار اسپویلر: شما نمی کنید). به یاد دارم که مدت کوتاهی پس از فارغ التحصیلی مجبور شدم گزارشی را برای رئیسم مرور کنم و متوجه چند جمله شدم، به صدا در آمد چشمگیر اما بدون هیچ مدرکی برای حمایت از آنها. تا آن زمان بود که واقعاً متوجه شدم که اطلاعات را متفاوت از قبل از مدرکم می خواندم و ارزیابی می کردم. من متوجه چیزهایی شدم که دیگران متوجه نشدند. من انتظار دارم که این امر شرکت در جلسات را برای من بسیار آزاردهنده کند، زیرا در این صورت بحث و ارزیابی بیشتری از این گزارش ها خواهیم داشت، اما به ما اعتماد بیشتری نسبت به تصمیماتی که در نتیجه گرفتیم، داد. اگر به تحصیلات خود متعهد شده اید، بدون شک تا زمانی که فارغ التحصیل شوید، گام های بلندی برداشته اید. شما بیشتر از آنچه فکر می کنید برای ارائه خواهید داشت، بنابراین مهم است که آن را تشخیص دهید و هنگام درخواست شغل، آن را برجسته کنید.

کمک! من نمی خواهم روانشناس شوم - روانشناسی در دانشگاه ناتینگهام ترنت

در پایان دوره تحصیلی، شما همچنین می توانید داده ها را تجزیه و تحلیل کنید، واضح تر بنویسید و اطلاعات و ایده های پیچیده را به گونه ای ارائه دهید که مردم بتوانند آن را درک کنند. شما حتی تجربه انجام تحقیقات خود را خواهید داشت. و در سال آخر خود در NTU، ماژول هایی مانند تمرین حرفه ای در روانشناسی به این معنی است که شما تجربه عملی در استفاده از روانشناسی برای مقابله با یک چالش دنیای واقعی که یکی از طیف وسیعی از مشاغل، موسسات خیریه و سازمان های بخش دولتی با آن مواجه است، خواهید داشت – بدون ذکر اینکه یافته ها و توصیه های خود را مستقیماً به آنها ارائه دهید. وقتی همه اینها را به توانایی رو به رشد خود برای درک رفتار انسانی اضافه می کنید، باید درک کنید که چرا این مجموعه ارزشمند و همه کاره از مهارت ها و تجربه برای کارفرمایان جذاب است.

من باید الان چه کار کنم؟

در چند سال گذشته، پس از صحبت با بسیاری از دانش‌آموزانی که مطمئن نبودند پس از فارغ‌التحصیلی چه کاری انجام دهند و گهگاه فکر می‌کردند که آیا اشتباه می‌کنند در چند سال گذشته، در مورد این موضوع بسیار فکر کرده‌ام. من همچنین به یاد دارم که از همکاران در NTU شنیدم که سفرهای شغلی خود را به اشتراک می‌گذارند و از اینکه چقدر مسیرهای خود را متنوع کرده‌اند متعجب شده‌ام. من فرض کردم که همه اساتید روانشناسی از مقطع کارشناسی روانشناسی مستقیماً به کارشناسی ارشد، سپس دکترا و سپس به دانشگاه رفتند. اما من نمی توانستم بیشتر از این اشتباه کنم. هیچ مسیر واحدی وجود ندارد، و فرصت‌های زیادی برای استفاده از مهارت‌ها و دانش‌تان در راه‌هایی وجود دارد که با علایق و جاه‌طلبی‌هایتان مطابقت داشته باشد، چه شما را به روان‌شناسی بازگرداند یا نه. بنابراین یادآوری است که در طول دوره تحصیلی خود – علاوه بر دانش – مهارت های واقعاً ارزشمندی را که کارفرمایان در بسیاری از صنایع به آن نیاز دارند، به دست خواهید آورد.

  • اولین، پس از فارغ التحصیلی، برای داشتن یک برنامه شغلی کامل به خودتان فشار وارد نکنید. این کاملا طبیعی است که مطمئن نباشید.
  • چت کنید، گزینه های خود را بررسی کنید; دانشجویان NTU و فارغ التحصیلان اخیر می توانند با تیم استخدامی NTU صحبت کنند. بسیار توصیه می شود – آنها تجربه زیادی در حمایت از دانش آموزان در تمام مراحل دارند. خواه هنوز بی اطلاع هستید، به دنبال فرصت ها هستید، برای شغل درخواست می دهید، برای مصاحبه آماده می شوید یا در تلاش هستید که چگونه شغل مورد نظر خود را بدست آورید.
  • به طور مشخص در طول دوره تحصیلی شغلی پیدا کنید. این روشی است که شما در واقع توسعه و پیشرفت می کنید. از تحصیلات خود بیشترین بهره را ببرید تا مدرک خود را با مهارت هایی که برای گواهینامه خود نیاز دارید ترک کنید. ما همچنین چندین مقاله عالی برای کمک به شما در انجام این کار داریم…
  • به دنبال فرصت ها باشید تا مهارت‌ها و دانش روانی را که آموخته‌اید در هر کجا که هستید در نقش خود به کار ببرید و از آنچه برای آن به ارمغان می‌آورید حداکثر استفاده را ببرید.

یک اخطار: فقط به این دلیل که ممکن است در حال حاضر احساس نکنید که یک حرفه در روانشناسی برای شما مناسب است، هیچ تضمینی وجود ندارد که در این راه بمانید. من از مدرکم در رشته روانشناسی لذت بردم، اما وقتی فارغ التحصیل شدم، هیچ قصدی برای ادامه آن نداشتم، اما اکنون به عنوان مدرس روانشناسی اینجا هستم. در واقع، دلیلی که من در تمام این سال‌ها روان‌شناسی انجام دادم، فقط بازتاب این است که بعد از فارغ‌التحصیلی چقدر آن را در حرفه‌ام مفید یافتم. من سعی کردم از آن در نقشم استفاده کنم تا به خودم و تیمم کمک کنم و شروع به قدردانی از مزایای استفاده از آن در محل کار کردم. اشتباهاتی هم وجود داشت چون همیشه آن را درست نمی فهمیدم، اما کاربرد روانشناسی را آنقدر جالب و مفید دیدم که باعث شد برنامه هایم را کاملاً تغییر دهم و در مقطع کارشناسی ارشد مطالعه کنم. در روانشناسی شغلی و من خیلی خوشحالم که انجام دادم.

جان