کتاب مداخلات روانشناختی مثبت، راهنمای درمانگر

کتاب مداخلات روانشناختی مثبت، راهنمای درمانگر

اگر به عنوان یک درمانگر بخواهد روش را یاد بگیرد روان درمانی مثبت مداخلات روانشناسی مثبت اثر Gina L. Madjar Mo منبع آموزشی است که شما به آن نیاز دارید. این کتاب یک راهنمای خودآموز و درمانگر است که شما را به طور کامل با مبانی، مفاهیم، ​​اصول و روش های روان درمانی مثبت گرا آشنا می کند. در این مقاله شما را با این کتاب آموزشی ارزشمند آشنا می کنم.

درباره کتاب مداخلات روانشناسی مثبت مگویار مو

دکتر Gina L. Magyar Moe در سال 2009 کتاب مداخلات روانشناسی مثبت: راهنمای درمانگر این کتاب شامل تاریخچه و نظریه های پایه در روانشناسی مثبت گرا می باشد. اما این فقط مطالب یک فصل از کتاب است! همانطور که از نام کتاب پیداست، کتاب راهنمای درمانگر است که با مطالعه آن با رویکردها، ابزارها و مدل های درمانی روانشناسی مثبت گرا آشنا می شوید. همانند درمان شناختی رفتاری (CBT)، در این روش نیز می توانید 14 جلسه برای مراجعه کننده در نظر بگیرید و اثربخشی این رویکرد را به طور معناداری بر روی فرد مشاهده کنید.

درباره نویسنده

دکتر Gina L. Majar Moe دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه کانزاس و استاد دانشگاه Wisconsin-Stevens Point (UWSP) است. وی به عنوان درمانگر، مدرس دانشگاه و محقق فعالیت علمی ارزنده ای در راستای رشد روانشناسی مثبت گرا دارد. و به پاس فعالیت علمی خود توانست جوایز ارزنده ای از جمله معلم ممتاز را دریافت کند. وی علاوه بر کتاب مداخلات روانشناسی مثبت، مقالات علمی مختلفی را منتشر کرده است و همچنان در این زمینه تحقیقاتی انجام می دهد. او همچنین به عنوان روان درمانگر در ویسکانسین کار می کند.

عکس دکتر Gina L. Magyar Moe در سال 2017

نقد کتاب مداخلات روانشناسی مثبت مگیار مو

اولین چیزی که در مورد این کتاب باید بگویم این است که پس از مطالعه آن سال ها پیش، عاشق روانشناسی مثبت اندیش شدم و از آن زمان تاکنون با برخی از مراجعان با این روش رفتار می کنم. این کتابی نیست که بتوانید به راحتی از آن عبور کنید. وقتی شروع به خواندن این اثر می کنید، احساس می کنید که با یک مقاله علمی ISI چند صد صفحه پیش روی شماست! زیرا برخی از نوشته های این کتاب با ذکر مطالعات علمی و ارجاع به مقالات همراه است. علاوه بر موضوعات مطرح شده در کتاب همچنین باید به کاربرگ های او توجه ویژه ای داشته باشید این کاربرگ ها می توانند بخشی از جلسه درمانی و تکالیفی را که قرار است به مشتری داده شود، پوشش دهند. بنابراین اگر شما هم جزو کسانی هستید که معتقدند درمان همیشه بر نقاط ضعف متمرکز است، پیشنهاد می کنم برای تغییر باورتان این مطلب را بخوانید.

فهرست کتاب مداخلات روانشناسی مثبت: راهنمای درمانگران

  • فصل اول: روانشناسی مثبت گرا چیست و چرا مطالعه آن مهم است؟
  • فصل دوم: چارچوبی از روانشناسی مثبت گرا و کاربرد آن در مشاوره و روان درمانی
  • فصل سوم: تست ها و ابزارهای روانشناسی مثبت
  • فصل چهارم: مداخلات روانشناسی مثبت
  • فصل پنجم: نمونه هایی از اعمال یک برنامه درمانی روانشناسی مثبت گرا

پیشگفتار نویسنده: Gina L. Magyar Moe

هرگز اولین درمانگرم در جلسه مشاوره کارشناسی ارشد و احساس درماندگی در آن لحظه را فراموش نمی کنم. پس از چندین جلسه گوش دادن همدلانه به مشکلات مختلف زندگی مشتریم، نمی دانستم چگونه می توانم به او کمک کنم. اگرچه این تا حدی به این دلیل بود که من یک درمانگر تازه کار بودم، اما به سرعت فهمیدم که بخشی از آن مربوط به این واقعیت است که من مشتریانم را به مشکلات آنها محدود می کنم. معلم فرزانه ای از من پرسید: “قدرت جستجوی درمان چیست؟” واقعاً نمی‌توانستم پاسخ بدهم، زیرا به نقاط قوت آن در میان بسیاری از مسائلی که گزارش کرده بود نگاه نکرده بودم. زمانی که مدتی را صرف توجه، کشف و پرسیدن سوالاتی در مورد نقاط قوت و توانایی های مشتری خود کردم، از یافتن نقاط قوت زیادی در او شگفت زده شدم. اطلاعاتی را از او گرفتم و در برنامه درمانی خود استفاده کردم. احساس می کردم از این به بعد می توانم در این راه به این مشتری و دیگران کمک کنم.

بعد از چند ماه مشتری دیگری داشتم که نتوانستم مشکل خاصی یا وضعیت مشخصی پیدا کنم. به یاد دارم که نمی دانستم چگونه به کسی که مشکل مهمی ندارد کمک کنم. باز هم همان معلم فرزانه در این باره به من هشدار داد اینکه فرد علائم بیماری روانی را تجربه نمی کند به این معنی نیست که از زندگی خود خوشحال و راضی است.. باز هم، این یک درس مهم برای یک درمانگر تازه کار بود که شروع درمان در مواردی که فقط مشکلات اساسی وجود دارد ممکن است اشتباه باشد.

گرچه حوزه روانشناسی مثبت گرا در مراحل اولیه رشد خود بود، زمانی که من اولین تجربیات درمانی خود را داشتم. اما پایه‌های اساسی این دیدگاه در روان‌شناسی پایه‌گذاری شد و نقشی حیاتی در کار من به عنوان یک درمانگر، معلم و محقق خواهد داشت. خوشحالم که درس‌هایی را که در دهه گذشته در کاربرد روان‌شناسی مثبت در مشاوره و درمان آموخته‌ام، با دیگر درمانگران به اشتراک می‌گذارم. در واقع، هدف من از نوشتن این متن، ارائه مطالب علمی مبتنی بر منابع عملی برای درمانگران پرمشغله و پزشکان آموزشی است که مایلند از روانشناسی مثبت گرا در کار خود استفاده کنند. اما به دلیل کمبود زمان برای دسترسی به همه منابع در این زمینه و اینکه نمی دانند چگونه این مهارت ها را در بیماران خود به کار ببرند، با مشکل مواجه می شوند. اگرچه این کتاب مبانی نظری و تحقیقاتی لازم را برای حمایت از مداخلات ارائه شده فراهم می کند، اما تمرکز اصلی بر روش های درمانی مختلف است که درمانگران می توانند اصول و نظریه های روانشناسی مثبت گرا را در کار با مراجعان خود به کار گیرند.

مشخصات کتاب

نام فارسی: مداخلات روانشناختی مثبت: راهنمای درمانگر

نام انگلیسی: راهنمای درمانگر برای مداخلات روانشناسی مثبت

نویسنده: جینا ال، ماگیار مو

مترجم: علی اکبر فروغی، جلیل اصلانی و سحر رفیعی

ناشران: قابل احترام

شابک: 9-311-200-600-978