منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • کار با نوجوانان نحوه برخورد صحیح با نوجوانان

کار با نوجوانان نحوه برخورد صحیح با نوجوانان

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کار با نوجوانان نحوه برخورد صحیح با نوجوانان

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟

تربیت یک نوجوان هرگز آسان نیست و مشکلات و نگرانی های زیادی با آن همراه است. حتما از بیداری های شبانه او خسته شده اید، از نگرانی در مورد اینکه فرزندتان کجاست، با چه کسی است و چه می کند.

شما ممکن است از تلاش های ناموفق او در برقراری ارتباط، دعواهای بی پایان و سرپیچی آشکار ناامید شوید. همه اینها همراه با بدخلقی، احساسات شدید و رفتارهای تکانشی و بی پروا، بسیاری از والدین را در مورد نحوه برخورد با نوجوانان سردرگم می کند.

گاهی باورش سخت است. اما نه، نوجوان شما یک بیگانه از یک سیاره دور نیست. اما ساختار مغز او متفاوت است. مغز یک نوجوان هنوز در حال رشد است، بنابراین اطلاعات را متفاوت از مغز بزرگسالان پردازش می کند.

قشر جلوی مغز، بخشی از مغز که برای مدیریت احساسات، تصمیم گیری، استدلال و کنترل مهارها استفاده می شود، در حال بازسازی است و هنوز به بلوغ کامل نرسیده است. به همین دلیل رفتارهای تکانشی، تصمیمات بد و نوسانات عاطفی و خلقی در این سن طبیعی است.

نوجوان شما ممکن است بلندتر از شما باشد و از جهاتی بالغ به نظر برسد، اما اغلب نمی تواند در سطح بزرگسالی فکر کند. هورمون های تولید شده در طول تغییرات جسمانی دوران نوجوانی نیز مسائل را پیچیده می کند.

کار با نوجوانان نحوه برخورد صحیح با نوجوانان

این تفاوت‌های زیست‌شناختی رفتار نادرست نوجوان را توجیه نمی‌کند یا او را از مسئولیت اعمالش سلب نمی‌کند، اما به درک رفتار تکانشی آنها کمک می‌کند. دستیابی به چنین درکی به شما این امکان را می دهد که بهترین تعامل و رفتار را با نوجوانان داشته باشید.

نحوه رفتار با نوجوانان

چه زمانی رفتار یک نوجوان نیاز به مداخله دارد؟

با شروع استقلال نوجوانی و جستجوی هویت، تغییرات زیادی در رفتار نوجوانان ایجاد می شود که برای والدین عجیب و غیرقابل پیش بینی به نظر می رسد. فرزند نازنین و مطیع شما که روزگاری طاقت دوری از شما را نداشت، حالا همیشه پشت در بسته اتاقش است و همیشه با چشمانش و ترک محل به حرف های شما پاسخ می دهد. هر چقدر هم که تحمل این شرایط برای شما سخت باشد، اما این رفتار برای یک نوجوان طبیعی است.

از سوی دیگر، یک نوجوان آشفته، مشکلات رفتاری، عاطفی یا یادگیری را فراتر از مشکلات معمول سایر نوجوانان نشان می دهد. یک نوجوان مشکل دار ممکن است بارها و بارها در رفتارهای پرخطر از جمله مشروبات الکلی، مصرف مواد مخدر، رابطه جنسی، خشونت، فرار از مدرسه، خودآزاری، دزدی از مغازه یا سایر فعالیت های مجرمانه شرکت کند.


درباره اضطراب نوجوانان در وبلاگ سیمیاروم بیشتر بخوانید


یا ممکن است علائم مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب یا اختلالات خوردن را نشان دهد. تمایز بین رفتار عادی نوجوان و رفتار مشکل ساز یکی از وظایف والدین در برخورد با نوجوانان است. در زیر به مقایسه برخی از رفتارهای رایج در مقابل رفتارهای مشکل ساز در نوجوانان می پردازیم.

ظاهر و لباس

برای نوجوانان همگامی با مد، یعنی پوشیدن لباس های شیک، داشتن یک عنصر چشم نواز با رنگ و طرح خاص یا رنگ کردن مو مهم است. به جز جایی که مد به بدن او آسیب می زند، از انتقاد بپرهیزید و ایرادات و توصیه های خود را برای موارد مهم تر ذخیره کنید. مد تغییر می کند و سلیقه فرزند شما نیز به مرور زمان تغییر می کند.

به عنوان یک علامت هشدار، نوجوان آشفته دائماً ظاهر خود را تغییر می دهد و این تغییر ظاهر با رفتارهای منفی در مدرسه و جامعه همراه است. خالکوبی بیش از حد، سوراخ کردن بدن، خودزنی و کاهش یا افزایش شدید وزن از علائم هشدار دهنده هستند.

مشاجره و رفتار سرکش

طبیعی است نوجوانی که به دنبال استقلال و هویت است، دائماً با والدین خود مشکل و مشکل داشته باشد و با آنها بحث کند. برای برخورد با نوجوانان در این شرایط، کمی صبر می تواند به کاهش تنش کمک کند.

اما علائم هشداردهنده برای نوجوانان شامل مشاجره مداوم، خشونت در خانه، ترک تحصیل، دعوا و درگیری با قانون و رفتارهای قانون شکنی است که نیاز به مداخله روانی دارد.

نوسانات خلقی

هورمون ها و تغییرات رشدی اغلب به این معنی است که یک نوجوان نوسانات خلقی، رفتار تحریک پذیر و مشکل در مدیریت احساسات خود را تجربه می کند. برخورد با عصبانیت های گاه به گاه برای یک نوجوان طبیعی است.

اما علائم هشدار دهنده شامل تغییرات سریع شخصیت، پایین آمدن نمرات، غم و اندوه مداوم، اضطراب یا مشکل خواب، علائم افسردگی، قلدری یا سایر مشکلات سلامت عاطفی است. اگر علائم فوق را در کودک خود مشاهده کردید، با یک مشاور/روانشناس کودک و نوجوان صحبت کنید.

نفوذ بیشتر از دوستان

طبیعتاً در دوران نوجوانی، دوستان بسیار مهم می شوند و می توانند تأثیر زیادی در انتخاب های نوجوان داشته باشند. همانطور که یک نوجوان بیشتر بر روی همسالان خود تمرکز می کند، این ناگزیر به این معنی است که او از شما کناره گیری می کند. این ممکن است باعث شود شما احساس ناراحتی کنید، اما به این معنی نیست که او شما را دوست ندارد.

علائم هشدار دهنده شامل تغییر ناگهانی گروه دوستان، امتناع از پیروی از قوانین و مرزهای منطقی، فکر نکردن به عواقب رفتار بد، و دروغ گفتن برای همگام شدن با دوستان است.

7 نکته مهم در روابط با نوجوانان

درک رفتار چالش برانگیز عاطفی نوجوانان دشوار است. اما اگر می خواهید رابطه مثبتی با فرزندتان داشته باشید، بهتر است این نکات را رعایت کنید.

نحوه رفتار صحیح با نوجوانان

فقط زمانی نصیحت کنید که نوجوان آماده باشد

به عنوان یک والدین، تماشای مبارزه نوجوان خود با مشکلات سخت است، به خصوص وقتی می دانید که می توانید کمک کنید. به هر حال، شما خیلی بیشتر از دوران نوجوانی خود را پشت سر گذاشته اید. شما می خواهید از نوجوان خود حمایت کنید تا دانش آموز ممتازی شود که زندگی معناداری دارد. اما او هویت منحصر به فرد خود را کشف می کند.

او باید ترجیحات خود را دنبال کند و از اشتباهات خود درس بگیرد. اگر نوجوان شما مایل به گوش دادن است، می توانید او را راهنمایی کنید. اما در بیشتر موارد سعی کنید بیشتر گوش کنید و کمتر صحبت کنید. از تحمیل نظر خود به نوجوان خود اجتناب کنید، حتی زمانی که می دانید چه چیزی برای او بهتر است.

اگر بیشتر از نصیحت گوش دهید، او تمایل بیشتری دارد تا افکار و احساسات خود را با شما در میان بگذارد. هر چه بیشتر به او گوش دهید، شانس بیشتری برای کمک به او در شرایط سخت خواهید داشت. پس به جای سخنگو، شنونده بهتری باشید.

تعیین مرز با یک نوجوان

کار با نوجوانان باید شامل تعیین مرزها و قوانین باشد. اما اگر می‌خواهید نوجوانانتان به مرزها احترام بگذارند، آنها را در فرآیند قانون‌گذاری مشارکت دهید. وقتی او را در تنظیم قوانین مشارکت می دهید، این پیام را برای او ارسال می کنید که برای احساسات و نظرات او ارزش و احترام قائل هستید.

در عین حال، قوانین باید برای همه افراد خانواده معقول به نظر برسد. قوانین باید دلیل معقولی داشته باشد و باعث آزار و محدودیت شدید او نشود. تا آنجا که ممکن است، قوانین باید برای همه اعضای خانواده اعمال شود.

به عنوان مثال، اگر قانون زمان خواب دارید، همه اعضای خانواده باید از آن پیروی کنند. وقتی با فرزندتان قوانین را رعایت می کنید، احتمال اینکه آنها از آنها پیروی کنند بیشتر است.

استقلال دادن به نوجوانان

آیا احساس می کنید فرزند شما از دیروز دبستان را شروع کرده است؟ آیا دلت برای آن بچه ای که همیشه می خواست با شما معاشرت کند و برای همه چیز به شما تکیه می کرد، تنگ شده است؟ ب

پنیرها خیلی سریع رشد می کنند و باید از بزرگسالان جدا شوند. نوجوانان در این دوره همیشه احساس می کنند که کنترلی بر زندگی خود ندارند و به آزادی بیشتری نیاز دارند. آنها هویت خود را کشف می کنند و بنابراین به دنبال استقلال بیشتری هستند. این استقلال به آنها کمک می کند تا در آینده انتخاب های درستی داشته باشند و هویت مثبتی برای خود ایجاد کنند.

بنابراین هر زمان که می توانید به فرزندتان استقلال بدهید. این استقلال ممکن است به معنای سازش در مورد چیزهای کوچک (مانند مدل مو یا انتخاب مد) باشد، اما در عوض می توانید برای چیزهای مهم تر با او چانه بزنید.

آرام بمان

مودبانه از دختر/پسرتان بخواهید بعد از شام ظرف ها را بشوید. عصبانی می شود، می گوید نمی خواهد، سپس در اتاق خوابش را به هم می زند. احساس ناامیدی می کنید و شروع به شکایت می کنید.

برخورد با نوجوانان در چنین شرایطی دشوار است. تحمل رفتار بی ادبانه و بی احترامی هرگز قابل قبول نیست. اما همانطور که گفتیم، فریاد زدن و عصبانیت تنها باعث می شود که نوجوان شما به حرف شما گوش ندهد یا حالت تدافعی به خود بگیرد، که قطعاً شما را از شروع یک گفتگوی سازنده در مورد رفتار فرزندتان باز می دارد.

وقتی احساس عصبانیت می کنید، چند نفس عمیق بکشید تا خود را آرام کنید. فقط زمانی شروع به صحبت در مورد موضوع کنید که هم آرام و هم آماده باشید.

گذراندن وقت با نوجوانان

ممکن است به نظر برسد که نوجوانان نمی خواهند وقت خود را با والدین خود بگذرانند. اما اگر با نوجوانان درست رفتار شود، گهگاه هوس همراهی والدین خود را دارند. برخلاف تصور رایج، نوجوانان خواهان محبت و حمایت والدین هستند، حتی اگر آن را ابراز نکنند.

اگر آنها احساس کنند که کار، سرگرمی یا سایر فرزندان کوچکتر برای والدین مهمتر است، کنار می کشند. اگر این احساس را داشته باشند، رفتار بد و پرخاشگری آنها بیشتر می شود. بنابراین زمان منظمی را برای گذراندن با نوجوان خود اختصاص دهید و به فعالیت هایی بپردازید که مورد علاقه او هستند.

با گذشت زمان، اعتماد به نفس و عزت نفس فرزند شما و همچنین رابطه والدین/فرزند شما بهبود می یابد. شما مجبور نیستید در این سرگرمی افراط کنید. او همچنین باید برای خودش و برای تفریح ​​با دوستانش وقت بگذارد. پیاده روی عصرانه، بیرون رفتن برای بستنی، رفتن به سینما یا استخر همه راه هایی هستند که نشان می دهد از گذراندن وقت با نوجوان خود لذت می برید. در عین حال در این مدت از شکایت، نصیحت و صحبت بپرهیزید. روی گذراندن زمان با کیفیت با فرزندتان تمرکز کنید.

تقویت عزت نفس نوجوانان

شما به عنوان والدین می خواهید فرزندتان موفق باشد. بنابراین شما به او انتقاد سازنده می کنید. به عنوان مثال، به او می گویید چه کاری انجام دهد: بیشتر مطالعه کند، تمیز باشد، سالم غذا بخورد، زمان تماشای تلویزیون را کاهش دهد. اما همانطور که او را به مسئولیت پذیری بیشتر تشویق می کنید، نکات مثبت را نیز به او بگویید.

تحقیقات نشان می دهد که شناخت رفتار مثبت نوجوانان یکی از راهبردهای درست کار با نوجوانان و تقویت هویت و استدلال اخلاقی آنهاست. رفتار مثبت او را الگو قرار دهید و از آن قدردانی کنید.

با انجام این کار، رفتار مثبت را تقویت می کنید، اعتماد به نفس او را تقویت می کنید و عادات درست را برای موفقیت طولانی مدت حفظ می کنید. همچنین در خانه آرامش بیشتری خواهید داشت که منجر به درگیری کمتری بین شما و نوجوانانتان می شود.

مراقب سلامت روان خود باشید

مشکل همیشه نوجوان نیست. گاهی اوقات این والدین خسته و بی حوصله هستند که شرایط را برای نوجوان سخت می کند. سعی کنید زمان مناسبی را برای تفریح ​​و استراحت خود تعیین کنید. هرکسی برای دنبال کردن علایق خود نیاز به زمان تنهایی دارد.

خستگی و حجم بالای کار ذهنی باعث می شود نتوانید به خوبی با چالش های نوجوانی کنار بیایید. پیاده روی، خواب کافی و داشتن یک رژیم غذایی سالم به افزایش استقامت شما کمک می کند. همچنین اگر با فرزندتان مشکل زیادی دارید بهتر است با یک مشاور صحبت کنید. گاهی مشکل از شیوه فرزندپروری والدین است و تغییر سبک رفتاری، کاهش محدودیت ها و تغییر نگرش باعث بهبود رابطه با کودک می شود.

داشتن یک نوجوان در خانه می تواند استرس زا باشد. اما استفاده از نکات فوق در برخورد با نوجوان به شما کمک می کند تا به تدریج رابطه بهتری با او ایجاد کنید.

با گذشت زمان، زندگی خانوادگی شما هماهنگ تر می شود و رابطه شما با نوجوان بهبود می یابد. اگر فکر می کنید رفتار فرزندتان مشکل ساز است و می تواند به او و آینده اش آسیب برساند، با مشاوران کودک و نوجوان سیمیاروم وقت بگیرید تا وضعیت فرزندتان را بررسی کرده و راه حل های مناسب را دریافت کنید.

منبع

منبع

منبع