منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چرا ما اینقدر به تئوری های توطئه کووید علاقه مندیم؟ – روانشناسی در دانشگاه ناتینگهام ترنت

چرا ما اینقدر به تئوری های توطئه کووید علاقه مندیم؟ – روانشناسی در دانشگاه ناتینگهام ترنت

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چرا ما اینقدر به تئوری های توطئه کووید علاقه مندیم؟ - روانشناسی در دانشگاه ناتینگهام ترنت

توسط دارل کوکسون

“وقتی احساس عدم اطمینان می کنیم، به احتمال زیاد سعی می کنیم در موقعیت ها معنی پیدا کنیم. سپس تئوری‌های توطئه جذاب‌تر می‌شوند، زیرا پاسخ‌هایی را ارائه می‌دهند و به ما احساس درک می‌دهند.»

من مدت‌ها قبل از همه‌گیری کووید-19 درباره اعتقاد به تئوری‌های توطئه تحقیق می‌کردم، اما از میزان علاقه به تئوری‌های توطئه در 18 ماه گذشته شگفت‌زده شدم. با این حال، وقتی به تحقیقات قبلی در مورد اینکه چرا مردم ممکن است به تئوری‌های توطئه اعتقاد داشته باشند نگاه می‌کنیم، واقعاً جای تعجب نیست که همه‌گیری محیطی بهینه برای شکوفایی این باورها ایجاد کرده است.

تئوری‌های توطئه به عنوان توضیح رویدادهای مهمی تعریف می‌شوند که علت آن وقایع را به توطئه‌های مخفی گروه‌های بدخواه قدرتمند نسبت می‌دهند. تئوری‌های توطئه در مورد COVID-19 از ادعای این که ویروس توسط امواج الکترومغناطیسی 5G ایجاد می‌شود و این موضوع مخفی نگه داشته می‌شود تا یک سلاح بیولوژیکی طراحی شده در یک آزمایشگاه چینی را شامل می‌شود. اعتقاد به این تئوری‌های توطئه بسیار گسترده است، به طوری که نظرسنجی YouGov در اکتبر 2020 گزارش داد که بیش از یک نفر از هر پنج نفر معتقد بودند که ویروس عمداً اغراق شده است و بیش از یک نفر معتقد بودند که ویروس عمداً توسط دولت چین ایجاد و توزیع شده است. پس چرا این تئوری های توطئه اینقدر وسوسه انگیز هستند؟

روی آوردن به انگیزه های معرفتی ما

یکی از دلایلی که نظریه‌های توطئه در طول همه‌گیری شیوع پیدا می‌کنند، ممکن است این باشد که آنها به انگیزه‌های معرفتی ما متوسل می‌شوند. این به میل انسانی ما به دقت، درک و اطمینان اشاره دارد. ما دوست داریم دقیقاً بدانیم چه اتفاقی در حال رخ دادن است و دلیل آن را درک کنیم، بنابراین وقتی اوضاع نامطمئن است، ممکن است بسیار ناراحت کننده باشد. با این حال، در طول 18 ماه گذشته، همه چیز بسیار نامشخص بود. تئوری‌های توطئه در این زمان‌ها می‌توانند جذاب‌تر باشند، زیرا می‌توانند توضیحی را که می‌خواهیم به ما ارائه دهند.

به طور مشابه، زمانی که احساس عدم اطمینان می کنیم، به احتمال زیاد سعی در یافتن معنی در موقعیت ها داریم. سپس تئوری‌های توطئه جذاب‌تر می‌شوند، زیرا پاسخ‌هایی را ارائه می‌دهند و به ما احساس درک می‌دهند. در تأیید این موضوع، محققان دریافتند کسانی که در حال حاضر احساس ناامنی بیشتری می‌کنند، احتمالاً از تئوری‌های توطئه مرتبط با COVID-19 حمایت می‌کنند. بنابراین وقتی نیازهای معرفتی ما به دلیل عدم قطعیت بیماری همه گیر مختل می شود، تئوری های توطئه می توانند شکوفا شوند زیرا می توانند مقصر بودن را به یک هدف خاص مانند دولت نسبت دهند.

روی آوردن به انگیزه های وجودی ما

دلیل دیگری که ممکن است افراد در طول یک بیماری همه گیر به تئوری های توطئه روی بیاورند این است که آنها به نیازهای وجودی ما متوسل می شوند. این نیاز انسان ما به کنترل و امنیت است و متأسفانه در 18 ماه گذشته مردم ممکن است احساس کنند که کنترل بر جنبه‌های زندگی‌شان کاهش یافته است. تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی افراد در موقعیت‌های آزمایشی قرار می‌گیرند که احساس می‌کنند کنترل ندارند، به احتمال زیاد به تئوری‌های توطئه اعتقاد دارند. به همین ترتیب، وقتی مردم احساس ناتوانی و اضطراب می کنند، باورهای توطئه افزایش می یابد. بنابراین، تئوری‌های توطئه در مورد COVID-19 ممکن است در حال گسترش باشند زیرا احساس می‌کنیم کنترل کمتری نسبت به معمول داریم و نسبت به آینده ناتوان‌تر و مضطرب‌تر هستیم. در تأیید این موضوع، تحقیقات نشان داده است که افزایش باور به تئوری‌های توطئه در مورد COVID-19 به طور مثبت با احساس اضطراب بیشتر مرتبط است.

بالاخره ما فقط انسانیم!

ما به عنوان انسان، اغلب قربانیان مغز خود هستیم. یکی از سوگیری‌های شناختی که به ما کمک می‌کند باور به تئوری‌های توطئه را درک کنیم، به عنوان سوگیری تناسبی شناخته می‌شود، که این فرض انسانی ما است که اثرات بزرگ باید دلایل بزرگی داشته باشند. وقتی اتفاقی نتیجه‌ای می‌افتد، افراد درگیر «مقایسه‌های علت و معلولی» می‌شوند، که در آن رویدادهایی که پیامدهای بزرگی را به همراه دارند، فرض می‌شود که علل بزرگی دارند. در یک مطالعه تحقیقاتی، شرکت‌کنندگان یک قطعه داستانی درباره چگونگی تلاش مردی برای شلیک به رئیس‌جمهور خواندند و به گروهی از شرکت‌کنندگان اطلاع داده شد که ترور موفقیت‌آمیز بوده است، در حالی که گروه دیگر از شرکت‌کنندگان مطلع شده‌اند که تیراندازی از دست رفته و رئیس‌جمهور زنده مانده است. سپس از شرکت کنندگان در مورد پیش بینی های خود در مورد علت رویداد پرسیده شد. یافته‌ها نشان داد که شرکت‌کنندگان بیشتر احتمال می‌دادند که یک تئوری توطئه علت این رویداد در هنگام کشته شدن رئیس‌جمهور بوده تا زمانی که شلیک از دست رفته و او جان سالم به در می‌برد، که نشان دهنده سوگیری تناسب است. بنابراین، تئوری‌های توطئه پیرامون COVID-19 می‌توانند وسوسه‌انگیز باشند، زیرا آنها یک “علت بزرگ” (به جای “فقط یک ویروس”) برای پیامدهای فعلی در حال تغییر جهان ارائه می‌کنند.

اینها فقط برخی از افکار هستند در مورد اینکه چرا مردم ممکن است در حال حاضر مستعد تئوری های توطئه باشند و چرا آنها به سرعت در حال گسترش هستند. توجه به این نکته مهم است که باورهای توطئه در مورد COVID-19 می تواند خطرناک باشد. به عنوان مثال، باورهای توطئه ضد واکسن با رد واکسن کووید-19 مرتبط بود، و اعتقاد به تئوری های توطئه کووید-19 با کاهش فاصله اجتماعی و کاهش اقدامات پیشگیرانه، مانند پوشیدن ماسک و اجتناب از تجمعات بزرگ مرتبط بود. به همین دلیل مهم است که به بررسی این موضوع ادامه دهیم که چرا این باورها می توانند وسوسه انگیز باشند و بنابراین برای مقابله با آنها چه کاری می توانیم انجام دهیم.


دارل کوکسون

پژوهش دارل بر اعتقاد به تئوری‌های توطئه تمرکز دارد و شامل عوامل مرتبط با این است که چرا افراد ممکن است از تئوری‌های توطئه حمایت کنند و پیامدهای اجتماعی-روانی حفظ این باورها چه می‌تواند باشد. دارل همچنین به طور خاص به باورهای توطئه ضد واکسن و تحقیق در مورد اینکه چگونه ابزارهای مداخله می توانند به این باورها رسیدگی کنند، علاقه مند است.