منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چرا افسردگی در زنان بیشتر از مردان است؟

چرا افسردگی در زنان بیشتر از مردان است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چرا افسردگی در زنان بیشتر از مردان است؟

آیا افسردگی در زنان بیشتر از مردان است؟ بله، یافته های محققان نشان می دهد که تفاوت های جنسیتی در افسردگی نقش دارد. بر این اساس زنان بیش از مردان از افسردگی رنج می برند. یک متاآنالیز در سال 2017 نشان داد که این تفاوت های جنسیتی از سن 12 سالگی شروع می شود و احتمال ابتلای دختران و زنان به افسردگی دو برابر بیشتر از مردان است. البته جنسیت تنها عامل موثر نیست، بلکه عوامل دیگری نیز در بروز این اختلال نقش دارند. در این مقاله دلیل خطر بالای افسردگی در زنان را به شما معرفی می کنم.

چرا زنان بیشتر از مردان افسرده هستند؟

زن و مرد تفاوت های بیولوژیکی مختلفی دارند که نمی توان آنها را انکار کرد. همچنین روش فرزندپروری دختر با پسر متفاوت است. نگاه خانواده، جامعه و شرایطی که زن و مرد در طول زندگی خود تجربه می کنند، یکسان نیست. این موارد ممکن است از جمله مواردی باشد که باعث می شود مردان و زنان افسردگی را متفاوت تجربه کنند.

تفاوت های هورمونی

افسردگی در هر سنی رخ می دهد. اما خطر ابتلا به افسردگی در زنان بین 25 تا 45 سال بیشتر است. از آنجایی که این سنین شامل دوران باروری زنان می شود، باید نقش هورمون ها را جدی بگیریم. هورمون های استروئیدی استروژن و پروژسترون دو هورمون مهم در بدن زن وجود دارد که برای رشد اندام ها و قاعدگی منظم در سال های باروری ضروری است. استروژن و پروژسترون بر انتقال دهنده های عصبی، ریتم شبانه روزی و سیستم عصبی غدد درون ریز موثر هستند.[1] با کاهش سطح این هورمون ها سروتونین در بدن کاهش می یابد. سروتونین یکی از انتقال دهنده های عصبی موثر در خلق و خو است که کاهش آن باعث کاهش خلق و خو و افزایش شدت افسردگی می شود.

می دانیم که نوسانات خلقی در دوران قاعدگی به بالاترین حد خود می رسد. اختلال پیش از قاعدگی (PMDD) نمونه ای از افسردگی در زنان است که با قاعدگی و تغییرات هورمونی همراه است. این بدان معنا نیست که زنان در دوران یائسگی دچار افسردگی نمی شوند. اگرچه خطر ابتلا در این دوره کاهش می یابد، اما کسانی که قبل از این دوره سابقه افسردگی اساسی داشته اند، بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند.

بازتاب ذهنی

تحریک پذیری ذهنی یکی از علائم افسردگی و اضطراب است و در زنان بیشتر از مردان است. این وضعیت به معنای تمایل به تفکر و تحلیل غیرموثر مشکلات اضطراب آور و آزاردهنده است. به عنوان مثال، فکر کردن به مشکلات روزمره، تجربیات تلخ زندگی، موقعیت های استرس زا و آسیب زا، شکست ها و نگرانی در مورد آینده بخشی از نشخوار فکری است. زنان بیشتر از مردان به مشکلات فکر می کنند. در این میان مردان به دلیل سبک های مقابله ای متفاوتی که دارند سعی می کنند با استفاده از مکانیسم های دفاعی، حواس خود را پرت کرده و مشکلات را فراموش کنند. این شیوه مقابله زنان را بیشتر از مردان در معرض خطر افسردگی قرار می دهد.

تفاوت های اجتماعی

محققان دریافته‌اند که زنان و مردان فرآیند اجتماعی شدن را به روش‌های مختلفی طی می‌کنند و این می‌تواند در میزان افسردگی مؤثر باشد. بسیاری از جوامع دختر دارند حمایت کننده و عاطفی آنها کشت می شوند. و معمولا پسرا قدرتمند و مستقل بارها را به دوش می کشد این شیوه اجتماعی شدن بر شخصیت و رفتار فرد در دوران نوجوانی و جوانی تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که اجتماعی شدن مردان بر اساس هنجارهایی است که مردان را تشویق می کند سخت تر، انعطاف پذیرتر باشند و از هر چیزی که زنانه تلقی می شود اجتناب کنند. پسرها نسبت به دخترها رفتار عاطفی و عاطفی کمتری از خود نشان می دهند زیرا معتقدند این رفتار نشانه ضعف و ویژگی های دخترانه است. برخی از محققان بر این باورند که این نوع اجتماعی شدن باعث شکل متفاوتی از افسردگی در مردان نسبت به زنان می شود.[2]

تبعیض جنسیتی

زنان در بسیاری از کشورها هنوز با تبعیض جنسیتی روبرو هستند. به خصوص در خاورمیانه، زنان شهروند درجه دو محسوب می شوند. این تبعیض یکی از عوامل موثر در آسیب رساندن به سلامت روان زنان است. زنانی که از نابرابری شغلی و اجتماعی رنج می برند بیش از سایرین در معرض خطر افسردگی و سایر اختلالات روانی هستند. این در حالی است که مردان به دلیل حقوق اجتماعی بالاتر از نظر سلامت روانی از شرایط بهتری برخوردارند.

افسردگی در زنان
حمایت عاطفی از زنان و مراجعه به روانشناس دو عامل موثر در درمان افسردگی است

حوادث استرس زا و ناخوشایند

زنان بیش از مردان درگیر حوادث استرس زا و ناگوار در طول زندگی خود هستند. خشونت خانگی، آزار و اذیت جنسی و دزدی مواردی هستند که بیشتر برای زنان اتفاق می افتد تا مردان. همچنین زنان به دلیل احساسات عاطفی و همدلی زیاد از مرگ عزیزانشان بیشتر آزرده خاطر می شوند. تجربه رویدادهای استرس زا و غم انگیز به طور قابل توجهی خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد. این در حالی است که مردان بهتر با چنین اتفاقاتی کنار می آیند و بر آن غلبه می کنند.

مردان ممکن است افسرده تر باشند

همانطور که گفتم، یافته های محققان و آمارهای موجود نشان می دهد که زنان بیشتر از مردان دچار افسردگی می شوند. اما برخی از محققان به این آمارها با تردید نگاه می کنند. آنها معتقدند که ممکن است تفاوت معنی داری در شیوع افسردگی بین مردان و زنان وجود نداشته باشد. گفته می شود که زنان به دلیل ویژگی های شخصیتی متفاوتی که از طریق فرآیند اجتماعی شدن ظاهر شده اند، بیشتر از دیگران کمک دریافت می کنند. به همین دلیل است که زنان بیشتر از مردان برای درمان اختلالات روانی به روانشناس و روانپزشک مراجعه می کنند. در واقع برخی از آمارهای موجود از این طریق به دست می آید. این در حالی است که مردان کمتر تحت درمان قرار می گیرند زیرا مراجعه به روانشناس و کمک گرفتن را نشانه ضعف می دانند. از سوی دیگر، علائم افسردگی در مردان می تواند متفاوت از زنان باشد.

مردان علائمی مانند عصبانیت، تحریک پذیری، بی خوابی، اعتیاد به مواد مخدر و الکل را گزارش می کنند که می تواند برای تسکین احساس غم و اندوه مورد استفاده قرار گیرد. پس باید این را بگوییم مردان می توانند نوع متفاوتی از افسردگی را تجربه کنند. مطالعه ای توسط دکتر لیزا مارتین و همکارانش در مجله علمی JAMA Psychiatry منتشر شد که نشان می دهد اگر افسردگی را در مردان با علائم مردانه بررسی کنیم، میزان افسردگی در مردان بیشتر از زنان خواهد بود.[3] آنها آمار افسردگی را برای مردان 26.3 درصد برای مردان و 21.9 درصد برای زنان اعلام کردند.

هر انسانی ممکن است روزی دچار یک اختلال روانی مانند افسردگی شود. اما باید بدانیم که کمک خواستن از دیگران نشانه ضعف نیست. اگر از افسردگی رنج می برید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید، با ما صحبت کنید.