منو سایت

وسواس های کودکان را بهتر بشناسید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
وسواس های کودکان را بهتر بشناسید

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟

اصطلاح OCD معمولا برای توصیف شخصی که دوست دارد سازماندهی شود استفاده می شود. اما چنین تصویری موضوع را تا حد زیادی دست کم می گیرد. اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) زمانی تشخیص داده می شود که کودکان افکار مزاحم، مداوم و اجباری داشته باشند که در عملکرد روزانه آنها اختلال ایجاد کند. OCD که ریشه در اضطراب دارد، می تواند در هر سنی از پیش دبستانی تا بزرگسالی ایجاد شود، اما به احتمال زیاد در سال های پیش از نوجوانی ظاهر می شود.

انواع وسواس در کودکان

اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) در کودکان نسبتاً شایع است و حدود 1 درصد از کودکان از این وضعیت ناتوان کننده رنج می برند. میانگین سن شروع این اختلال تقریباً 10 سال است و تقریباً 80 درصد بزرگسالان مبتلا به OCD علائم را قبل از 18 سالگی نشان می دهند. اصطلاح وسواس یک اصطلاح کلی برای توصیف چندین نوع مختلف وسواس است که در ادامه به مهم ترین انواع آن در کودکان می پردازیم.

وسواس در چک کردن

چک کردن یک اجبار رایج برای افراد مبتلا به OCD است که می تواند از بررسی فیزیکی اشیا تا بررسی ذهنی افکار را شامل شود. اغلب روند بررسی می تواند در طول زمان بدتر شود و برای برخی ممکن است چندین ساعت طول بکشد. رایج‌ترین اشکال چک کردن عبارتند از چک کردن درها، چراغ‌ها، پنجره‌ها، قفل‌ها، نگاه کردن به آینه‌ها، مراجعه به فهرست‌ها و بررسی افکارتان برای اطمینان از اینکه واقعاً اتفاق نیفتاده‌اند. از علائم شیدایی دوران کودکی، می توان دید که کودک بارها تعداد عروسک ها و مکان آنها را چک می کند. یا مدام از مادر می پرسد که آیا خواب دیده که پدر بیمار است؟

وسواس با کودکان

وسواس آلودگی

ترس از سرایت و بیماری نیز در بین مبتلایان به OCD رایج است. اغلب اجبار مرتبط با این نوع وسواس، تمیز کردن و شستن دست ها است، تا جایی که برخی از مبتلایان به دلیل شستن بیش از حد دست ها دچار بیماری های پوستی می شوند. منابع آلودگی تنها جسمی نیستند، برخی از کودکان و بزرگسالان مبتلا به این نوع OCD ممکن است با آلودگی روانی نیز دست و پنجه نرم کنند. به عبارت دیگر، اگر روز سختی را سپری کرده باشند، اگر کسی چیز ناخوشایندی به آنها گفته باشد، یا اگر فکر می‌کنند کار اشتباهی انجام داده‌اند، احساس کثیف یا نجس بودن می‌کنند و به لباس‌شویی روی می‌آورند.

وسواس احتکار

اگر وسواس کودکان گنج یابی باشد، جدا کردن آنها از وسایلشان بسیار دشوار است. اگرچه برای کودکان لذت بردن از جمع آوری اشیاء، حتی چیزهای عجیب و غریب مانند نی یا سنگ، کاملاً طبیعی است، اما کلکسیونرهای وسواسی وابستگی عاطفی شدیدی به وسایل خود ایجاد می کنند و اغلب نسبت به نحوه نگهداری آنها متعصب می شوند، حتی اگر آنها شکسته شوند. و اگر هم شکسته باشند، جدا شدن از آنها را غیر ممکن می دانند.

وسواس های کودکان را بهتر بشناسید

نشخوار فکری وسواسی و افکار مزاحم

نشخوار فکری اصطلاحی است که برای توصیف افکار طولانی در مورد موضوعی که با عملکرد طبیعی فرد تداخل دارد استفاده می شود. کودک یا نوجوانی که با اختلال وسواس فکری نشخوار کننده دست و پنجه نرم می کند ممکن است برای مدت طولانی کاملا گوشه گیر و گوشه گیر به نظر برسد. معمولاً بیمار پاسخی برای سؤالات خود ندارد و نمی داند چگونه افکار خود را متوقف کند. تفکر جادویی وسواسی در برخی از کودکان نیز مشاهده می شود. به عنوان مثال، کودک فکر می کند کلمات یا رنگ های خاصی را می بیند یا می تواند روی لبه دیوار بایستد که همه اینها می تواند منجر به ناتوانی کودک شود.

علائم و نشانه هاOCD در کودکان

وسواس دوران کودکی یک اختلال روانی است که با وسواس و اجبار مشخص می شود و زندگی روزمره کودک را مختل می کند. وسواس فکری، تصویری یا ایده‌ای است که از بین نمی‌رود، ناخواسته است و بسیار ناراحت‌کننده یا آزاردهنده است. اجبارها رفتارهایی هستند که کودک برای رهایی از وسواس و کاهش شدت اضطراب انجام می دهد.

کودکان مبتلا به OCD اغلب درک کمتری از مشکل خود نسبت به بزرگسالان دارند و قادر به درک غیرمنطقی بودن افکار خود نیستند. این، همراه با توانایی های کلامی محدود و/یا در حال توسعه، می تواند تشخیص دقیق را دشوار کند. وسواس ها و اجبارهای کودک اغلب با بزرگسالان متفاوت است. در اینجا چند نکته در مورد وسواس های دوران کودکی وجود دارد:

 • وسواس در کودکان اغلب با مرگ والدین مرتبط است.
 • به ندرت بر مضامین جنسی تأکید می کند و چنین موضوعاتی بیشتر در نوجوانان و بزرگسالان یافت می شود.
 • تشریفات یا اجبارهای کودکان ممکن است شامل اعضای خانواده یا تمرکز بیشتری روی آنها باشد.
 • تجمع در کودکان بیشتر از بزرگسالان است.
 • اختلال وسواس اجباری در کودکان نیز خطر ابتلا به اختلال تیک و اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) را افزایش می دهد.

انواع وسواس در کودکان

علائم و نشانه های OCD در کودکان را می توان به عنوان وسواس و اجبار طبقه بندی کرد. وسواس های رایج در بین کودکان مبتلا به OCD عبارتند از:

 • افکار مزاحم و ناخواسته یا تصاویر خشونت یا چیزهای مزاحم، مانند صدمه زدن به دیگران
 • اضطراب شدید در مورد اتفاقات بد، انجام کاری اشتباه یا دروغ گفتن
 • این احساس که همه چیز باید درست باشد
 • نگرانی برای نظم، تقارن، یا دقت
 • نگران بیمار شدن خود یا دیگران هستید

بیشتر در مورد وسواس تقارن در وبلاگ سیمیاروم بخوانید


اجبار اغلب (اما نه همیشه) با وسواس در کودکان همراه است. به عنوان مثال، اگر کودکی از میکروب ها می ترسد، ممکن است نیاز به شستن مکرر دست های خود داشته باشد. اجبارهای رایج در بین کودکان مبتلا به OCD عبارتند از:

 • بارها و بارها شمردن چیزها
 • آداب و رسوم پیچیده ای که باید هر بار به صورت یکسان انجام شود (مانند مراسم قبل از خواب)
 • شستن زیاد دست ها، دوش گرفتن یا مسواک زدن
 • تکرار بیش از حد صداها، کلمات یا اعداد برای خود
 • مرتب کردن یا تنظیم مجدد اشیاء به روشی خاص یا متقارن
 • بررسی مکرر (مانند بررسی مجدد قفل بودن درب، وسایل داخل کیف مدرسه، یا اینکه تکالیف به درستی انجام شده است)
 • مکرراً از دوستان و خانواده برای اطمینان خاطر می خواهد

تشخیص وسواس در کودکان

تشخیص وسواس در کودکان همیشه آسان نیست. برخی از کودکان رفتار خود را پنهان می کنند، بنابراین والدین ممکن است متوجه وسواس کودک نشوند. علاوه بر این، احتمال وجود همزمان این اختلال با سایر اختلالات مانند اوتیسم وجود دارد که تشخیص آن را دشوارتر می کند.

در کلینیک‌های روان‌شناسی کودک، درمانگران آموزش دیده ارزیابی‌های عملی OCD را در کودکان ارائه می‌دهند که شامل مصاحبه‌های گسترده والدین با کودک و پرسش‌نامه‌های ساختاریافته است. برای تایید تشخیص، این اختلال باید کیفیت زندگی کودک را به میزان قابل توجهی کاهش داده باشد و حداقل 5 علامت وسواس و اجبار در کودک تایید شود.

علت و علت شیدایی در کودکان

علت شیدایی دوران کودکی ناشناخته است. تحقیقات نشان می دهد که علت آن ممکن است مشکل مغزی باشد، به طوری که مغز کودکان مبتلا به وسواس دارای سطوح پایین تری از سروتونین شیمیایی نسبت به سایرین است. علاوه بر این، شیدایی یک بیماری ارثی است. بنابراین وجود آن در خانواده خطر ابتلا به وسواس را در فرزندان خانواده افزایش می دهد. در برخی موارد، ضربه و بیماری می تواند باعث شروع وسواس شود.

درمان وسواس های دوران کودکی

روش های درمان وسواس اجباری در کودکان

در بیشتر موارد، درمان توصیه شده برای OCD در دوران کودکی، ترکیبی از درمان شناختی رفتاری فردی یا گروهی (CBT) همراه با داروهایی است که سطح سروتونین را افزایش می‌دهند، مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs). سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که سیگنال ها را بین نورون های بدن منتقل می کند و به تنظیم خلق و خو، حافظه و سایر عملکردهای ذهنی کمک می کند.

درمان شناختی رفتاری

درمان وسواس فکری-اجباری و پیشگیری از پاسخ (ERP) یکی از محبوب‌ترین و مؤثرترین درمان‌ها برای اختلال وسواس فکری-اجباری در کودکان است که نوعی درمان شناختی-رفتاری (CBT) است. این روش شامل قرار دادن کودکان در معرض اضطرابی است که باعث وسواس آنها می شود و سپس روش های مختلف مقابله با آن اضطراب را به کودک آموزش می دهد. این چرخه مواجهه و پیشگیری از پاسخ تا زمانی تکرار می شود که وسواس ها و/یا اجبارها دیگر کودک را آزار ندهند. در این روش درمانی مشارکت موثر خانواده نیز ضروری است. تحقیقات نشان می دهد که مشارکت والدین پیش بینی کننده قوی موفقیت CBT است.

دارودرمانی

برای موارد شدید وسواس، درمان ممکن است شامل ترکیبی از CBT و داروهایی مانند SSRI برای کمک به کاهش اضطراب باشد. با این حال، این داروها باید در کودکان و نوجوانان با احتیاط مصرف شوند، زیرا ممکن است خطر خودکشی را افزایش دهند. هنگامی که کودک این داروها را مصرف می کند، خانواده باید مراقب علائم افسردگی و خودکشی باشند. لووکس (فلووکسامین)، پروزاک (فلوکستین) و زولافت (سرترالین) برای کودکان بالای 6 سال تایید شده است.

اگر علائم OCD را در یکی از فرزندان خود مشاهده کردید، با ما تماس بگیرید. به یاد داشته باشید که در بیشتر موارد کودکان هیچ ایده ای در مورد غیرعادی بودن رفتار خود ندارند. بزرگسالان کسانی هستند که باید مراقب سلامت روحی و جسمی کودک خود باشند.

منبع

منبع

منبع