منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • وسواس تقارن چیست؟ علل، علائم و درمان اختلال وسواس جبری

وسواس تقارن چیست؟ علل، علائم و درمان اختلال وسواس جبری

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
وسواس تقارن چیست؟ علل، علائم و درمان اختلال وسواس جبری

اختلال وسواس تقارن یا وسواس تقارن یکی از انواع وسواس ها در انسان است که در ظاهر به زندگی نظم می بخشد اما در حقیقت باعث آسیب های جسمی و روحی و پیامدهای مهمی در زندگی شخصی بیمار می شود. این اختلال معمولاً در سنین پایین ظاهر می شود و دیگران آن را مثبت می دانند زیرا کودک یا نوجوان را بر خلاف همسالان خود به یک فرد عادی تبدیل می کند. اما با گذشت زمان روز به روز شدت می‌یابد و تمام جنبه‌های زندگی انسان را در بر می‌گیرد و اثرات ضعیف‌کننده عمیقی بر انسان می‌گذارد. در این مقاله مشاوره آنلاین سیمیاروم تصمیم گرفت به این بیماری و روش های درمان آن بپردازد.

وسواس تقارن چیست؟

افرادی که از اختلال وسواس متقارن رنج می برند، نسبت به موقعیت و چیدمان اشیا حساس هستند و در مواجهه با چیزهایی که به درستی چیده نشده اند یا ناتمام به نظر می رسند، احساس ناراحتی می کنند. افراد مبتلا به این شکل از OCD حتی در نوشتن کلماتی که غلط املایی دارند یا کاملاً در یک ردیف قرار نمی گیرند، مشکل دارند.
با OCD، فرد تمایل زیادی به مرتب کردن مجدد اشیا دارد و زمان زیادی را صرف تلاش برای چیدمان چیزها به روشی عالی و قابل قبول می کند. وسواسی ها فهرست ها و دست نوشته های دیگر را بارها و بارها بازنویسی می کنند. اگرچه این رفتارها برای دوستان و خانواده ناامیدکننده و آزاردهنده هستند، به یاد داشته باشید که اگرچه غیرمنطقی است، اما OCD همیشه منطق خاصی در خود دارد.
افراد مبتلا به OCD نیز ممکن است تفکر جادویی مرتبط با نگرانی های خود داشته باشند. مثلاً گاهی دیده می شود که فردی می گوید اگر کارها را به گونه ای تنظیم نکند، مادرش تصادف می کند. از آنجایی که افکار مزاحم تقریباً همیشه خود دیستونیک هستند، فرد می داند که آنها خنده دار هستند. اما این وسواس مبتنی بر یک بیماری است، “حالا اگر این اتفاق بیفتد چه؟” و- مثلاً بیمار وسواسی کلمه نابینا را می شنود و دچار وسواس می شود که اگر 4 بار نگوید کور نیستی کور می شود. چنین فردی می داند که رفتار او مضحک است، اما وسواس او می گوید: “اگر این اتفاق بیفتد چه؟” همه چیز با تسلیم شدن به وسواس ختم نمی شود، اما وسواس تقویت می شود و قوی تر و شدیدتر برمی گردد. پس اصل “چه می شد اگر؟” ساده بود، به صدها وسواس جادویی تبدیل می شود که به صورت اجبار ظاهر می شود و هر روز رشد می کند. این چرخه در OCD اثر گلوله برفی نامیده می شود.


ادامه مطلب را در وبلاگ سیمیاروم بخوانید: اختلال وسواس در بارداری و درمان آن


آیا از دیدن تصاویر زیر خسته شده اید؟

نشانه ای از وسواس در تقارن

علائم وسواس تقارن

دلیل وسواس به تقارن

مانند سایر انواع OCD، علت دقیق OCD ناشناخته است. اما در این زمینه نظریه های مختلفی وجود دارد که می تواند علت بیماری را در بسیاری از بیماران توضیح دهد. اولین عامل جنسیت است که با مطالعات بسیاری ثابت شده است. به نظر می رسد که زنان بیشتر به شستن وسواس دارند، در حالی که OCD در مردان شایع تر است. علاوه بر این، سن شروع شیدایی در مردان کمتر از زنان است و اولین علائم معمولاً در دوران کودکی و نوجوانی شروع می شود. در حالی که علائم شیدایی در زنان پس از بلوغ، زایمان و نقاط عطف بحرانی مانند این شروع می شود.
ژنتیک عامل دیگری است که تحقیقات در ایجاد شیدایی نقش دارد. کودکان بسیاری از صفات خود را از طریق DNA از والدین خود به ارث می برند و وسواس نیز می تواند از این طریق منتقل شود. اگر یکی از والدین یا یکی از اعضای نزدیک خانواده از این بیماری رنج می برد، خطر ابتلای کودک به آن بیشتر است.
محیط یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به OCD است. کودکان بیشتر رفتارهای خود را از طریق مشاهده از والدین خود می آموزند و به طور خودکار رفتار و تفکر والدین خود را تقلید می کنند. همچنین زندگی پرتلاطم، حوادث ناگوار، ضربه روحی به فرزند، اختلافات شدید خانوادگی یا مرگ یکی از عزیزان از عوامل ایجاد وسواس است. علاوه بر این، مشکلات عصبی و نحوه عملکرد مغز نیز در این دسته از اختلالات قرار می گیرد. ابتلا به برخی بیماری های روانی نیز می تواند فرد را مستعد ابتلا به OCD کند.

علائم و نشانه های وسواس تقارن

اختلال وسواس فکری اجباری معمولا در سنین پایین تر از انواع دیگر این اختلال تشخیص داده می شود. بسیاری از بیماران حتی از رفتار خود متنفرند و بسیار احساس درماندگی می کنند، اما به دلیل اضطراب زیادی که در تلاش برای متوقف کردن این رفتار احساس می کنند، به وسواس فکری خود دامن می زنند. برای دیگران، رفتارها و نگرانی هایشان دلیل منطقی دارد و کاملا ضروری به نظر می رسد (تفکر جادویی). برخی از وسواس های رایجی که بیماران احساس می کنند عبارتند از:

وسواس تقارن چیست؟ علل، علائم و درمان اختلال وسواس جبری
 • اگر جسم در خانه یا محل کار نامتقارن است نگران چیز بدی باشید
 • اضطراب شدید وقتی چیزی نامتقارن یا نادرست در محیط می بینید
 • احساس ناقص بودن در اجسام نامتقارن
 • ترس از اتفاقات بد اگر همه چیز سازماندهی نشده باشد
 • اصرار شدید بر تطبیق همه چیز، حتی زمانی که دیگران به آنها اطمینان می دهند که همه چیز خوب است
 • عدم راحتی حتی برای یک میلی متر ناراحتی

اجبارهای رایج در وسواس تقارن

حتی افرادی که از OCD رنج نمی برند از تقارن و نظم لذت می برند و آنها را جذاب می دانند. اما افراد مبتلا به این اختلال وسواس زیادی در مورد تقارن دارند و تا رسیدن به تقارن مطلوب دست از کار نمی کشند. برخی از اجبارهای رایج که با OCD Symmetry رخ می دهد عبارتند از:

 • تمایل به نوشتن تعداد صحیح کلمات در هر خط در صفحه و نوشتن کلمات به صورت مستقیم و متقارن
 • بازنویسی کلمات و حروف تا زمانی که هیچ نقص یا عدم تقارن قابل مشاهده ای در دست خط آنها وجود نداشته باشد.
 • چیدن اشیا، لباس ها یا کفش ها به روشی خاص در کمد
 • از مناطقی با اشکال هندسی متقارن اجتناب کنید تا مجبور نباشند لبه ها را با چشم دنبال کنند.
 • نیاز شدید به تعادل، به عنوان مثال راه رفتن با فشار یکسان روی هر دو پا، گرفتن یک فنجان چای با هر دو دست
 • تراز کردن همه چیز، به عنوان مثال چیدن غذا در بشقاب ها با شمارش دقیق تعداد دانه ها و سایر غذاها، یا عبور از دری دقیقاً به همان فاصله در دو طرف شانه.
 • تکرار دستور، به عنوان مثال، شخص به طور مکرر به چارچوب میز نگاه می کند و فاصله آن را از اشیاء دیگر اندازه می گیرد.

عوارض وسواس با تقارن

پیامدهای وسواس به تقارن

همه ما در طول روز افکاری در سر خود داریم. این افکار در ذهن ما می آیند و می روند و این مشکلی نیست. اما در بیماران وسواسی شدت و تکرار این افکار بسیار بیشتر از حد طبیعی است. یک فرد وسواسی ممکن است چندین ساعت از روز را درگیر افکار وسواسی و رفتارهای اجباری کند. افکار و رفتارهای فرد وسواسی تکراری است. از این رو، چرخه ای ناخواسته به خود می گیرند که چیزی جز خستگی روحی و جسمی ندارد. فردی که از یک بیماری وسواس تقارن رنج می برد به یک میز کاملا چیده شده خیره می شود و احساس می کند که درست نیست. اضطراب از این لحظه شروع می شود و فرد ساعت ها وقت می گذارد تا کارها را مرتب کند تا جایی که حتی خستگی مزمن نیز نمی تواند جلوی رفتار او را بگیرد.
اضطراب و نگرانی شدید از دیگر اثرات غالب وسواس است. بر خلاف افراد عادی، افراد وسواسی با کوچکترین اختلالی دچار اضطراب و ناراحتی شدید می شوند. این افراد نسبت به عدم تقارن واقعی یا خیالی واکنش شدیدی دارند و نمی توانند در برابر نیاز به تقارن مقاومت کنند. این اضطراب گاهی به صورت نگرانی های غیرمنطقی در مورد سلامتی دیگران در صورتی که اوضاع درست نباشد خود را نشان می دهد. غیر معمول نیست که یک میز یا کمد بهم ریخته با سرطان و سایر بیماری ها در این دسته از افراد مرتبط باشد.
بیمار مبتلا به OCD زمان زیادی را در طول روز صرف ایجاد نظم می کند. بنابراین پیشرفت در زندگی شخصی و شغلی او عملاً غیرممکن می شود. از دست دادن ارتباط صمیمانه به دلیل کمبود وقت یکی دیگر از پیامدهای این اختلال است.از دست دادن عزت نفس نیز در این اختلال انتظار می رود، زیرا فرد وسواسی به اعمال خود اعتماد ندارد و احساس می کند قادر به انجام یک کار ساده مانند نوشتن نیست. یا من نمی توانم چیزها را مرتب کنم.
از سوی دیگر، همانطور که گفتیم، تسلیم شدن در برابر وسواس پایان کار نیست و چرخه وسواس هر ساعت و هر روز تکرار می شود. بنابراین، در صورت عدم درمان، گسترش وسواس و تشدید آن محتمل است.

درمان وسواس تقارن

روش های درمان وسواس با تقارن

توصیه می شود افرادی که از OCD متقارن رنج می برند در اسرع وقت برای درمان به روانپزشک یا روانشناس مجرب در درمان OCD مراجعه کنند.

درمان شناختی رفتاری

CBT اولین خط درمان OCD است. درمان شناختی رفتاری یک درمان گفتاری است که به بیماران کمک می کند تا الگوهای فکری و رفتارهایی را که چرخه OCD را تقویت می کنند شناسایی کنند. پس از شناسایی این الگوهای فکری، بیمار می آموزد که چگونه این افکار را تغییر دهد و با آنها برخورد کند. در نهایت، CBT منجر به جایگزینی الگوهای منفی بیماران با افکار و رفتارهای مثبت و مفید می شود که به آنها در غلبه بر OCD کمک می کند.

درمان شناختی-رفتاری مبتنی بر ذهن آگاهی

CBT مبتنی بر ذهن آگاهی به بیماران می آموزد که همه افراد افکار مزاحم را تجربه می کنند. همچنین بیماران می آموزند که افکار مزاحم هیچ قدرتی بر آنها ندارند و تنها با پاسخ دادن به آنها این افکار قدرت و اعتبار بیشتری پیدا می کنند و ترس فرد تقویت می شود. نشان داده شده است که ذهن آگاهی اضطراب و استرس را کاهش می دهد، به تنظیم هیجانی کمک می کند و خواب را بهبود می بخشد. تکنیک های ذهن آگاهی می تواند شامل تمرینات تنفسی، مدیتیشن و تجسم هدایت شده باشد.

پیشگیری از مواجهه و پاسخ (ERP)

در روش ERP، بیماران در معرض موقعیت های مرتبط با افکار مزاحم قرار می گیرند که باعث اضطراب آنها می شود. هدف از این درمان جلوگیری از انجام رفتارهای اجباری توسط بیمار است. قرار گرفتن در معرض با ساده ترین سناریو، دیدن تصویری از یک کابوس شروع می شود و به موقعیت هایی پیش می رود که بیمار می تواند با بدترین سناریوی خود روبرو شود و بر آن غلبه کند. با تجربه موفقیت آمیز هر موقعیتی بدون واکنش اجباری، می توان متوجه شد که هیچ اتفاق بدی نیفتاده است. بنابراین به تدریج اضطراب ناشی از این موقعیت ها کاهش می یابد. با گذشت زمان، بیماران بیشتر احساس کنترل می کنند و می توانند رفتارهای OCD خود را کاهش دهند.


در مورد اختلال ریزش مو در وبلاگ سیمیاروم بیشتر بخوانید


دارودرمانی

معمولاً دارو به عنوان تنها درمان OCD تجویز نمی شود، اما ممکن است همراه با روان درمانی برای کمک به بیماران تجویز شود. رایج ترین داروهای تجویز شده برای OCD داروهای ضد افسردگی هستند که به عنوان مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) شناخته می شوند. آنها به اصلاح عدم تعادل شیمیایی در مغز کمک می کنند و می توانند به کاهش اضطراب و درمان هر گونه علائم افسردگی مرتبط با این بیماری کمک کنند.
دریافت حمایت در درمان وسواس تقارن بسیار مهم است. هرچه حمایت بیشتری داشته باشید، بهتر است! می توانید از عزیزانتان بخواهید که از شما حمایت کنند. با آنها صحبت کنید، به آنها بگویید که در چه شرایطی هستید و اجازه دهید آنها در کنار شما باشند. دریافت کمک حرفه ای بیشترین کمک را به شما می کند. اگر از علائم وسواس رنج می برید، با کارشناسان سیمیاروم تماس بگیرید.
منبع
منبع