منو سایت

مشکلات ازدواج با یک فرد وسواسی چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مشکلات ازدواج با یک فرد وسواسی چیست؟

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟

همسر شما دقیق، محتاط و منظم است. از بیرون همسر خوبی به نظر می رسد. اما پشت درهای بسته از سختگیری، سخت گیری، کمال گرایی و نیاز به دقت او در هر چیز کوچک رنج می برید. ازدواج با یک فرد وسواسی به معنای قرار گرفتن در یک رابطه بسیار حساس است که در آن دائما تحت فشار هستید.

مشکلات و چالش های ازدواج با یک فرد وسواسی چیست؟

برای افراد مبتلا به OCD، رعایت قوانین، جزئیات، انجام کارها و نظم بخشیدن به کارها احساس امنیت می کنند. مشکلات آنها در دور ماندن از وسواس هایشان می تواند ناشی از آسیب های اولیه زندگی باشد که در آن احساس درماندگی عمیق تر شده و به روان آنها آسیب می رساند. نه اینکه فرد وسواسی از افکار و رفتار خود راضی باشد، بلکه اغلب احساس می کند چاره ای جز انجام آن ندارد.

شخصیت وسواسی اجباری ممکن است به دلیل تأثیرات بیولوژیکی یا محیطی باشد. در واقع عوامل ژنتیکی و مزاج طبیعی در به دست آوردن آن نقش بسزایی دارند. تحقیقات نشان می دهد که اگر یکی از بستگان نزدیک یا یکی از اعضای خانواده مبتلا به OCPD باشد، خطر ابتلا به همان اختلال افزایش می یابد.

در عین حال، تجارب سوء استفاده، بی توجهی و محرومیت عاطفی نیز خطر ابتلا به این اختلال را افزایش می دهد. نیاز به کنترل بیش از حد ممکن است نتیجه کنترل بیش از حد یا محافظت بیش از حد توسط والدین مضطرب باشد یا ممکن است پاسخی به بی توجهی دوران کودکی و فرزندپروری ضعیف باشد. همه بچه ها می خواهند با انجام هر کاری که می توانند والدین خود را راضی کنند. وقتی می بینند که کنترل بیش از حد برای والدینشان جذابیت دارد، سفت و سختی در فکر و عمل رخ می دهد و این طرز فکر و رفتار می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد.

مشکلات ازدواج با شوهر وسواسی

بسیاری از دیوانه ها در ابتدای یک رابطه سعی می کنند وسواس های خود را پنهان کنند. اما در هر صورت، اگر نامزد یا شوهرتان وسواس دارد، علائمی وجود دارد که می توانید به آنها توجه کنید. تشخیص به موقع به شما امکان می دهد انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که آیا رابطه را ادامه دهید، آن را درمان کنید یا به آن پایان دهید. زیرا زندگی با شیدایی بسیار تحت تأثیر شیدایی است. یکی از مهمترین آنها رابطه جنسی است. بسیاری از گیک ها تا زمانی که بدنشان تمیز نشود احساس اضطراب می کنند و تمایلی به رابطه جنسی ندارند. به همین دلیل، رابطه جنسی اغلب برای آنها خوشایند نیست، آنها سعی می کنند از آن اجتناب کنند یا زودتر به آن پایان دهند تا بتوانند به توالت بروند. تلاش برای تمیز نگه داشتن محیط و بدن در حین رابطه جنسی، پرهیز از ترشحات بدن، زمزمه کردن و نه گفتن به درخواست شوهر، زوجین را از رابطه جنسی منصرف می کند.


برای رزرو آنلاین مشاوره ازدواج با بهترین روانشناسان ایران کلیک کنید


یکی از ویژگی های افراد وسواسی، دیر رسیدن است. آنقدر برای افکار وسواسی و رفتار اجباری خود ارزش قائل هستند که همیشه دیر می کنند. آنها می توانند قبل از ترک مهمانی چیزهای مختلفی را بررسی کنند که شما دیر می کنید.

گسترش وسواس به مناطق دیگر از دیگر مشکلات وسواس است. در ابتدا، ممکن است فقط روی تمیز کردن قسمت خاصی از خانه، مانند حمام، وسواس داشته باشند. اما به تدریج وسواس می تواند شدیدتر شود یا به انواع دیگر وسواس مانند وسواس متقارن سرایت کند. گاهی این وسواس به سایر اعضای خانواده تحمیل می شود. بنابراین ممکن است بعد از چند سال شوهرتان از شما بخواهد که قبل از ورود به خانه همه لباس هایتان را در بیاورید. قبل از خروج از حمام لباس های خود را در حمام بشویید و تمیزی خود را چندین بار بررسی کنید و لباس های شسته شده را ناکافی بدانید.

غیرمنطقی بودن، ناتوانی در ابراز احساسات، سخت گیری بیش از حد، اولویت دادن وسواس به خانواده و برهم زدن فعالیت های شغلی، اجتماعی و تحصیلی فرد وسواسی و اعضای خانواده از دیگر مشکلات زندگی با وسواس است.

نشانه های وسواس همسر

ازدواج با یک فرد وسواسی به معنای زندگی پر از چالش است که در آن ممکن است رضایت همسر غیرممکن باشد. استانداردهای بالای آنها و توجه به کمال باعث مرگ عشق در زندگی مشترک آنها می شود. برخی از رفتارهای افراد مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی عبارتند از:

 • آنها دائماً در حال تهیه لیست و تکمیل تکالیف کتبی هستند.
 • همه چیز باید برنامه ریزی شود، که امکان سرگرمی بداهه و شادی ناگهانی و ایمن را از بین می برد.
 • آنها زمان زیادی را صرف تلاش برای جزئیات می کنند و در نتیجه وقت آزاد و خانواده خود را تلف می کنند.
 • آنها از اعتیاد به کار رنج می برند، حتی سلامت و روابط خود را قربانی می کنند.
 • آنها در مورد پول یا هزینه صرفه جویی می کنند.
 • آنها قوانین اخلاقی سختگیرانه ای دارند و گاهی اوقات شما را بر اساس آنها قضاوت می کنند.
 • آنها در تفویض اختیار مشکل دارند زیرا احساس می کنند هیچ کس نمی تواند استانداردهای آنها را برآورده کند.
 • آنها به ندرت عشق خود را ابراز می کنند، که باعث می شود شریک زندگی آنها احساس تنهایی و از نظر عاطفی محروم کند.
 • آنها نمی خواهند آنچه را که دیگران لمس کرده اند لمس کنند.
 • آنها دائماً همه چیز را بررسی می کنند تا مطمئن شوند که درست است.
 • آنها به سختی از موقعیت درست یا غلط خود تکان می‌خورند.
 • دوست یابی یا حفظ روابط برای آنها سخت است زیرا همیشه باید کنترل همه چیز را در دست داشته باشند.
 • وقتی همه چیز آن طور که انتظار دارند پیش نمی رود، بسیار ناامید و عصبانی می شوند.
 • آنها از هر کسی و هر چیزی که با استانداردهای آنها مطابقت ندارد انتقاد و قضاوت می کنند.
 • آنها به دلیل تمرکز بیش از حد بر تکمیل فرآیندهای وسواسی، کارایی و بهره وری پایینی دارند.
 • آنها ممکن است افسرده شوند و به روابط عاطفی خود پایان دهند.

چگونه با شوهر وسواسی رفتار کنیم؟

ازدواج با یک فرد وسواسی می تواند منجر به کاهش عزت نفس، احساس خستگی ذهنی و ناامیدی شود. هر روز باید با کنایه ها، سخت گیری ها و استانداردهایی که شریک زندگیتان به شما تحمیل می کند کنار بیایید. متأسفانه در بیشتر موارد از رفتار خود و تأثیر آن بر دیگران آگاهی ندارند.

درک ریشه رفتار همسرتان می تواند به شما کمک کند تا با او همدلی بیشتری داشته باشید. اما این بدان معنا نیست که زندگی با OCD معادل تسلیم شدن در برابر سوء استفاده آنها است. ممکن است تسلیم شدن در برابر خواسته های فرد وسواسی راحت تر از تحمل نارضایتی او باشد. اما با این کار ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهید و به کفایت خود شک کنید.

اصول کار با شوهر وسواسی

بدون بیان خواسته ها و نیازهای خود، شریک زندگی شما نمی تواند در مورد تأثیر رفتار وسواسی خود بر شما بیاموزد و متوجه شود که باید تغییر کند. در صورت لزوم، باید راه هایی را بیاموزید تا خواسته ها و نیازهای خود را بدون درگیری بیان کنید. نیازهای خود را بدون قضاوت و در فضایی دوستانه بیان کنید. در صورت شکست، زوج درمانی و مشاوره خانواده گزینه خوبی برای دستیابی به تغییر است.

هم شما و هم شریک زندگیتان شایسته این هستید که مورد محبت قرار بگیرید، درک شوید و نیازهای عاطفی خود را برآورده کنید. با بینش و کمک، می توان رابطه سالم و رضایت بخشی با OCD خود داشت. اگرچه دوست داشتن یک فرد وسواسی دشوار است، اما عدم درک همسر شرایط را بدتر می کند. رفتار آنها از ترکیبی از نیت خوب نادرست و اضطراب برای بهتر شدن ناشی می شود. در حالی که به نظر می رسد فرد وسواسی از عزت نفس و کنترل بالایی در زندگی برخوردار است، اما معمولاً در لایه های عمیق روان احساس ناامنی می کند.

تغییر دیدگاه، ارتباط و مراقبت از خود سه استراتژی مهم برای بهبود کیفیت زندگی با OCD هستند. البته، این سه به تنهایی کافی نیستند، اما می توانند تعادل را به سمت یک رابطه سالم تر و رضایت بخش تر تغییر دهند.

تغییر دیدگاه

نوع نگاه شما به همسر وسواسی خود می تواند بر تجربه شما از رفتار او و نحوه پاسخ او به شما تأثیر بگذارد. اگر با یک فرد وسواسی ازدواج کنید، تنها چیزی که می بینید کنترل و بی ادبی اوست و در نتیجه جنبه های مثبت همسرتان را نادیده می گیرید. این بدان معنا نیست که همه رفتارهای او را باید تحمل کرد، اما می توانیم لحظات مثبتی را در او ببینیم که امید به تغییر را به همراه دارد.

ارتباط

وسواسی ها آنقدر روی انجام رفتار وسواسی تمرکز می کنند که نیازهای همسر و خانواده خود را نادیده می گیرند. گاهی فکر می کنند نیازهای همسرشان را می دانند یا همسرشان هم نیازهای مشابهی دارد و از رفتار وسواسی آنها راضی است.

مانند هر زوج دیگری، استفاده از جملات “من” برای بیان نیازها ضروری است. اگر هر دو طرف بجای بیان منطقی خواسته های خود فریاد بزنند، بحث همیشه ادامه خواهد داشت. به شوهرت بگو چه رفتاری دوست داری این کار او را تشویق به تکرار رفتار و در عین حال کاهش اضطراب او می کند. افراد وسواسی باید خوب باشند و چیزهای اطراف آنها باید کاملاً خوب باشند. به همین دلیل، اگر آنها احساس می کنند که در صحبت های شوهرشان خوب نیستند، شروع به دفاع از خود می کنند. اگر انتقادی از آن‌ها دارید، مشخص کنید که پیشنهاد شما درباره کاری است که انجام می‌دهند، نه شخصیتی. البته برخورد با زن یا شوهر وسواسی نیاز به ظرافت در گفتگو دارد. یادگیری این مهارت ها مستلزم صحبت با یک مشاور یا روانشناس است. اگر همسرتان در مورد درمان OCD و مشاوره قانع نشده است، بهتر است مسیر مشاوره را خودتان شروع کنید تا بتوانید مهارت های ارتباطی بهتری برای زندگی با او داشته باشید.


ادامه مطلب را در وبلاگ سیمیاروم بخوانید: چگونه با افراد وسواسی برخورد کنیم؟


خودمراقبتی

یکی از خطرات زندگی با وسواس از دست دادن سلامت جسمی و روانی است. یک همسر سالم همیشه مراقب است که رفتار سمی اش به روح و جسمش آسیبی وارد نکند به همین دلیل همسر ایده آل برای یک شخصیت وسواسی کسی است که بتواند مراقبت از خود را تنظیم کند. برای این منظور، حد و مرزهای معقولی برای خود تعیین کنید. مهم نیست که نیت همسرتان چقدر خوب است، لازم نیست رفتار آزاردهنده او را تحمل کنید. او نباید از شما انتظار داشته باشد که تمام استانداردهای وسواسی او را رعایت کنید. مرزهای خود را تعیین کنید. زندگی با وسواس باعث می شود درستی رفتار خود را زیر سوال ببرید. ارتباط با دوستان غیر وسواسی و اطرافیان برای بررسی درستی این افکار ضروری است. شما به شبکه ارتباطی قوی تری نیاز دارید. در عین حال، زندگی با وسواس می تواند پیشرفت شما را کند کند یا برعکس، شما را به سمت کمال گرایی بیشتر سوق دهد. اگر تحت فشار هستید، بهتر است با یک زوج درمانگر مشورت کنید.

ازدواج با یک فرد وسواسی زندگی را سخت می کند. افراد وسواسی معتقدند که رفتار آنها برای رابطه و زندگی آنها خوب است. حتی برخی از آنها فکر می کنند که اگر این رفتار را انجام ندهند، خانواده به خطر می افتد. این افکار زندگی با یک بیمار وسواسی را دشوار می کند و به همین دلیل معمولاً نمی خواهند وارد روان درمانی شوند. این حمایت شماست که می تواند آنها را برای شروع درمان ترغیب کند. روش های مختلفی برای درمان افراد مبتلا به OCD وجود دارد. برای بهبود کیفیت زندگی و روابط خود با ما تماس بگیرید.

منبع

مترجم: سعیده بریانیان