منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • فیلم و سینما درمانی چیست و چگونه عمل می کند؟

فیلم و سینما درمانی چیست و چگونه عمل می کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
فیلم و سینما درمانی چیست و چگونه عمل می کند؟

3 فایده استفاده از فیلم درمانی

اگرچه صرفاً تماشای یک فیلم لزوماً منجر به تغییر قابل توجهی نمی شود، شواهد بالینی وجود دارد که نشان می دهد فیلم هایی که پس از یک جلسه درمانی دنبال می شوند نتایج مفیدی دارند (Egeci & Gencoz, 2017).

پیامدها زمانی بهبود می یابند که پزشک ترجیحات، اهداف، علایق و توانایی درک مشتری را به دقت در نظر بگیرد (ساسیلوتو و همکاران، 2022).

مزایای اصلی فیلم درمانی بینش، کاتارسیس و احساس کمتر تنهایی است. مشتریان با شخصیت های فیلم ارتباط برقرار می کنند و خود را به روش های جدیدی درک می کنند. و مانند تجربه پیوندی که در گروه درمانی یافت می شود، آنها احساس می کنند در آنچه که تجربه می کنند تنها نیستند.

آیا سینما درمانی به افسردگی کمک می کند؟

مطالعات موردی نشان می دهد که فیلمبرداری می تواند ابزار مفیدی برای افزایش خوش بینی و کاهش ناامیدی در افراد مبتلا به افسردگی باشد. کینوتراپی به مراجع کمک کرد تا از علل افسردگی خود آگاهی بیشتری پیدا کند و به آنها کمک کرد تا تغییرات را آغاز کنند (هستون و کاتمن، 1997؛ پاول، 2008).

کینوتراپی همچنین این پتانسیل را دارد که به افراد کمک کند نقاط قوت خود را کشف و توسعه دهند (Niemiec، 2020). درمانگر می تواند از یک مشتری بخواهد که در یک بررسی نقاط قوت شرکت کند و بزرگترین نقاط قوت او را شناسایی کند. سپس آنها می توانند فیلمی را با شخصیتی انتخاب کنند که آن نقاط قوت را نشان دهد یا توسعه دهد. Niemiec (2020) فهرستی از فیلم ها را بر اساس نقاط قوت شخصیت ارائه می دهد.

نگاهی به فیلم زوج درمانی و خانواده درمانی

سینما درمانی برای زوجین

تحقیقات کینوتراپی عمدتاً موردی و عمدتاً توصیفی است.

دلیل این امر نیاز به انتخاب فویل هایی است که به طور منحصر به فرد نیاز مشتری را برآورده می کند.

در حالی که بسیاری از زوج‌ها و خانواده‌ها در هنگام ورود به درمان مشکلات مشابهی دارند، اما به اندازه‌ای متفاوت هستند که تکمیل یک مطالعه در مقیاس بزرگ دشوار باشد.

یک مطالعه کوچک که شش زوج را مورد بررسی قرار داد، چندین فیلم مختلف را به کار برد که توانایی‌های حل مسئله، مدیریت موقعیت‌های استرس‌زا، تشخیص ندادن دیدگاه شریک زندگی، عدم مهارت در تشخیص یا بیان افکار و احساسات و تمایل کلی به ویژگی‌های منفی را مورد بررسی قرار داد. & Gencoz، 2017).

این محققان دریافتند که شرکت کنندگان مراحل شناسایی و کاتارسیس را طی کردند. با این حال، همه آنها بینش پیدا نکردند. با این وجود، این فیلم ها در تسهیل بحث مفید بودند و آنها را قادر می ساختند تا با مشکلات خود به شیوه ای جدید ارتباط برقرار کنند.

در یک مطالعه کوچک دیگر، کودکان پیش از نوجوانی که والدینشان در حال طلاق بودند، فیلم درمانی دریافت کردند تا به آنها کمک کند احساسات خود را در مورد جدایی پردازش کنند (مارسیک، 2010).

این مطالعه نشان داد که از طریق استفاده از فیلم‌ها و جلسات بعدی، کودکان بهتر می‌توانند احساسات خود را شناسایی کرده و بیان کنند، کاتارسیس خشم و غم را تجربه می‌کنند، مهارت‌های مقابله‌ای را برای طلاق والدین خود توسعه می‌دهند و کمتر احساس تنهایی می‌کنند (مارسیک، 2010).

«سینما درمانی» یک کانال محبوب یوتیوب است که توسط درمانگر دارای مجوز جاناتان دکر و فیلمساز حرفه ای آلن سیوریت اداره می شود. آنها درباره فیلم ها به عنوان فرصتی برای بررسی موضوعات روابط و سلامت روان بحث می کنند. در این قسمت، آنها پویایی خانواده را از طریق بحث می کنند هری پاتر سلسله.