منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • علائم افسردگی در زنان چیست و چگونه درمان می شود؟

علائم افسردگی در زنان چیست و چگونه درمان می شود؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟

افسردگی یکی از اختلالات رایج در جهان است که می تواند هر جنسی و هر سنی را درگیر کند. در این مقاله به طور خاص به افسردگی زنانه و علائم و درمان آن پرداخته ایم.

آمار مربوط به افسردگی زنان

آمارها نشان می دهد که تقریباً 12 میلیون زن در ایالات متحده هر ساله افسردگی بالینی را تجربه می کنند. علاوه بر این، از هر هشت زن، یک زن در طول زندگی خود دچار افسردگی بالینی می شود.

از سوی دیگر، افسردگی در زنان 25 تا 44 ساله شایع‌تر است و زنان تقریباً دو برابر مردان در معرض ابتلا به افسردگی هستند، به طوری که بیش از 4 نفر از هر 10 زن (43 درصد) در سنین 25-44 سال دارای علائم افسردگی هستند. در حالی که این رقم برای مردان 26 درصد است.

مقایسه افسردگی در زنان با افسردگی در مردان نشان می دهد که زنان بیشتر احساس گناه می کنند. آنها بیشتر احتمال دارد خودکشی کنند، اگرچه در واقع کمتر از مردان می میرند. طول مدت افسردگی در زنان بیشتر از مردان است و احتمال عود افسردگی در دوره های بعدی زندگی بیشتر است. در نیمی از موارد، افسردگی در زنان با اختلال روانی دیگری مانند اختلال اضطراب، اختلال فوبیا، اختلال خوردن یا اختلال هراس همراه است.

علائم افسردگی در زنان

چرا زنان از افسردگی رنج می برند؟

همانطور که گفتیم تحقیقات نشان می دهد که میزان افسردگی در زنان بیشتر از مردان است. این نابرابری جنسیتی ناشی از عوامل اجتماعی، بیولوژیکی و هورمونی است که مختص زنان است. علت افسردگی در زنان به مشکلات زیر مربوط می شود:

مشکلات هورمونی و قاعدگی

نوسانات هورمونی در طول چرخه قاعدگی باعث علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مانند نفخ، تحریک پذیری، خستگی و واکنش های احساسی می شود. برای برخی از زنان، این علائم شدید و ناتوان کننده است که منجر به تشخیص اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) می شود. PMDD با افسردگی شدید، تحریک پذیری و سایر اختلالات خلقی مشخص می شود که حدود 10 تا 14 روز قبل از قاعدگی شروع می شود و در عرض چند روز پس از شروع قاعدگی فروکش می کند.

بارداری

بسیاری از تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می دهد می تواند باعث افسردگی شود. سایر مشکلات مرتبط با بارداری، مانند سقط جنین، حاملگی ناخواسته و ناباروری نیز می توانند به افسردگی کمک کنند.

افسردگی پس از زایمان

غیر معمول نیست که مادران افسردگی پس از زایمان را تجربه کنند. این یک واکنش طبیعی است که در عرض چند هفته فروکش می کند، اما در برخی از زنان ادامه می یابد و نیاز به درمان دارد.

یائسگی و پیش از یائسگی

در دوران پیش از یائسگی، خطر ابتلا به افسردگی در زنان بیشتر است، زیرا هورمون های تولید مثل در این مرحله نوسانات زیادی دارند. زنانی که در گذشته سابقه افسردگی داشته اند نیز در خطر ابتلا به افسردگی در دوران یائسگی قرار دارند.

پاسخ فیزیولوژیکی زنان به استرس

بدن زنان بیشتر از مردان هورمون استرس تولید می کند. برخلاف مردان، هورمون جنسی زنانه پروژسترون از خاموش شدن سیستم هورمون استرس جلوگیری می کند. این می تواند زنان را مستعد افسردگی ناشی از استرس کند.

مشکلات تصویر بدن

این مشکل در دختران در دوران بلوغ افزایش می یابد و می تواند منجر به افسردگی در نوجوانی شود. فشارهای زیبایی اجتماعی مانند لاغری، رنگ پوست، نوع پوست، قد و … همه به دختران فشار زیادی وارد می کند که برای برخی از توانایی های ذهنی آنها خارج است و منجر به افسردگی می شود.

مشکلات تیروئید و سایر مشکلات جسمی

از آنجایی که کم کاری تیروئید می تواند باعث افسردگی شود، زنان باید از نظر عملکرد تیروئید مورد ارزیابی پزشکی قرار گیرند. داشتن یک بیماری مزمن، آسیب یا ناتوانی نیز می تواند منجر به افسردگی در زنان شود.

سایر علل شایع افسردگی در زنان عبارتند از:

 • تنهایی و انزوا
 • او از حمایت اجتماعی برخوردار نیست
 • سابقه خانوادگی افسردگی
 • تجربه تروما یا سوء استفاده در اوایل کودکی
 • استفاده از الکل یا مواد مخدر
 • مشکلات زناشویی یا روابط عاطفی
 • فشار کاری و زندگی خانوادگی
 • مسئولیت های خانوادگی مانند مراقبت از فرزندان، همسر یا والدین سالخورده.
 • تجربه تبعیض در محل کار یا عدم دستیابی به اهداف مهم، از دست دادن یا تغییر شغل، بازنشستگی.
 • مشکلات مالی دائمی
 • مرگ یکی از عزیزان یا رویدادهای استرس زا در زندگی

علائم افسردگی در زنان چیست؟

افسردگی اغلب باعث احساس ناامیدی و غمگینی می شود و باعث می شود زنان احساس بی ارزشی و درماندگی کنند. علائم افسردگی می تواند خفیف یا متوسط ​​تا شدید باشد و شدت آنها می تواند از قسمتی به قسمت دیگر متفاوت باشد. برخی از علائم اصلی افسردگی در زنان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که زمانی لذت بخش بودند
 • از دست دادن علاقه به رابطه جنسی
 • احساس غم و اندوه یا پوچی
 • اضطراب
 • اضطراب یا بدخلقی که نباید با افسردگی شیدایی یا اختلال دوقطبی اشتباه گرفته شود
 • من خیلی گریه میکنم
 • احساس گناه یا بی ارزشی
 • احساس درماندگی، ناامیدی یا بدبینی عمومی
 • تغییر در اشتها، کاهش یا افزایش وزن
 • شما زیاد یا خیلی کم می خوابید
 • احساس خستگی، کمبود انرژی
 • مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
 • علائم فیزیکی شامل سردرد، درد مزمن و مشکلات گوارشی است که معمولاً به درمان پزشکی پاسخ نمی‌دهند
 • افکار و تلاش های خودکشی

انواع افسردگی در زنان

انواع افسردگی در زنان

افسردگی در زنان به شکل های مختلفی بروز می کند که بسیاری از آنها مختص زنان است و مردان تجربه نمی کنند.

افسردگی شدید

این یک نوع شدید افسردگی است که در آن زن توانایی خود را برای لذت بردن از فعالیت هایی که زمانی لذت بخش به حساب می آمد از دست می دهد. علاوه بر این، بر توانایی زنان در کار، خواب و غذا خوردن به روش های عادی و کارآمد تأثیر می گذارد و معمولاً بر روابط بین فردی و اجتماعی تأثیر منفی می گذارد.

اختلال افسردگی مداوم

نوع خفیف‌تر افسردگی که دو سال یا بیشتر طول می‌کشد. در عین حال، در طول دوره های افسردگی مداوم، فرد ممکن است دوره هایی از افسردگی اساسی را تجربه کند.

سندرم پیش از قاعدگیPMDD)

سندرم پیش از قاعدگی یا PMS به حالت بدخلقی و تحریک پذیری در هفته های قبل از قاعدگی اشاره دارد. این وضعیت کاملاً شایع است و علائم این نوع افسردگی در زنان معمولاً خفیف است. اما نوع کمتر شایع و شدیدتری از PMS به نام اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) وجود دارد.

PMDD یک بیماری جدی با علائم ناتوان کننده مانند تحریک پذیری، عصبانیت، خلق و خوی افسرده، غمگینی، افکار خودکشی، تغییر در اشتها، نفخ، حساسیت سینه ها و درد مفاصل یا عضلانی است.

افسردگی پری ناتال و پس از زایمان

باردار شدن آسان نیست. زنان باردار معمولاً با تهوع صبحگاهی، افزایش وزن و نوسانات خلقی دست و پنجه نرم می کنند. مراقبت از نوزاد تازه متولد شده نیز یک چالش است.

بسیاری از مادران افسردگی پس از زایمان را تجربه می کنند که برای توصیف نوسانات خلقی خفیف و احساس اضطراب، غم و خستگی که بسیاری از زنان گاهی اوقات در دو هفته اول پس از زایمان تجربه می کنند، استفاده می شود.

این احساسات معمولاً یک یا دو هفته طول می کشد و سپس با تطبیق مادر با تولد نوزاد ناپدید می شوند. اما گاهی اوقات علائم آنقدر شدید است که انجام وظایف روزانه از جمله مراقبت از خود، نوزاد تازه متولد شده یا دیگران برای آنها دشوار است.

افسردگی پیش از یائسگی

قبل از یائسگی یک مرحله طبیعی در زندگی یک زن است که گاهی اوقات می تواند چالش برانگیز باشد. در این دوره، زنان دچار مشکلات خواب، نوسانات خلقی و گرگرفتگی می شوند. این علائم فیزیکی برای زنان در این دوره طبیعی است.

اما افسردگی در زنان در دوران یائسگی نباید طبیعی تلقی شود. اگر زنی در دوران یائسگی با تحریک پذیری، اضطراب، غمگینی یا از دست دادن لذت دست و پنجه نرم می کند، باید به دنبال درمان باشد.

چرا افسردگی در زنان بیشتر از مردان است؟

در حالی که افراد از هر جنسیتی می توانند علائم افسردگی را تجربه کنند، برخی تحقیقات نشان می دهد که زنان بیشتر احتمال دارد افسردگی را تجربه کنند. آمار نشان می دهد که افسردگی در زنان تقریبا دو برابر مردان است.

در مورد دلیل این تفاوت جنسیتی نظریه های مختلفی وجود دارد. برخی از مطالعات به عوامل بیولوژیکی اشاره می کنند. مطالعات نشان می دهد که نقش هورمون های جنسی در دوران بلوغ بر روی شیمی مغز و سیستم عصبی زنان برای شروع افسردگی بسیار مهم است.

یکی دیگر از علل افسردگی در زنان تبعیض و آزار و اذیت است. CDC گزارش می دهد که زنان بیشتر از مردان آزار جنسی را تجربه می کنند و این می تواند به افسردگی بعدا در زندگی کمک کند.

علاوه بر این، زنان بیش از مردان با فشارهای اجتماعی-اقتصادی مواجه هستند. به عنوان مثال، بر اساس گزارش بنیاد سلامت روان بریتانیا، زنان بیشتر از مردان در معرض مشکلات مالی، فقر و بی خانمانی هستند.

زنان چگونه می توانند از افسردگی پیشگیری کنند؟

هر کسی ممکن است در مقطعی از زندگی خود افسردگی را تجربه کند. پیشگیری از افسردگی نقش مهمی در پیشگیری از آن دارد. صحبت با یک مشاور و روانشناس یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از افسردگی در زنان است. ما همیشه نباید منتظر باشیم تا بیماری ما را شکست دهد.

بیماری های روانی مانند بیماری های جسمی نیاز به معاینه سالانه دارند. داشتن فرهنگ ملاقات با مشاوران و درمانگران به فرد کمک می کند در هنگام تجربه افسردگی، خروجی ایمن برای احساسات خود ایجاد کند. صحبت با یک مشاور در مورد مشکلات زندگی می تواند به جلوگیری از بدتر شدن علائم افسردگی کمک کند.

در عین حال، دریافت ویتامین D کافی برای زنان بسیار مهم است. برای این منظور، بیرون رفتن حداقل 30 دقیقه در روز زیر نور خورشید می تواند به پیشگیری از افسردگی ناشی از تغییرات آب و هوای فصلی کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که دریافت نکردن ویتامین D کافی از نور خورشید یا منابع دیگر می تواند خطر ابتلا به افسردگی را در زنان افزایش دهد.

علاوه بر این، ورزش منظم و رژیم غذایی سالم می تواند خلق و خوی زنان را بهبود بخشد و علائم افسردگی را کاهش دهد. فعالیت هایی مانند مدیتیشن یا یوگا نیز می تواند برخی از علائم افسردگی و استرس را تسکین دهد.

از سوی دیگر، محاصره کردن خود با افراد سالم و مثبت در پیشگیری از افسردگی و مدیریت علائم آن بسیار مهم است. روانشناسان توصیه می کنند که اگر دوستان، اعضای خانواده یا حتی همکاران باعث استرس و افسردگی شما می شوند، زمان کمتری را با این افراد بگذرانید یا آنها را به طور کامل از زندگی خود حذف کنید. حمایت خانواده و اجتماعی در مقابله و مدیریت افسردگی بسیار مهم است.

درمان افسردگی در زنان

روش های درمان افسردگی زنان

روش های متعددی برای درمان افسردگی استفاده می شود که ثابت شده است در درمان افسردگی زنان موثر است. روان درمانی، دارودرمانی و تکنیک های خودیاری راه های بالقوه درمان هستند. توجه به این نکته ضروری است که یک روش درمانی ثابت برای درمان همه بیماران استفاده نمی شود.

کار با یک درمانگر یا روانپزشک برای یافتن بهترین رویکرد ضروری است. از سوی دیگر، تعیین علت افسردگی در زنان نیز مهم است. بسته به نوع افسردگی و وضعیت زن، ممکن است روش درمانی خاصی توصیه شود.

دارودرمانی

داروهای ضد افسردگی اغلب در درمان علائم افسردگی در زنان در ترکیب با سایر درمان ها بسیار موثر هستند. اثربخشی این داروها به دلیل کنترل استرس زنانه و هورمون های هیجانی است.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

تحقیقات نشان می دهد که درمان شناختی رفتاری در برخی موارد موثرتر از داروهای ضد افسردگی است. برای زنان مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط، CBT می تواند بسیار موثر باشد. با این حال، برای موارد شدیدتر افسردگی، ترکیبی از CBT و دارو ممکن است مؤثرترین باشد.

گفتار درمانی

این روش به زنان اجازه می دهد تا احساسات خود را پردازش کنند، یاد بگیرند الگوهای فکری خود را تغییر دهند و الگوهای سالم تری را جایگزین آن کنند.

زنان ستون های سلامت خانواده و جامعه هستند. سلامت جسمی و روانی زن تا حد زیادی تضمین کننده سلامت سایر اعضای خانواده و جامعه است. اگر علائم افسردگی زنانه یا یکی از انواع افسردگی را شناسایی کرده اید، می توانید از مشاوران و روانشناسان سیمیاروم کمک بگیرید.

منبع

منبع

منبع

منبع