منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • شیدایی شستشو علت، علائم و درمان شیدایی شستشو

شیدایی شستشو علت، علائم و درمان شیدایی شستشو

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شیدایی شستشو علت، علائم و درمان شیدایی شستشو

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟

تمیز نگه داشتن خانه معمولاً نشانه سلامت روان است. اما زمانی که نظافت و شستشو بیش از حد می شود، ممکن است علت آن یک اختلال روانی باشد. ترس وسواسی از آلودگی با اجبار به تمیز کردن و ضدعفونی کردن یکی از زیر انواع اختلال وسواس فکری جبری (OCD) است. نظافتچی‌های وسواسی مجبور می‌شوند هر روز نظافت کنند و ساعت‌های زیادی را صرف انجام فعالیت‌های تشریفاتی وسواسی کنند که تنها تسکین موقتی است و آنها را از دوستان و عزیزان دور می‌کند.

شیدایی شستشو چیست؟

وسواس شستشو بیش از یک نیاز ساده برای داشتن خانه ای مرتب و بهداشتی است. شستشوی زیاد از علائم یکی از زیرشاخه های اصلی اختلال وسواس فکری اجباری است. افرادی که از این اختلال رنج می برند احساس می کنند که توسط میکروب ها، آلاینده های محیطی یا سموم شیمیایی آلوده شده اند. آنها از بیمار شدن یا ابتلا به برخی بیماری ها مانند آنفولانزا، سرطان یا HIV می ترسند. تمیز کردن اجباری آنها حتی ممکن است با تفکر جادویی همراه باشد، بنابراین اگر آنها به اندازه کافی شستشو و تمیز کنند، می توانند از یک نتیجه منفی فاجعه بار جلوگیری کنند. متأسفانه، هرگز کافی نیست، ادامه می یابد و باعث تمیز کردن وسواس گونه بیشتر می شود.
برای درک وسواس شستشو، لازم است با چرخه OCD در آنها آشنا شوید.

1. شیدایی

وسواس فکری یا احساسی غیرارادی و آزاردهنده است. فرد مبتلا به OCD با ترس از کثیف یا نجس بودن یک سطح یا شی خاص بمباران می شود و این فکر رفتار تمیز کردن را تحریک می کند.

2. اضطراب

وسواس فکری منجر به اضطراب غیرقابل تحمل در فرد می شود.

3. رفتار اجباری

فرد برای رهایی از اضطراب ناشی از وسواس شستشو به آداب شستشوی اجباری خود متوسل می شود. برخی ممکن است فعالیت های خود را به یک منطقه محدود کنند. به عنوان مثال، برخی از وسواس‌ها بر شستن دست‌ها و دوش گرفتن تمرکز دارند، در حالی که برخی دیگر صرفاً بر ضدعفونی کردن دستگیره‌های در و کلیدهای چراغ تمرکز می‌کنند. اما برای دیگران، این وسواس همه جنبه های زندگی را در بر می گیرد.

شیدایی شستشو علت، علائم و درمان شیدایی شستشو

4. تسکین موقت

تمیز کردن ترس های وسواسی را از بین می برد. با این حال، تسکین موقتی است. به زودی افکار وسواسی آلودگی برمی گردند و این چرخه ممکن است بارها در روز تکرار شود. بنابراین، کلید درمان نهایی وسواس شستشو، شکستن چرخه است.


در وبلاگ سیمیاروم با هیپوکندری یا هیپوکندری آشنا شوید


علت وسواس شستشو چیست؟

هیچ دلیل خاصی برای اختلال وسواس جبری یافت نشده است. به طور کلی، تحقیقات نشان می دهد که عوامل متعددی در این مشکل دخیل هستند، از عوامل بیولوژیکی (وراثت) تا عوامل روانی و محیطی (یادگیری). در عین حال، مشخص است که تغییراتی در مغز افراد مبتلا به OCD وجود دارد، اما اسکن ها و آزمایشات هنوز این تغییرات را به طور قطعی نشان نداده اند.

وسواس در لباسشویی

علائم و نشانه های وسواس شستشو

وسواس شستشو نوعی اختلال وسواس فکری-اجباری رایج است که در آن فرد درگیر تشریفات اجباری و بیش از حد شستشو و نظافت می شود که ممکن است بر روی خود یا محیط متمرکز باشد. در وسواس تمیز کردن/شستن، ترس از آلودگی وجود دارد. یک فرد مبتلا به OCD می ترسد که “کثیف” یا آلوده به چیزهای مختلفی باشد که می تواند او را بیمار کند.
اختلال وسواس لباسشویی را می توان به موارد زیر طبقه بندی کرد:

 • او اغلب خودش و همه چیز اطرافش را تمیز می کند. این افراد سعی می کنند محتاط باشند و به طور کلی از آلودگی یا “میکروب” دوری کنند. از مریض شدن می ترسند.
 • فقط زمانی که اشیاء خاصی را لمس می‌کنید، از مکان‌های خاصی بازدید می‌کنید یا پس از انجام یک کار خاص مانند استفاده از توالت، لمس دست شخصی، بیش از حد را تمیز می‌کند یا می‌شوید.
 • نظافت خودمحور. افرادی که رفتارهای خودپاکسازی آیینی را انجام می دهند، بر این باورند که با نوعی “کثیف” یا “میکروب” در تماس بوده اند و سعی دارند از شر آن خلاص شوند. رفتارهای پاکسازی OCD می تواند از شستن ساده دست ها چندین بار در روز تا شستشوی شدید با مواد ضدعفونی کننده متغیر باشد. یک فرد می تواند آنقدر لایه برداری کند که پوستش دچار بثورات، کبودی، قرمزی و حتی خونریزی شود. چنین وسواسی معمولاً خطرناک است. به عنوان مثال، اگر فردی پس از استفاده از توالت به اجبار خود را تمیز کند، بیش از حد از دستمال توالت یا شوینده مقعدی استفاده می کند و به این ناحیه حساس آسیب می رساند. چنین رفتاری حتی می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی و عفونت شود.
 • بهداشت فردی بر محیط زیست متمرکز است. در این صورت فرد از ترس آلودگی محیط اطراف خود را تمیز می کند. حتی یک لایه نازک خاک می تواند افکار او را تحریک کند و کل خانه را تمیز کند. تمیز کردن از مواد ضد عفونی کننده آنتی باکتریال زیادی استفاده می کند و زمان قابل توجهی را در تماس با آب صرف می کند. گاهی اوقات وسواس نظافت می‌تواند روی نواحی خاصی متمرکز شود و فرد فقط آن قسمت‌ها را تمیز می‌کند در حالی که به طور کامل سایر مناطق را نادیده می‌گیرد. برای مثال، ممکن است زمان زیادی را صرف تمیز کردن حمام کند، اما کاملاً نادیده بگیرد که اتاق خواب نامرتبی دارد. این دسته از افراد وسواس بسیار مضطرب هستند و استرس زیادی را برای تمیز کردن محیط اطراف خود تجربه می کنند.

عوارض وسواس شستشو چیست؟

شستن اجباری دست ها اغلب یک بیماری روانی درماتولوژیک ناتوان کننده است که با فعالیت های روزانه و کیفیت زندگی بیمار تداخل می کند و باعث تغییرات پوستی یا تشدید بیماری های پوستی از قبل موجود می شود. این نوع وسواس منجر به تغییرات التهابی، دژنراتیو و عفونی در پشت و کف دست می شود که معمولاً به صورت درماتیت دست ظاهر می شود. همچنین می تواند شرایط پوستی قبلی مانند درماتیت آتوپیک یا درماتیت تماسی آلرژیک را بدتر کند. صابون ها، مواد شوینده و سایر محصولات پاک کننده برای شستن مکرر دست ها نیز منجر به درماتیت تماسی تحریک کننده می شوند. علائم بالینی درماتیت حاد و مزمن ناشی از شیدایی برای شستشو عبارتند از:

 • درماتیت حاد دست همراه با اریتم، ادم، تاول و پوسته پوسته شدن
 • لیکن شدن، تغییرات رنگدانه ای، هیپرکراتوز و شقاق
 • خارش، خشکی، ترشح و درد دست
 • عفونت های باکتریایی پوست به دلیل شقاق

مقایسه وسواس لباسشویی در زنان و مردان

تحقیقات نشان می دهد که شیوع این نوع وسواس در زنان بیشتر از مردان است. با این حال، یافته ها نشان می دهد که سن شروع OCD در مردان به دوران کودکی باز می گردد، در حالی که زنان شروع آن را با بلوغ، بارداری و رویدادهای مشابه مرتبط می دانند. علاوه بر این، زنان نسبت به مردان وسواسی، اضطراب و افسردگی بیشتری را گزارش می‌کنند که چرخه OCD را در آنها کوتاه می‌کند.
چندین تفاوت جنسیتی در OCD شناسایی شده است. به عنوان مثال، زنان بیشتر از مردان وسواس های متمرکز بر آلودگی و انگیزه های مربوط به تمیز کردن دارند. در حالی که مردان بیشتر به تقارن و چیدمان اشیا وسواس دارند. میزان وسواس به شستشو در زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد است در حالی که میزان وسواس در مردان مجرد بیشتر از سایرین است. در عین حال، گزارش ها حاکی از آن است که برخی از مردان شیفته محیط زیست به جای تمیز کردن خود، از اعضای خانواده می خواهند که اصول بهداشتی خود را رعایت کنند و از آنها انتظار دارند که محیط را برای آنها تمیز کنند.

درمان شیدایی شستشو

روش های درمان وسواس با شستشو

درمان قطعی شیدایی شستشو شامل یک رویکرد چند وجهی است:

درمان های دارویی

درمان خط اول SSRI های انتخابی مانند فلوکستین، سرترالین و پاروکستین برای حداقل یک دوره 3 ماهه است. ممکن است داروها در طول درمان برای کاهش عوارض جانبی یا افزایش اثربخشی تغییر کنند. همچنین ضروری است که دوز دارو به درستی دریافت شود و دوره درمان شیدایی کامل شود. قطع دارو خود باعث عود علائم وسواسی و نوسانات خلقی می شود.

درمان های روانی

درمان روانشناختی مبتنی بر درمان شناختی رفتاری با مواجهه و پیشگیری از پاسخ است. درمانگر افکار منفی و مزاحم مراجع را بررسی می کند و هر دو در طول درمان افکاری را که منجر به شروع چرخه OCD و استرس در مراجع می شود شناسایی می کند. در طول درمان، مددجو می‌تواند موقعیت خود را بپذیرد و با ترس‌ها و افکار یا احساسات وسواس‌آمیز خود بدون سرکوب با رفتارهای وسواسی روبرو شود. این فرآیند اغلب گام به گام با استفاده از روش هایی مانند تکنیک های حواس پرتی هدایت می شود.


بیشتر در مورد وسواس تقارن در وبلاگ سیمیاروم بخوانید


درمان پوست

شیدایی منجر به عوارض پوستی و بدنی می شود. بنابراین در کنار درمان های روانی و روانپزشکی، مراجعه به پزشک پوست و مو برای درمان پوست ضروری است. هدف از این روش ها محافظت و التیام پوست آسیب دیده با استفاده از مواد زیر است:

 • کرم های ترمیم کننده
 • نرم کننده ها
 • دوره های کوتاه مدت (2 تا 4 هفته)
 • استروئیدهای موضعی

کمال گرا بودن در مورد نظافت لزوماً به این معنی نیست که شما در نظافت وسواس دارید. افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری دائمی افکار مزاحم و اجبار به انجام برخی رفتارهای وسواسی را تجربه می کنند. این اختلال زمانی باعث ایجاد اضطراب و استرس در فرد می شود که نتواند به افکار خود پاسخ رفتاری بدهد. بنابراین هرگونه تلاش برای پاکسازی خود و محیط به معنای وسواس نیست و باید این اختلال توسط روانپزشک/روانشناس تشخیص داده شود. تحقیقات نشان می دهد که درمان های آنلاین نیز در بهبود وسواس موثر است و می تواند کیفیت زندگی فرد را افزایش دهد. اگر علائم شیدایی شستشو را می بینید یا از آن رنج می برید با ما تماس بگیرید.
منبع
منبع
منبع