منو سایت

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

از سال 2019، تست افسردگی بک به عنوان تست افسردگی سیمیاروم ترجمه و استفاده شده است. گزارش‌هایی که از شرکت‌کنندگان و نتایج آزمایش‌ها در دو سال گذشته دریافت کرده‌ایم، در واقع تأییدی است بر میزان جدی درگیر شدن جامعه درگیر افسردگی.

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

اما با توجه به حوادث اخیر و تحولات اجتماعی شهریور 1401، شدت افسردگی ما چقدر تغییر کرده است؟ آیا افسردگی ما بر حرکت اجتماعی تأثیر دارد یا حرکت اجتماعی می تواند بر شدت افسردگی در جامعه ما تأثیر بگذارد؟

با توجه به اینکه تا به امروز حدود 65 هزار نفر در آزمون بک تست شرکت کرده اند و معمولا در تست های روانشناسی حتی 1000 نفر می توانند نمونه خوبی از یک جمعیت بزرگ باشند، تصمیم گرفتیم در بازه های زمانی تحلیل جامعی از پشت تست انجام دهیم. قبل و بعد از حادثه #مهسا_امینی .

برای تعیین وضعیت مشابه از نظر مقایسه، تعداد 15000 نفری که بعد از شهریور 1401 در آزمون شرکت کردند با 15000 نفری که یک ماه قبل از آن در آزمون شرکت کردند را در نظر بگیرید.

تست افسردگی بک (BDI-II) همدیگر را بهتر بشناسید!

پرسشنامه افسردگی بک یک پرسشنامه چند گزینه ای 21 سوالی است که یکی از پرکاربردترین آزمون های روانسنجی است که برای سنجش شدت افسردگی استفاده می شود. این پرسشنامه اولین بار در سال 1961 توسط آرون تمکین بک، روانشناس معروف در زمینه روان درمانی شناختی-رفتاری منتشر شد و نسخه فعلی آن برای افراد بالای 13 سال مناسب است.

تست افسردگی بک موارد مرتبط با علائم افسردگی مانند ناامیدی و تحریک پذیری، شناخت هایی مانند گناه یا احساس تنبیه، و علائم فیزیکی مانند خستگی، کاهش وزن و عدم علاقه به رابطه جنسی را در هفته گذشته بررسی می کند و به شرکت کنندگان می دهد امتیاز از 0 تا 63 می رسد و در نتیجه سطح مشارکت شرکت کنندگان افسرده به چهار دسته بدون افسردگی، افسردگی خفیف، افسردگی متوسط ​​و افسردگی شدید طبقه بندی می شود.

نتیجه تست پشت قبل از حادثه #مهسا_امینی

این آزمون در تاریخ 26 خرداد لغایت 26 شهریور 1401 بین 15945 نفر انجام شد و نتایج داده ها با حفظ حریم خصوصی شرکت کنندگان به شرح زیر است:

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

24.83 درصد افسردگی ندارند

15.24% افسردگی خفیف

22.64 درصد افسردگی متوسط

37.29% افسردگی اساسی

نتایج بک تست بعد از 120 روز پس از #مهسا_امینی

نتایج از 26 سپتامبر تا 26 ژانویه 1401 در میان 15381 مخاطب محافظت شده از حریم خصوصی به شرح زیر است:

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

20.42 درصد افسردگی ندارند

15.55% افسردگی خفیف

23.97 درصد افسردگی متوسط

40.06% افسردگی اساسی

در مجموع نتایج هر دو گروه متأسفانه نشان داد که تعداد زیادی از افراد در افسردگی شدید شرکت می کنند و این میزان افسردگی در بین شرکت کنندگان بیش از سایرین دیده می شود.

مقایسه نمره کل

تفاوت این دو سری از نتایج چه بود؟

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

4.41 درصد از گروه بدون افسردگی نسبت به سری قبل کاهش یافته اند.

0.31 درصد به گروه افسردگی خفیف نسبت به سری قبلی اضافه شده است.

1.33 درصد در گروه افسردگی متوسط نسبت به سری قبلی اضافه شده است.

2.77 درصد در گروه افسردگی شدید نسبت به سری قبلی اضافه شده است.

به طور کلی می توان از جمع نتیجه گرفت غیبت افسردگی کاهش یافته و به افسردگی خفیف تا شدید اضافه شده است. اما آیا این نتیجه گیری کافی است؟ بهتر است بررسی کنیم که با توجه به 21 سوال مطرح شده در آزمون قبلی، کدام نشانه های افسردگی در بین ما افزایش یافته و کدام یک کاهش یافته است و این می تواند دیدگاه بهتری در مورد تاثیر اتفاقات اخیر در کشور بر ایرانیان اطراف ارائه دهد. جهان، ایجاد کنید.

سوالات و پاسخ های آزمون به ما چه می گویند؟

جالب است که در برخی مسائل نسبت به دوره قبل تفاوت های چشمگیری داریم. گزارش تغییر وضعیت برای 21 سوال (آنهایی که تغییرات قابل توجهی دارند) به شرح زیر است:

انتظار مجازات

من احساس می کنم که 6.21 درصد بیشتر از قبل انتخاب شدند و این نشان می دهد که ما غرق در افکاری هستیم که فکر می کنیم باید مجازات شویم.

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

تغییر در اشتها

اشتها تغییر نکرد، با کاهش 5.04 درصدی در گروه دوم، که نشان می دهد تغییر اشتها در رویدادهای اخیر مشکلی است که بسیاری از ما تجربه کرده ایم.

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

احساس گناه میکنم

من احساس گناه خاصی نمی کنم، 5.91 درصد کاهش دارد که نشان می دهد بیشتر از قبل احساس گناه می کنیم و خود را مقصر می دانیم.

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

مشکلات توجه و تمرکز

من نمی توانم به خوبی در گذشته تمرکز کنم 4.64٪ انتخابی تر از گذشته.

این به این معنی است که تمرکز مردم توسط رویدادهای اخیر تحریک می شود.

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

سرزنش خود

انتخاب گزینه “من خودم را برای هر اتفاق بدی سرزنش می کنم” 4.35٪ افزایش می یابد، به ما اندازه ای از سرزنش خود را می دهد.

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

دارم گریه میکنم

من برای هر چیز کوچک 4.22 درصد بیشتر از قبل گریه می کنم و بیش از قبل از انتخاب 5.60 درصد کمتر گریه نمی کنم که نشان می دهد در روزهای اخیر بیشتر از قبل گریه کرده ایم.

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

اضطراب

من بیش از حد معمول بی قرار و تحریک پذیر نیستم 3.61 درصد کمتر از قبل انتخاب شده اند و این نشان می دهد که ما افراد بی قرار تر شده ایم و شاید هر چیز کوچکی بتواند احساسات ما را تحریک کند.

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

علاقه شخصی

من 3.96 درصد بیشتر از انتخاب قبلی اعتمادم را از دست دادم که نشان از کاهش اعتماد به نفس ما دارد.

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

غمگینی

من خیلی ناراحتم، طاقت ندارم، 2.51 درصد افزایش یافته است که نشان می دهد هر دو غمگین هستیم و دیگر نمی توانیم غمگین بودن را تحمل کنیم.

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

افکار خودکشی

جالب اینجاست که «اصلاً به صدمه زدن به خودم فکر نمی‌کنم» 3.01 درصد افزایش یافته است که نشان می‌دهد این روزها افکار خودکشی و خودآزاری کاهش یافته است.

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

نتیجه:

شدت افسردگی قبل و بعد از مهسا امینی

از آنچه می خوانیم می توان نتیجه گرفت که مشکلات تمرکز، تغییر اشتها، گریه بیش از حد، اضطراب و تحریک پذیری، از دست دادن اعتماد به نفس، سرزنش خود، احساس تنبیه، احساس گناه و احساس غم در روزهای اخیر. ما را بیش از گذشته درگیر می کند. اما تمایل به آسیب رساندن به خودمان کاهش یافته است.

مسلماً جامعه ما به سمتی رفته است که ممکن است در مورد برخی از ویژگی های مربوط به زندگی احساس بدتری داشته باشیم. اما چیزی در ما کمی قوی‌تر از قبل است که نمی‌خواهیم به هر دلیلی آسیب ببینیم یا صدمه ببینیم و آن چیزی نیست جز هاله‌ای از امید.