منو سایت

روز روانشناسی سازمان ملل

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
روز روانشناسی سازمان ملل

روز روانشناسی سازمان ملل (روز روانشناسی سازمان ملل) رویدادی سالانه است که توسط سازمان ملل متحد (UN) با حمایت و همکاری سازمان ها و انجمن های روانشناسی جهانی در سطح بین المللی برگزار می شود. این رویداد مهم به مقامات سازمان ملل متحد، سفرا و دیپلمات‌های کشورها، نمایندگان سازمان‌های دولتی و غیردولتی و همچنین دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا با کمک روانشناسان به سازمان ملل آشنا شوند. و در مورد چالش های جهانی برای یافتن راه حل های مرتبط و عملی صحبت کنید. در این مقاله شما را با روز روانشناسی سازمان ملل متحد و تاریخچه آن آشنا می کنم.

روز روانشناسی سازمان ملل چه روزی است؟

نکته عجیب این است که تاکنون تاریخ مشخصی برای آن روز تعیین نشده است. اگر به تاریخچه این رویداد سالانه نگاه کنیم، خواهیم دید که این رویداد هر سال در روز و حتی ماه متفاوتی برگزار می شود! در واقع روند برگزاری این رویداد به این صورت است که کمیته از چند ماه پیش از طریق سایت روز روانشناسی سازمان ملل متحد و شبکه های اجتماعی، زمان، موضوع و مکان برگزاری را اعلام می کند. این نه تنها عجیب، بلکه احمقانه است! اگر اهمیت این رویداد را در نظر بگیریم، این مراسم باید در روز خاصی در تقویم کنار گذاشته شود.

روز تاریخچه روانشناسی در سازمان ملل متحد

جایزه اول: 10 اکتبر 2007

برای اولین بار در 10 اکتبر 2007، روز جهانی روانشناسی در مقر سازمان ملل متحد با همکاری انجمن روانشناسی آمریکا (APA) برگزار شد. از آنجایی که این شروع یک آهنگ بود، هیچ موضوع واحدی مطرح نشد و سخنرانان سه موضوع را مطرح و مطرح کردند.

  • نقش روانشناسی و روانشناسان در سازمان ملل متحد
  • صلح و حل مناقشه
  • حقوق بشر و دنیای کار

دومین بزرگداشت: 19 نوامبر 2008

در 19 نوامبر 2008، مقر سازمان ملل دومین گردهمایی روز روانشناسی را برگزار کرد. موضوع این جلسه “روانشناسی و عدالت اجتماعی مرتبط با دستور کار جهانی سازمان ملل متحد” بود. در این مراسم دکتر هربرت کلمن راه حل یک دولت و دو دولتی برای مناقشه اسرائیل و فلسطین مطرح شد سایر موضوعات مورد بحث عبارت بودند از:

  • رفتار انسان و تغییرات آب و هوایی: مسئله عدالت اجتماعی
  • کاهش فقر و عدالت اجتماعی: نقش روانشناسی
  • دیدگاه های روانشناختی در مورد سوء استفاده از قدرت

افتخار سوم: 4 فوریه 2010

سالن رقص دیپلمات هتل میلینیوم محل برگزاری جشن روانشناسی در 4 فوریه 2010 بود. “روانشناسی و دیپلماسی: مذاکره صلح و حقوق بشر” این موضوع اصلی این جلسه بود.

جشن چهارم: 30 مارس 2011

جشن چهارمین سالگرد روز روانشناسی سازمان ملل متحد در 30 مارس 2010 توسط سازمان ملل متحد و سازمان های غیردولتی برگزار شد. نگرانی اصلی امسال دسترسی به آموزش همگانی در سطح جهانی بود، در اینجا دلیل آن است “به آنها برسید، به آنها بیاموز: نقش روانشناسی در دستیابی به دسترسی جهانی به آموزش.” فکر شده بود. دینا چیتایات، رئیس مشترک کمیته سازماندهی روز روانشناسی و نماینده ارشد انجمن روانشناسی آمریکا در سازمان ملل، سخنرانی افتتاحیه را ایراد کرد و گفت: “ارائه آموزش همگانی برای حل مشکلات جهانی اساسی است.” 100 میلیون کودک در سراسر جهان هستند. حتی از مدرسه ابتدایی پیاده نرو روانشناسان باید در خط مقدم یافتن دلیل و حل این مشکل باشند.

جشن پنجم: 19 آوریل 2012

پنجمین روز روانشناسی سازمان ملل بر سلامت روان و توسعه پایدار، پناهندگی و رفاه روانی اجتماعی و ریشه کنی فقر در زندگی زنان و کودکان تمرکز دارد. این رویداد در 19 آوریل 2012 در مرکز کلیسای سازمان ملل برگزار شد. موضوع این جلسه «حقوق بشر برای افراد آسیب پذیر؛ ورودی روانشناختی و دیدگاه سازمان ملل بود.

جشن ششم: 25 آوریل 2013

مرکز کلیسای سازمان ملل ششمین روز روانشناسی را در 25 آوریل 2013 میزبانی کرد. “روانشناسی و خشونت در یک زمینه جهانی: پیشینه، پیامدها و پیشگیری” قرار بود این موضوع امسال باشد. دکتر مارتین باتلر، نماینده انجمن جهانی روانشناسی کاربردی در سازمان ملل، مدیریت این نشست را بر عهده داشت. خشونت جهانی کانون توجه سازمان ملل متحد و جامعه گسترده تر است. ظهور حوادث خشونت آمیز ملی و جهانی مدیریت مؤثر این معضل پیچیده را ایجاب می کند. در این رویداد سعی شد نشان داده شود که چگونه می توان از دانش روان شناختی برای درک و پیشگیری از وقوع خشونت در طول زندگی انسان استفاده کرد. سخنرانان در این مراسم راهکارهای مختلفی را برای پیشگیری از خشونت جهانی در عرصه های مختلف در دوره های کودکی، جوانی، بزرگسالی و سالمندی ارائه کردند.

جشن هفتم: 20 مارس 2014

این رویداد در 20 مارس 2014 در ساختمان کنفرانس مقر سازمان ملل متحد برگزار شد. موضوع امسال “مشارکت روانشناختی در توسعه پایدار: چالش ها و راه حل ها برای دستور کار جهانی” بود. این رویداد بر سه رکن توسعه استوار است. چندین روانشناس و نمایندگان سازمان ملل در مورد چگونگی استفاده از دانش و کار روانشناسی برای بهبود رفاه اجتماعی، محیطی و اقتصادی صحبت کردند. دکتر مایا شانکار (مشاور ارشد سیاستگذاری کاخ سفید) سخنران اصلی این مراسم بود.

تعطیلات هشتم: 30 آوریل 2015

در 30 آوریل 2015 مراسم روز روانشناسی سازمان ملل برای هشتمین بار با موضوع برگزار شد. “کاهش نابرابری های بهداشتی در داخل و بین کشورها: کمک روانشناختی به دستور کار جهانی سازمان ملل پس از سال 2015.” برگزار شد. در این نشست سخنرانان راه های کاهش نابرابری سلامت روان در سطح جهانی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

نهمین جشن: 28 آوریل 2016

“از آسیب پذیری تا تاب آوری: استفاده از روانشناسی برای مقابله با بحران جهانی مهاجرت” موضوع اصلی نهمین روز روانشناسی سازمان ملل بود که در 28 آوریل 2016 برگزار شد.

تعطیلات دهم: 20 آوریل 2017

برنامه سازمان ملل متحد برای این سال ارتقاء من در قرن 21 احساس خوبی دارم بود. این مهربانی شامل درگیری روانی در چالش های اجتماعی، اقتصادی و محیطی است. این مراسم در تاریخ 20 آوریل 2017 در سالن کنفرانس شماره 4 سازمان ملل در نیویورک برگزار شد. لیست سخنرانان شامل اسامی دکترای روانشناسی مانند مینو همتی، آن ماستن، داگ اوهمان و گوستاو گونزالس است.

جشن یازدهم: 1397/04/12

در 12 آوریل 2018، مقر سازمان ملل میزبان یازدهمین روز روانشناسی سازمان ملل بود. موضوع این جلسه “تغییر آب و هوا: مداخلات روانشناختی برای ترویج مهاجرت و سازگاری” فکر شده بود. این برنامه به دنبال راه حل هایی برای رسیدگی به اثرات مخرب تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی بر انسان است.

جشن دوازدهم: 25 آوریل 2019

برنامه امسال کمک های روانشناختی برای دستیابی به برابری جنسیتی جهانی بود. هدف این برنامه کمک به متخصصان روانشناسی برای حل چالش نابرابری جنسیتی، دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی دختران و زنان در سراسر جهان با راهبردها و راه حل های مناسب بود. این مراسم در 25 آوریل 2019 در اتاق کنفرانس شماره 2 سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد. سخنرانان این برنامه شامل دکتر لیلیان کوماس دیاز (دانشگاه جورج واشنگتن)، دکتر اولیویا اسپین (دانشگاه ایالتی سن دیگو)، دکتر شلی گراب (دانشگاه سانتا کروز) و دکتر ویرجینیا شی (کالج گتیزبورگ) بودند.

تعطیلات سیزدهم: 27 مه 2020

سازمان ملل سیزدهمین رویداد سالانه روز روانشناسی را در 27 مه 2020 برگزار کرد. موضوع 2013 “مشارکت های روانی برای ایجاد پل هایی بین و درون کشورها” انتخاب شد

چهاردهمین سالگرد: 15 آوریل 2021

این رویداد برای چهاردهمین بار در 15 آوریل 2021 برگزار شد، زمانی که جهان تحت تأثیر اپیدمی کرونا قرار گرفت و بسیاری از مردم جان باختند. موضوع این رویداد “کمک های روانی برای بهبود وضعیت جهان پس از همه گیری” بود. زیرا در این سال علاوه بر مشکلات جسمانی، دنیای ما درگیر چالش‌های سلامت روان نیز بود و اختلالات روانی مانند وسواس، اضطراب و افسردگی به شدت افزایش یافت.

پانزدهمین سالگرد: 21 آوریل 2022

برای اولین بار در روز جهانی روانشناس، روانشناسان از پنج قاره گرد هم آمدند تا در مورد آخرین تحقیقات روانشناختی در مورد تغییرات آب و هوا و استراتژی های علمی برای بهبود وضعیت بحث کنند. این رویداد در تاریخ 21 آوریل 2022 و موضوع آن رخ داده است “ایجاد امید: کمک روانشناختی به نقشه راه اقدام اقلیمی” بود.

لوگوی روز روانشناسی سازمان ملل
لوگوی روز روانشناسی سازمان ملل

نهم اردیبهشت روز روانشناسی و روانشناس نیست

جمعی از روانشناسان و مشاوران از سر ناآگاهی به این مراسم واکنش نشان دادند و گفتند این روز روز روانشناسی نیست. و نهم اردیبهشت را روز روانشناس و مشاور گرامی خواهند داشت. در پاسخ به چنین افرادی باید بگویم که بهتر است به جای مخالفت، آگاهی آنها را بالا ببرند! 9 می هیچ کجا به عنوان روز جهانی روانشناسی ثبت نشده است. در واقع نهم اردیبهشت روز ملی روانشناس در ایران است.