منو سایت

درک نظریه کانن-برد احساسات: 3 مثال

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
درک نظریه کانن-برد احساسات: 3 مثال

نظریه های جیمز-لانژ در مقابل کانن-برد

نظریه احساسات جیمز-لانژ، که توسط ویلیام جیمز (1884) و کارل لانگ توسعه یافته است، تقریباً 50 سال قبل از نظریه کانن-برد است (باومایستر و بوشمن، 2020).

این نظریه ها شباهت ها و تفاوت های خاصی را در تبیین احساسات خود دارند.

تغییرات فیزیولوژیکی مهم است

هر دو نظریه به عنوان نظریه های فیزیولوژیکی احساسات گروه بندی می شوند (Sreeja & Mahalakshmi, 2017) زیرا هر دو بر اهمیت تغییرات فیزیولوژیکی در تجربه احساسات تأکید دارند (Baumeister & Bushman, 2020).

با وجود این شباهت، آنها در نحوه تفسیر نقش تغییرات فیزیولوژیکی متفاوت هستند.

اما به همان اندازه مهم نیست

نظریه جیمز-لانژ پیشنهاد می کند که تغییرات فیزیولوژیکی مقدم بر تجربه شناختی احساسات است (باومیستر و بوشمن، 2020).

نکته اصلی این است که احساسات بدون تغییرات فیزیولوژیکی نمی توانند وجود داشته باشند.

 • به عنوان مثال، افراد ابتدا یک حالت فیزیولوژیکی مانند گریه را نشان می دهند و متعاقباً آن حالت فیزیولوژیکی را تفسیر و معنا می کنند.

از سوی دیگر، نظریه Cannon-Bard پیشنهاد می کند که جریان های مختلف اطلاعات، از جمله ارزیابی شناختی و تغییرات فیزیولوژیکی، به طور همزمان و مستقل رخ می دهند (Thanapattheerakul et al., 2018).

احساسات از طریق ارزیابی شناختی یک رویداد خاص به وجود می آیند، در حالی که تغییرات فیزیولوژیکی به طور مستقل از طریق سیستم عصبی خودمختار رخ می دهد (Thanapattheerakul et al., 2018).

 • مثلاً می توان بدون گریه غمگین شد و همچنین بدون احساس غم گریه کرد.

تمایز احساسات بر اساس تغییرات فیزیولوژیکی

تفاوت دیگر در نقش تغییرات فیزیولوژیکی خاص در تمایز عواطف است.

نظریه جیمز-لانژ فرض می کند که حالات فیزیولوژیکی مختلف مقدم بر احساسات متفاوت هستند. با این حال، برخی از احساسات با فیزیولوژی مشابه مرتبط هستند. برای مثال، هیجان و برانگیختگی با برانگیختگی زیاد همراه است، در حالی که انزجار و سوگواری با برانگیختگی کم همراه است (Ménard et al., 2015).

به طور خلاصه، تفاوت های اساسی بین این دو نظریه به شرح زیر است:

 • نظریه جیمز-لانژ تاکید می کند که تغییرات فیزیولوژیکی باید مقدم بر تجربه احساسات باشد. او آنها را خاستگاه عواطف می داند.
 • نظریه کانن بارد اهمیت نظم را کم اهمیت جلوه می دهد و در عوض استدلال می کند که تجارب فیزیولوژیکی و عاطفی می توانند به صورت موازی رخ دهند (باومیستر و بوشمن، 2020).

4 مفهوم و کاربرد کلیدی

واکنش های فیزیولوژیکی

مفاهیم اصلی نظریه Cannon-Bard شامل موارد زیر است (Thanapattheerakul et al., 2018).

 1. فعال سازی شناختی موازی
  این نظریه تاکید می کند که فرآیندهای شناختی و فیزیولوژیکی به طور همزمان و مستقل در طول تجارب عاطفی رخ می دهند. این نشان می دهد که احساسات تنها به تغییرات قبلی در رفتار بستگی ندارند.
 2. نقش تالاموس
  این نظریه بر اهمیت تالاموس در انتقال اطلاعات حسی به ساختارهای مربوطه در قشر مغز تاکید می کند. تالاموس نقش مهمی در تسهیل فعالیت شناختی همزمان دارد. به این ترتیب، اهمیت تالاموس به عنوان یک ایستگاه رله در تحقیقات بر روی انواع اختلالات شناختی شناخته شده است (مصطفی و همکاران، 2017).
 3. ارزیابی شناختی
  نظریه کانن برد اهمیت ارزیابی یا قضاوت شناختی را در تجربه احساسات تشخیص می دهد. تفسیر و ارزیابی ما از یک موقعیت معین به واکنش عاطفی کمک می کند. بنابراین این امر منجر به چندین نظریه دیگر در مورد احساسات شد که بر ارزیابی شناختی تأکید داشتند و اینکه آیا هیجان همیشه یک تجربه آگاهانه است (Thanapattheerakul et al., 2018).
 4. جداسازی واکنش های فیزیولوژیکی و احساسات
  این نظریه تاکید می کند که حالات روانی و پاسخ های فیزیولوژیکی جدا هستند. تحقیقات کانن و بارد نشان می دهد که تجربیات روانی می توانند مستقل از تغییرات فیزیولوژیکی رخ دهند. این امر به ویژه برای تحقیقاتی که از تست آشکارساز دروغ انتقاد می کنند مهم است (Nortje & Tredoux, 2019).

علاوه بر این کاربردها، کانن به تحقیقات خود ادامه داد و به نظریه معروف پاسخ جنگ یا گریز کمک کرد (رابینسون، 2018).

کلاس کارشناسی ارشد هوش هیجانی نهایی

در PositivePsychology.com ما انواع کلاس های کارشناسی ارشد را ارائه می دهیم. چیزی که ممکن است بیشتر به شما مربوط باشد، کلاس استاد هوش هیجانی © طراحی شده توسط دکتر هوگو آلبرتس است. هدف از این دوره افزایش درک خواننده از احساسات برای پیشرفت شخصی و حرفه ای است.

در مجموع، کلاس کارشناسی ارشد از شش ماژول تشکیل شده است. ماژول ها ماهیت نظری و عملی دارند. موضوعات تحت پوشش به شما کمک می کند:

 1. تئوری احساسات را درک کنید
 2. آگاهی عاطفی را شناسایی و توسعه دهید
 3. مجموعه مهارت های لازم را برای برچسب زدن و توصیف دقیق حالات عاطفی درونی ایجاد کنید
 4. در بیان احساسات خود بهتر عمل کنید
 5. هوش هیجانی خود را شناسایی کرده و بهبود بخشید

این دوره توسط انجمن روانشناسی آمریکا (APA) به عنوان آموزش مداوم و توسعه حرفه ای شناخته شده است. از آنجایی که APA PositivePsychology.com را تایید کرده و به رسمیت شناخته است، می توانید با تکمیل دوره های ما اعتبارات CE کسب کنید. 9 امتیاز CE برای تکمیل دوره کارشناسی ارشد هوش هیجانی تعلق می گیرد.

منابع از PositivePsychology.com

علاوه بر کلاس های مسترکلاس عالی ما، کتابخانه گسترده ای از منابع برای خوانندگان داریم. ما چند مورد را که فکر می کنیم مرتبط هستند برجسته کرده ایم.

کاربرگ احساسات

ما دو کاربرگ تمرین را لیست کرده ایم که برای استفاده شخصی و حرفه ای مناسب هستند.

1. تست سلامت عاطفی

تست سلامت عاطفی شامل 16 سوال است و هر سوال می پرسد هر چند وقت یک بار یک احساس خاص رخ می دهد. پاسخ در مقیاس پنج درجه ای داده شده است.

از نتایج این آزمایش می توان برای تعیین اینکه کدام نوع از احساسات – مثبت و منفی – بیشتر تجربه می شود و یک دید کلی از سلامت عاطفی ارائه می شود استفاده کرد.

به عنوان مثال، پس از پاسخ دادن به تست، ممکن است مشخص شود که مشتریان برای مدتی بسیار منفی احساس می‌کنند. با این بینش، می توانید با مشتری خود برای ایجاد یک برنامه عملی کار کنید تا به او کمک کند تا بفهمد در زندگی اش چه می گذرد تا این احساس را در او ایجاد کند.

یکی از نقاط قوت آزمایش این است که می توان آن را به راحتی در یک محیط بالینی انجام داد، زیرا تکمیل آن تقریباً 10 دقیقه طول می کشد. علاوه بر این، این آزمون می تواند به مراجع کمک کند تا احساسات خود را شناسایی کند و در مورد آنچه که تجربه می کند منعکس کند و یک نمای کلی از الگوهای رفتار و احساسات ارائه می دهد.

2. مدل PERMA

مدل PERMA یک راهنمای عملی برای رفتارها و افکاری است که می تواند روزانه برای بهبود بهزیستی عاطفی و شادی مورد توجه قرار گیرد. هر حرف در نام مدل مخفف یک عمل متفاوت است و کاربرگ شامل نمونه هایی از نحوه انجام این اقدامات است.

 • احساس مثبت
 • نامزدی
 • (روابط اجتماعی
 • معنی
 • دستاوردها

با استفاده از الگو به عنوان یادآور، می توان اقدامات و افکار خاص تری را مطابق با هر حرف در الگوی PERMA توسعه داد.

خواندن توصیه می شود

خوانندگان علاقه مند وقتی به دنبال پست های بیشتر در مورد احساسات می گردند، از انتخاب رنج می برند.

اولین انتشار توصیه شده مطالعه نظری احساسات منفی است. در آن، خوانندگان بیشتر در مورد تعریف، علل و اثرات احساسات منفی خواهند آموخت.

ما این پست را انتخاب کردیم زیرا فقط نظری نیست. همچنین یک بخش کاربردی با پیشنهاداتی برای کنترل احساسات منفی وجود دارد.

دومین پست توصیه شده کاربردی تر است و دستورالعمل هایی را برای توسعه آگاهی عاطفی بیان می کند. نویسنده قبل از توصیف فهرست بزرگی از راه های عملی برای اندازه گیری و توسعه هوش هیجانی، با تعریفی نظری از هوش هیجانی شروع می کند.

با استفاده از این منابع، خوانندگان به خوبی آماده خواهند شد تا هوش هیجانی خود را در محیط های فردی، جلسات گروهی و کارگاه های آموزشی بهبود بخشند. این نشریه نقطه شروع خوبی برای افرادی است که علاقه مند به استفاده از تحقیقات احساسات در تنظیمات بالینی و توسعه شخصی هستند.

17 ابزار برای هوش هیجانی

اگر به دنبال راه‌های مبتنی بر علم بیشتر برای کمک به دیگران در توسعه هوش هیجانی هستید، این مجموعه از 17 ابزار EI معتبر برای پزشکان را بررسی کنید. از آنها برای کمک به دیگران برای درک و استفاده از احساسات آنها به نفع خود استفاده کنید.

گرفتن پیغام خانگی

اگرچه نظریه کانن-برد دهه ها پیش مفهوم سازی شده بود، اما مفهومی نوآورانه را معرفی می کند: احساسات و تغییرات فیزیولوژیکی به طور همزمان و مستقل از یکدیگر رخ می دهند.

نکته اصلی این است که وضعیت فیزیولوژیکی ما تنها تجارب عاطفی ما را تعیین نمی کند. تفسیر شناختی ما از یک موقعیت معین نیز بر آنها تأثیر می گذارد.

این جنبه از نظریه کانن برد بر تأثیر عمیق فرآیندهای شناختی بر تجربیات عاطفی ما تأکید می کند. این نشان می دهد که با تغییر نحوه درک و ارزیابی یک موقعیت، می توانیم واکنش عاطفی خود را تغییر دهیم. این درک فرصت های جدیدی را برای تنظیم هیجانی باز می کند و نقش مداخلات شناختی را در مدیریت و تغییر احساسات ما برجسته می کند.

نظریه Cannon-Bard چارچوب ارزشمندی برای درک تعامل پیچیده بین شناخت، فیزیولوژی و احساسات فراهم می کند. بر اهمیت ارزیابی شناختی در شکل‌دهی به تجربیات عاطفی ما تأکید می‌کند و از کاوش در راهبردهایی دعوت می‌کند که می‌توانند افراد را برای اعمال کنترل بیشتر بر واکنش‌های احساسی‌شان توانمند کنند.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. فراموش نکنید که سه تمرین هوش هیجانی ما را به صورت رایگان دانلود کنید.