درمان یکپارچه: تعریف، تکنیک ها و مثال ها

درمان یکپارچه: تعریف، تکنیک ها و مثال ها

مزایا و معایب

نقطه ضعف (یا چالش) درمان یکپارچه مهمترین مزیت آن است: ترکیب موقعیت های درمانی متعدد برای اولویت دادن به نیازهای مشتری (فینلی، 2015؛ گیلبرت و اورلانز، 2011).

معایب

منتقدان به چندین اشکال رویکرد درمانی یکپارچه اشاره می کنند، اما ممکن است به درستی به عنوان چالش های مرتبط با این فرآیند تلقی شوند. برخی از این چالش ها شامل موارد زیر است (گیلبرت و اورلانز، 2011؛ ​​فینلی، 2015).

 • ادغام ممکن است سطحی و سطحی باشد و درمان ممکن است به عمق مورد نیاز نرسد.
 • “یکپارچه سازی سعی می کند “همه چیز برای همه مردم باشد” و به دلیل فقدان ظرفیت تشخیصی عمیق برای همه موثر نیست” (گیلبرت و اورلانز، 2011، ص 21).
 • روان درمانگران یکپارچه در معرض خطر گم شدن در بسیاری از تکنیک ها، ابزارها و روش ها هستند و در دستیابی به وضوح و تمرکز شکست می خورند.
 • رویکردهای درمانی اغلب کاملاً متفاوت است. نمی توان چنین تفاوت هایی را نادیده گرفت یا ایده ای را از یک رویکرد به رویکرد دیگر پیوند داد. به عنوان مثال، موقعیت انسان گرایانه مستلزم ماندن در «اینجا و اکنون» است، در حالی که از منظر گشتالتی و پدیدارشناختی، گذشته همیشه حاضر است.
 • نقش تحلیلگر در درمان های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، “نسخه های مشتری محور در مورد عدم هدایت با سبک های مداخله دستوری تر پزشکان سیستمی و شناختی-رفتاری در تضاد است” (فینلی، 2015، ص 26). درمانگران یکپارچه باید سبکی را بر اساس دیدگاه های درمانی که ترجیح می دهند اتخاذ کنند.

گیلبرت و اورلانز (2011)، طرفداران یک رویکرد یکپارچه به درمان، برخی از اعتبار این استدلال ها را می پذیرند، اما استدلال می کنند که پاسخ در ارائه یک زمینه مناسب برای درمانگران در تمام اصول روان درمانی قابل اجرا نهفته است.

مزایای

مزایای بسیار و متنوعی برای رویکرد یکپارچه به درمان و “در کنار هم قرار دادن رویکردهای عاطفی، شناختی، رفتاری، فیزیولوژیکی و سیستمی به روان درمانی” وجود دارد (Moursund & Erskine, 2011, p. 33).

روان درمانی یکپارچه (مورسوند و ارسکین، 2011؛ ​​زاربو و همکاران، 2016؛ گیلبرت و اورلانز، 2011):

 • این قدرتمند و گسترده است و با انواع بیماران، مشکلات و زمینه ها کار می کند
 • تمرکز بر عوامل مشترکی که در درمان حیاتی هستند، از جمله اتحاد درمانی، انتظارات مشتری، و درجه همدلی درمانگر
 • نسبت به نیازهای بیماران درمانگر انعطاف پذیر و نسبت به اتحاد درمانی حساس است
 • مشتریان را به عنوان مهم ترین عامل رایج در تغییر می شناسد – ظرفیت آنها برای خود درمانی به آنها اجازه می دهد تا به جلو بروند.
 • درمان را در چشم انداز توسعه انسانی قرار می دهد و شامل وظایف رشدی، حساسیت به نیازها و فرصت های رشد و یادگیری جدید است.

برنامه های آموزشی درمان یکپارچه

فرصت های آموزشی متعددی برای کسب مهارت به عنوان یک درمانگر یکپارچه (یا سایر متخصصان سلامت روان) وجود دارد. بنابراین، بررسی گزینه های خود و در نظر گرفتن هزینه، زمان و انعطاف پذیری قبل از تصمیم گیری حیاتی است.

در زیر یک نمونه کوچک از سه گزینه بسیار متفاوت موجود است.

موسسه روان درمانی یکپارچه

این موسسه یک آکادمی بین المللی است که از سال 1976 آموزش های مداوم در زمینه درمان یکپارچه ارائه می دهد.

آموزش بیشتر اروپا را پوشش می دهد و معمولاً داخلی است.

حوزه‌های تحت پوشش شامل انتقال و انتقال متقابل و روش‌ها و تئوری پشت روان‌درمانی یکپارچه متمرکز بر رابطه است.

در وب سایت آنها بیشتر بدانید.

درمان متمرکز یکپارچه

درمان متمرکز یکپارچه رویکردی یکپارچه برای درمان ارائه می دهد که در چندین سطح رخ می دهد. آنها به ادغام از نظر توانایی مشتری برای ادغام تجربیات در زندگی خود و نحوه ادغام چندین روش درمانی نزدیک می شوند.

برنامه دو ساله آنها شامل دوره هایی در درمان تجربی، درمان تروما و درمان جسمانی و رابطه ای است.

در وب سایت آنها بیشتر بدانید.

موسسه روانپزشکی یکپارچه

این موسسه به روانپزشکان، روانشناسان، پزشکان، متخصصان طبیعی و روان درمانگران در قالب یک فلوشیپ ادغامی در روانپزشکی آموزش می دهد.

نود و پنج درصد (95%) آموزش مجازی زنده با کنفرانس تلفنی برای شروع آموزش است. هدف کمک به متخصصان مراقبت های بهداشتی است که بهترین درمان را برای مراجعین ارائه دهند، به ویژه کسانی که هرگز به طور کامل بهبود نمی یابند یا در برابر درمان مقاوم هستند.

در وب سایت آنها بیشتر بدانید.

درمان جامع و مشارکت های درمانی یکپارچه

نشان داده شده است که ترکیب درمان جامع و درمان یکپارچه در مراقبت تسکینی هم ارزشمند و موثر است و به افراد مبتلا به درد، ناراحتی و ترس و اندوه در مورد حال و آنچه در پیش است کمک می کند (ماتزو و همکاران، 2015).

هنگامی که طب سنتی غربی نمی تواند به بیماران مزمن کمک کند، درمان های تکمیلی مانند درمان های حسی، تصویرسازی، مدیتیشن و غیره همراه با روان درمانی به بسیاری از افراد نیازمند به صلح و آرامش در نزدیکی پایان زندگی امید می دهد (ماتزو و همکاران، 2015). ).

سایر رویکردهای کل نگر، همراه با روان درمانی یکپارچه، اهمیت معنویت، الهیات، دین و مسائل وجودی را بررسی می کنند.

مروری بر ادبیات نشان می‌دهد که در حالی که «فرایند مداوم و پویا همکاری با بیماران در درهم‌تنیدگی باورهای معنوی، ارزش‌ها و زمینه‌های روان‌درمانی آنها چالش برانگیز است» (کاپتری و همکاران، 2022، ص 316)، احتمالاً توجه به آن وجود دارد. برای تشویق بهزیستی و شکوفایی ذهنی

3 کتاب جذاب برای درمانگران

اگرچه درمان یکپارچه برای چندین دهه در ادبیات مورد بحث قرار گرفته است، کتاب های درمان جامع محدودی در این زمینه وجود دارد.

سه مورد زیر برای هر کسی که مایل به اتخاذ رویکرد یکپارچه تر برای درمان مشتریان خود است، ضروری است.

1. روان درمانی یکپارچه رابطه ای: فرآیند و نظریه درگیر در عمل – لیندا فینلی

این خواندنی طراوت و جذاب توسط لیندا فینلی از دانش و تجربه گسترده او در طیف گسترده ای از درمان ها نشأت می گیرد.

خطوط بالینی در سراسر برای راهنمایی و سرگرمی خواننده استفاده می شود و به آنها کمک می کند تا رویکرد تجسم یافته او را برای درمان مشتریان درک کنند.

این کتاب ارزشمندی در زمینه درمان یکپارچه است که برای دانشجویان یا درمانگران با تجربه مفید خواهد بود.

کتاب را در آمازون پیدا کنید.


2. درمان یکپارچه (100 نکته کلیدی) – ماریا گیلبرت و وانیا اورلانز

این خواندن برای دانش‌آموزان و درمانگران باتجربه‌ای است که می‌خواهند رویکرد یکپارچه روان‌درمانی را که ترکیبی از سیستم‌های فیزیولوژیکی، عاطفی، شناختی، زمینه‌ای و رفتاری است، درک کنند.

خواننده یاد می گیرد که چگونه چنین رویکردی را اتخاذ کند، یک چارچوب رابطه ای چند بعدی متناسب با هر مشتری ایجاد کند، و محوریت رابطه و ابعاد خود-توسعه و فرآیندها، تکنیک ها و استراتژی های درگیر را در نظر بگیرد.

کتاب را در آمازون پیدا کنید.


3. روان درمانی یکپارچه در عمل – ریچارد جی ارسکین و جانت پی مورسوند

ریچارد ارسکین و جانت مورسوند روان درمانگران باتجربه ای هستند که مشتاق به اشتراک گذاشتن بینش عمیق و درک خود از درمان یکپارچه و پتانسیل آن برای کمک به مراجعان برای رسیدن به یک نتیجه درمانی موفق هستند.

خوانندگان به طور مفصل با 11 مطالعه موردی آشنا می شوند که هر یک جنبه حیاتی از رویکرد خود به درمان یکپارچه و نظریه پشت آن را ارائه می دهد.

کتاب را در آمازون پیدا کنید.


منابع از PositivePsychology.com

ما منابع زیادی از طیف گسترده ای از رویکردهای روانشناختی در دسترس درمانگرانی داریم که می خواهند رویکرد یکپارچه تری به روان درمانی داشته باشند.

دو مورد از بسیاری از منابع رایگان ما شامل موارد زیر است:

 • پذیرش رادیکال یک موقعیت ناراحت کننده
  درمانگر می تواند این 11 سوال را با مداخلات دیگر ترکیب کند تا به مراجع کمک کند به یک موقعیت ناراحت کننده نگاه متفاوتی داشته باشد.
 • استرس به عنوان محرکی برای تغییر
  مشتری می تواند از این کاربرگ استفاده کند تا با استفاده از استرس به عنوان یک محرک، آنچه را که می خواهد در زندگی خود تغییر دهد، به تصویر بکشد.

نسخه‌های پیشرفته‌تر ابزارهای زیر با اشتراک در Positive Psychology Toolkit© موجود است، اما به طور خلاصه در زیر توضیح داده شده است:

 • ایجاد زمان آرام
  همه ما می توانیم از زمان آرامی بهره مند شویم که به راحتی می توان آن را با سایر شیوه های روان درمانی مثبت ترکیب کرد.

مراحل زیر را امتحان کنید:

  • گام اول – هر روز برای هفته بعد زمان آرامی را برنامه ریزی کنید.
  • مرحله دوم – پس از گذراندن مدتی آرام در هر روز، احساس خود را تامل کنید و یادداشت کنید.
  • مرحله سوم – در پایان هفته، نحوه تمرین را در نظر بگیرید.

آیا ادغام زمان آرام در زندگی تان آسان بود یا دشوار؟ چقدر سخت بود ساکت ماندن و تنها ماندن؟

 • پیدا کردن آسترهای نقره ای
  وقتی دوران سختی را پشت سر می گذاریم، می توانیم همه خوبی ها را فراموش کنیم و رویدادهای مثبت و روابطی را که تجربه می کنیم از دست بدهیم.

این ابزار به مشتریان کمک می کند تا با نگاه کردن به جنبه های مثبت، دیدگاه خود را تغییر دهند و می تواند در هر درمانی ادغام شود.

  • مرحله اول – مواردی را فهرست کنید که باعث می شود احساس کنید زندگی شما لذت بخش است.
  • مرحله دوم – مشکل اخیر را شناسایی کنید.
  • مرحله سوم – چه نکات منفی از این سختی بیرون آمد؟
  • مرحله چهارم – اکنون، با نگاه کردن به جنبه های مثبت، سه جنبه مثبت این دشواری را به تصویر بکشید.

گرفتن پیغام خانگی

درمان یکپارچه رویکردی قدرتمند و انعطاف پذیر به روان درمانی ارائه می دهد که نیازهای پیچیده و منحصر به فرد هر مشتری را برطرف می کند.

هدف آن ایجاد چارچوبی جامع است که گفت‌وگوی مؤثر بین رویکردهای مختلف را با ترکیب نظریه‌ها و تکنیک‌های مدل‌های روان‌شناختی مختلف در اولویت قرار می‌دهد.

به این ترتیب، درمانگران یکپارچه با چالش تعیین اینکه چه چیزی، چگونه و چه زمانی تئوری ها و شیوه های مختلف را ادغام کنند، روبرو هستند. آنها باید یا سعی کنند آنها را در یک مدل نظری واحد ترکیب کنند یا روی عوامل مشترک مشترک همه رویکردهای درمانی در سطح عملی تمرکز کنند.

در نهایت، درمانگران یکپارچه مجموعه وسیعی از ابزارها را برای کمک به مشتریان بر اساس نیازها و اهداف خاص خود در دسترس دارند.

اگرچه درمان یکپارچه ساده نیست، اما این رویکرد نوآورانه به درمانگران اجازه می دهد تا با بیماران، مشکلات و زمینه های مختلف کار کنند و بر اهمیت اتحاد درمانی و ظرفیت درمانجو برای خود درمانی تأکید کنند.

به طور کلی، درمان یکپارچه رویکردی جامع و فراگیر به روان درمانی ارائه می دهد. با در نظر گرفتن رشد و رشد انسان و ارتقای نتایج مثبت در فرآیند درمانی، فرصت هایی برای تغییر و یادگیری جدید ایجاد می کند.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. برای اطلاعات بیشتر، حتما سه تمرین مثبت CBT ما را به صورت رایگان دانلود کنید.