منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • درد عصبی در گردن ناشی از استرس؛ روش های پیشگیری و درمان

درد عصبی در گردن ناشی از استرس؛ روش های پیشگیری و درمان

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
درد عصبی در گردن ناشی از استرس؛ روش های پیشگیری و درمان

مدت هاست به ما گفته شده است که استرس باعث مشکلات جسمی می شود. یکی از این موارد گردن درد عصبی است. این گردن درد به دلیل استرس و تنش روحی در فرد ایجاد می شود. از نظر علمی ثابت شده است که استرس یک پاسخ فیزیکی و روانی به تنش یا تهدید است. و می تواند جنبه های مختلف زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از مشکلات جسمی ناشی از استرس، گردن درد و تنش عضلانی است. در این مقاله شما را با دردهای عصبی در ناحیه گردن و راه حل های درمان و پیشگیری از آن آشنا می کنم.

درد عصبی در گردن چیست؟

گردن درد عصبی نوعی درد گردن و شانه است که به دلیل تنش روحی و استرس ایجاد می شود. وقتی استرس و تنش روانی را تجربه می کنیم، غدد فوق کلیوی کورتیزول آنها ترشح می کنند این هورمون باعث افزایش فشار خون و انقباض عضلات می شود تا بدن برای مقابله با عامل استرس زا آماده شود. افزایش طولانی مدت و بیش از حد فشار عصبی و فشار خون باعث سفتی عضلات و گردن درد می شود.

درد عصبی در گردن و ارتباط آن با استرس

استرس ذهنی می تواند باعث تنش عضلانی شود. وقتی استرس داریم سیستم عصبی سمپاتیک به طور خودکار فعال خواهد شد. در این زمان است که بدن ما واکنش های فیزیکی خاصی را نشان می دهد. فعالیت سیستم سمپاتیک باعث افزایش فشار خون، تسریع تنفس، تسریع ضربان قلب و گشاد شدن مردمک ها می شود. یکی دیگر از واکنش های فیزیکی در این حالت انقباض عضلانی است که به ویژه در ناحیه گردن رخ می دهد. این سفتی عضلانی در ناحیه گردن می تواند باعث درد شود.

استرس همچنین بر نحوه پردازش درد تأثیر می گذارد. تحقیقات در این زمینه نشان می دهد که استرس می تواند منجر به پردردی یا پردردی شود که در آن افراد نسبت به درد حساسیت بیشتری پیدا می کنند.[1]

علل گردن درد عصبی

عوامل روانی مختلفی در بروز این نوع گردن درد نقش دارند که مهمترین آنها استرس است. استرس درک شده رابطه مستقیمی با درد دارد. و یافته‌های محققان نشان می‌دهد افرادی که سطوح بالاتری از استرس را تجربه می‌کنند، بیشتر از دیگران از گردن درد رنج می‌برند. در برخی افراد وجود اضطراب، افسردگی، ضربه روحی و سایر فشارهای روانی می تواند باعث این مشکل شود. سایر علل درد عصبی در گردن عبارتند از:

 • وضعیت نامناسب هنگام کار با کامپیوتر یا استفاده از تلفن همراه
 • دندان قروچه
 • تصادفات اتومبیل یا رانندگی طولانی مدت
 • بیماری های فیزیکی مانند آرتریت، آرتروز یا روماتوئید

عوارض استرس و گردن درد

گردن درد تنها نتیجه فیزیکی استرس نیست، بلکه این اختلال روانی می تواند منجر به مشکلات جسمی دیگری نیز شود. استرس با فشار خون بالا و بیماری قلبی، دیابت و چاقی مرتبط است. اختلال خواب، خستگی، سردرد، ضعف عضلانی، عدم تعادل و مشکلات بینایی از عوارض گردن درد هستند. از سوی دیگر، استرس می‌تواند بیماری‌های جسمی فرد را پیچیده کند یا اثربخشی داروها و درمان‌ها را کاهش دهد.

درد عصبی در گردن
درد عصب گردن همیشه ناشی از استرس نیست، بلکه عوامل روانی دیگری نیز در ایجاد این مشکل موثر هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

وقتی درد جسمانی دارید باید به پزشک مراجعه کنید. حتی اگر فکر می کنید ریشه مشکل شما فشار روانی است، ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا این درد ممکن است نشانه بیماری دیگری باشد. اگر گردن درد با علائم دیگری مانند ضعف عضلانی، بی حسی در شانه ها و گردن، تغییر در بینایی یا مشکلات تعادل همراه است، حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم ممکن است به دلیل یک بیماری جسمی باشد که با استرس بدتر می شود.

درد عصبی در گردن و ارتباط آن با مشخص کننده درد غالب

پس از معاینه پزشک متوجه می شود که این درد ریشه فیزیکی ندارد و با وجود مصرف دارو بهبودی حاصل نمی شود در این صورت ممکن است فرد مبتلا باشد. اختلال درد بوده است. اختلال درد یا مشخص کننده درد غالب یکی از اختلالات علائم جسمی است که در آن فرد در یک یا چند ناحیه از بدن خود احساس درد می کند. این درد شکایت اصلی بیمار از وضعیت خود است. شدت این درد قابل توجه است اما در این اختلال نوسانی در درد وجود ندارد و احساس درد با دارو بهبود نمی یابد.

تشخیص درد عصبی ناشی از استرس

پزشکان با انجام معاینه فیزیکی، بررسی سوابق پزشکی و پرسش از بیمار در مورد مشکلات خود می توانند این بیماری را تشخیص دهند. یکی از مواردی که پزشکان در سوالات خود به آن توجه می کنند، شدت و مدت درد است. انجام تست های مختلف مانند توموگرافی کامپیوتری و ام آر آی راه حل مناسبی برای تشخیص علت دقیق مشکل است. این آزمایش ها به خوبی می توانند آسیب های فیزیولوژیکی و مشکلات ساختاری را نشان دهند.

خودآزمایی استرس

می دانیم که استرس می تواند عامل مهمی در شروع گردن درد باشد، اما چگونه این استرس را تشخیص دهیم؟ بهترین راه برای بررسی این مشکل مراجعه به روانشناس است که بر اساس معیارهای روانشناسی تشخیص دهد که آیا این مشکل را داریم یا نه. اما قبل از مراجعه به روانشناس، می توانید علائم استرس را بررسی کنید. برخی از این علائم عبارتند از:

 • احساس تنش و خستگی مداوم
 • مشکل خواب
 • همیشه احساس خستگی می کنید
 • احساس درد قفسه سینه، نبض سریع یا سرگیجه
 • تحریک پذیری یا عصبانیت
 • عدم تمرکز و بی قراری
 • فشار عضلانی

درمان دردهای عصبی در ناحیه گردن

خوشبختانه راه حل های موثر مختلفی برای مقابله با این مشکل وجود دارد. درمان های پزشکی، روانپزشکی، روانشناختی و تغییر سبک زندگی می تواند این مشکل را برای همیشه حل کند. برخی افراد متوجه می شوند که ورزش، یوگا و رژیم غذایی سالم استرس را کاهش می دهند. گروهی دیگر تصمیم گرفتند برای یادگیری تکنیک های مدیریت استرس نزد روانشناسان و روانپزشکان بروند. اما گاهی اوقات ممکن است درمان دارویی لازم باشد. به شما توصیه می کنم قبل از هر کاری به پزشک مراجعه کنید.

دارودرمانی

اگر به پزشک مراجعه کنید، ممکن است مسکن هایی مانند ایبوپروفن، استامینوفن، یا داروهای ضد التهاب، کورتیکواستروئیدها یا شل کننده های عضلانی تجویز کند. هنگام استفاده از این داروها باید توصیه های پزشک را رعایت کنید و خودسرانه دوز را افزایش ندهید، زیرا می تواند سلامت جسمی شما را به خطر بیندازد. روانپزشکان همچنین ممکن است داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب و داروهای ضد فشار خون را در این شرایط تجویز کنند.

روان درمانی

روان درمانی نقش مهمی در مدیریت و درمان استرس دارد. تکنیک های روان درمانی مختلفی در درمان این مشکل موثر است. برخی از این روش ها عبارتند از:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT): در این رویکرد، روانشناس به مراجع کمک می کند تا الگوهای فکری منفی و رفتارهای ناکارآمد خود را شناسایی کند و یاد بگیرد که افکار و رفتارهای مؤثر را جایگزین آنها کند. بخشی از کار این درمان بر آموزش تکنیک های مدیریت استرس در موقعیت های مختلف متمرکز است.
 • کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR): این رویکرد درمانی از تکنیک های آرامش بخشی مانند مدیتیشن، تمرکز حواس و یوگا برای کمک به افراد برای مقابله با استرس استفاده می کند.
 • درمان از طریق مواجهه: این رویکرد بیشتر برای درمان اضطراب و فوبیا استفاده می شود، اما برای مدیریت استرس نیز مفید است. در این روش روانشناس به تدریج مراجع را در معرض عوامل استرس زا قرار می دهد و به او در مدیریت استرس کمک می کند. این تکنیک به تدریج باعث افزایش تاب آوری و کاهش استرس می شود.
درمان دردهای عصبی در ناحیه گردن
خوشبختانه گردن درد عصبی قابل پیشگیری و درمان است

پیشگیری از گردن درد عصبی ناشی از استرس

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. با تصمیم گیری های ساده و موثر می توانیم از استرس و دردهای عصبی در گردن جلوگیری کنیم. در اینجا چند روش پیشگیری موثر را به شما می گویم.

 • کمی بخوابید: کمبود خواب باعث افزایش استرس و تنش روانی می شود. همیشه به اندازه کافی بخوابید. به خصوص اگر شب ها تا دیروقت بیدار بمانید، بیشتر از دیگران استرس خواهید داشت.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید: داشتن یک برنامه غذایی سالم نه تنها سلامت جسمی شما را تضمین می کند، بلکه استرس را نیز کاهش می دهد.
 • تکنیک های تمدد اعصاب را تمرین کنید: تکنیک های آرام سازی، یوگا و مدیتیشن به طور قابل توجهی استرس را کاهش می دهند. از آنجایی که این روش ها تنش عضلانی را کاهش می دهند، در پیشگیری از گردن درد موثر هستند.
 • به طور منظم تمرین کن: ورزش قدرت بدنی شما را افزایش می دهد و ماهیچه های بدن شما را تقویت می کند. حتما ورزش روزانه را در برنامه خود بگنجانید.
 • ماساژ درمانی: ماساژ ماهیچه ها را نرم می کند و به کاهش اسپاسم و بازسازی بافت کمک می کند. ماساژ درمانی کورتیزول را کاهش می دهد. همانطور که گفتم کورتیزول هورمونی است که در هنگام استرس و درد ترشح می شود. از طرفی ماساژ باعث افزایش سطح سروتونین و دوپامین می شود که در بهبود خلق و خو و کاهش درد موثر است.
 • کیسه آب گرم: گرما جریان خون را افزایش می دهد و عضلات را شل می کند و به کاهش تنش کمک می کند. می توانید یک کیسه آب گرم را به مدت 20 دقیقه روی گردن و شانه های خود قرار دهید تا عضلات منقبض را از بین ببرید.

ما در گروه جناب روانشناس آماده راهنمایی و کمک به مبتلایان به استرس و عوارض آن هستیم. با ما صحبت کن.

سوالات متداول

درد عصبی در گردن چیست؟

به آن درد گردن می گویند که به دلیل تنش ذهنی، استرس و انقباض عضلانی ایجاد می شود.

درمان درد عصبی گردن چیست؟

برای درمان این بیماری از درمان دارویی (دارو درمانی، فیزیوتراپی)، روانپزشکی و روان درمانی استفاده می شود.

آیا گردن درد قابل پیشگیری است؟

بله، اگر سبک زندگی سالمی داشته باشید، این مشکل را نخواهید داشت. بهتر است خواب کافی، تغذیه مناسب و ورزش را در برنامه خود داشته باشید.