منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • حذف مصاحبه نظام روانشناسی به زودی انجام می شود

حذف مصاحبه نظام روانشناسی به زودی انجام می شود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
حذف مصاحبه نظام روانشناسی به زودی انجام می شود

لغو مصاحبه نظام روانشناسی خبر خوبی برای کسانی است که سال ها منتظر نوبت بررسی صلاحیت خود هستند. فارغ التحصیلان رشته روانشناسی حداقل 2 سال منتظر می مانند تا کمیته های امور سازمان با آنها تماس گرفته و زمان جلسه را به آنها اطلاع دهند. از سوی دیگر برگزاری این جلسات خالی از خطا و مغرضانه نیست. در برخی موارد، مصاحبه کنندگان کمیته با طرح سوالات نامناسب، به حاشیه راندن نامزد و رفتار سلیقه ای، باعث طرد افراد در مصاحبه می شوند. اعتراض روانشناسان به این جلسات نشان از مشکلات اساسی این بخش دارد. اعتراضات به حق فارغ التحصیلان هم اکنون با جمع آوری امضا از طریق کمپین های اینترنتی به گوش سازمان رسیده است.

دکتر خاتمی: مصاحبه را لغو و آزمون صلاحیت حرفه ای را جایگزین آن کنید

حذف مصاحبه مجوز نظام روانشناسی خبری بود که آقای دکتر خاتمی رئیس سازمان نظام روانشناسی اعلام کردند در آینده نزدیک معرفی خواهد شد. دکتر خاتمی به مناسبت هفته سلامت روان در برنامه رادیویی گفت‌وگو اظهار داشت:

طبق بند 1 ماده ای از قانون تشکیل تشکل ها، یکی از وظایف سازمان تعیین حدود صلاحیت حرفه ای اعضا است. بر این اساس اکنون 16 کمیته در سازمان این مسئولیت مهم را بر عهده دارند. در گذشته متقاضیان بسیار کمی بودند و کمیته ها به خوبی به آن رسیدگی می کردند. اما اکنون بیش از 250000 دانشجو فارغ التحصیل و 45000 عضو داریم که نزدیک به 5000 نفر از آنها در مرحله مصاحبه هستند. طبیعی است که در مصاحبه دقت شود، مردم باید مدت زیادی در صف بایستند. برای رهایی از این مشکل آزمون صلاحیت حرفه ای جایگزین مصاحبه می شود. آمادگی برای این فراهم شده است. این آزمون اطلاعات نظری را ارزیابی نمی کند، بلکه اطلاعات عملی را ارزیابی می کند. بنابراین مرجع گرا و مسئولیت آن بر عهده کمیته های تخصصی است. در آینده پس از تصویب نهایی در شورای مرکزی اطلاعات بیشتری ارائه خواهد شد.

دکتر محمد خاتمی

آزمون صلاحیت حرفه ای

ماه هاست که زمزمه جایگزینی آزمون صلاحیت حرفه ای با مصاحبه نظام روانشناسی به گوش می رسد. هدف از برگزاری این آزمون ارزیابی کلیه داوطلبان با برگزاری آزمون در ایام خاص از سال است. شناسایی افرادی که دارای صلاحیت علمی و تخصصی لازم برای اخذ مجوز هستند. این فرآیند زمان صدور مجوز را سرعت می بخشد و دیگر افراد مجبور نخواهند بود سال ها منتظر نوبت خود باشند. اما آزمون صلاحیت حرفه ای بدون مشکل نیست. دکتر خاتمی درباره این آزمون گفت: این آزمون به صورت کتبی و بدون رعایت حریم خصوصی افراد انجام می شود. احتمال تقلب در این گونه آزمون ها زیاد است. از سوی دیگر، ما باید نگران اصلاح سلیقه پاسخ ها توسط داوران باشیم.

آزمون صلاحیت حرفه ای چه زمانی برگزار می شود؟

امکان اعمال این آزمون تا تایید نهایی وجود ندارد. پس از تایید باید زیرساخت ها و پیش نیازهای لازم برای برگزاری این آزمون فراهم شود. با توجه به این مسائل، امکان برگزاری این آزمون در سال جاری دور از ذهن است و امید است در سال 1402 داوطلبان بتوانند با حضور و قبولی، مجوز کار را کسب کنند.