منو سایت

تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره 1401

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره 1401

تعرفه خدمات روانشناختی در سال 1401 توسط سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران تعیین شده و پس از تصویب دولت اجرایی می شود. این تعرفه به این معنی است که روانشناسان و مشاوران در هر نقطه از کشور بر اساس این تعرفه هزینه دریافت خواهند کرد. بر اساس اصول اخلاقی، روانشناسان و مشاوران در کشور باید این تعرفه را رعایت کنند. نرخ تعیین شده در واقع برای جلسات حضوری در نظر گرفته شده است و تاکنون سازمان نرخ استانداردی برای جلسات آنلاین در نظر نگرفته است.

تعرفه خدمات روانشناسی 1401

امسال در خصوص تعیین تعرفه خدمات روانشناسی سال 1401 اتفاق مثبتی افتاد و آن اینکه سازمان نظام روانشناسی برخلاف سال های گذشته تعرفه سال جدید را در بهار اعلام کرد. متأسفانه در سال های اخیر شاهد اعلام تعرفه ها در نیمه دوم سال بوده ایم که باعث سردرگمی روانشناسان و نارضایتی متقاضیان درمان شده است. بر اساس اعلام سازمان نظام روانشناسی، تعرفه خدمات روانشناسی در سال 1401 برای یک جلسه 45 دقیقه ای به شرح زیر است.

  • روانشناسان دارای مدرک کارشناسی ارشد: 176000 تومان
  • روانشناسان دارای مدرک دکترا: 207 هزار تومان

نکته: تعرفه ذکر شده برای کل کشور اعمال می شود و برای افرادی که بیش از 15 سال سابقه کار در زمینه روانشناسی و مشاوره دارند، 15 درصد افزایش تعرفه در نظر گرفته شده است.

تعرفه خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین در سال 1401

سازمان نظام در این سالها تعرفه ای برای خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین ارائه نکرده است. در نتیجه، روانشناسان نرخ های مطابق با سلیقه خود را از متقاضیان درمان طلب می کنند. اما این سازمان دستورالعمل نحوه کار و خدمات آنلاین روانشناسان و مشاوران را به شورای مرکزی ارائه کرده است که در صورت تصویب، تعرفه این خدمات مشخص خواهد شد. اما تا زمان تصویب این بخشنامه، هزینه خدمات آنلاین برابر با خدمات حضوری خواهد بود.

آیا قیمت اعلام شده از سوی سازمان نظام روانشناسی بالاست؟

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد تمایلی به مراجعه به روانشناس ندارند این است که فکر می کنند هزینه جلسات روانشناسی زیاد است. اما اگر از زاویه ای دیگر به این موضوع نگاه کنیم، خواهیم دید که این تعرفه نه تنها بالاست، بلکه بسیار ارزان است. این یکی از مواردی است که رئیس سازمان نظام روانشناسی جناب آقای دکتر خاتمی نیز به آن اشاره و ابراز نگرانی کردند. دکتر خاتمی با بیان اینکه در صورت عدم بازنگری و افزایش این نرخ ها، بسیاری از مطب های روانشناسی در سراسر کشور مجبور به تعطیلی خواهند شد، تصریح کرد: مردم نیز در این موضوع حق دارند و مشکل اصلی این است که با وجود پیگیری های مستمر سازمان نظام روانشناسی و تاکید قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره ای توسط بیمه های پایه و تکمیلی. ، هنوز هیچ بیمه ای از خدمات روان درمانی و مشاوره پشتیبانی نمی کند. به همین دلیل است که قشر متوسط ​​و آسیب پذیر جامعه توان مالی کافی برای ادامه جلسات درمانی را ندارند. این معضل یک مسئله بسیار مهم ملی است و کاهش سطح سلامت روان می تواند عواقب جبران ناپذیری در کشور ما داشته باشد که یکی از مهم ترین پیامدهای آن کاهش امید به زندگی است.

نقد دکتر خاتمی از حقوق روانشناسی و مشاوره

دکتر خاتمی رئیس افتخاری سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با بیان اینکه بر اساس بند 4 ماده 3 قانون تشکیل سازمان نظام روانشناسی، این سازمان باید برای تعیین و تغییر نرخ خدمات روانشناسی و مشاوره پیشنهاد ارائه کند. به شورای دولت برای تصویب وی در ادامه توضیح داد که در اسفند ماه سال 1400 سازمان نظام روانشناسی افزایش 40 درصدی خدمات مشاوره و روان درمانی را به دولت ارائه کرد اما نرخ ها تغییر چندانی نداشت. امسال شاهد افزایش 11 درصدی کرایه ها هستیم که بسیار ناچیز است. این تعرفه باعث اعتراض روانشناسان و مشاوران سراسر کشور شد.

آیا نرخ 1401 هزینه روانشناسان را پوشش می دهد؟

اجازه بدهید به این سوال از رئیس سازمان نظام روانشناسی پاسخ دهم. دکتر خاتمی خاتمی در گفت وگو با ایسنا، گفت: با این نرخ ها روانشناسان حتی نمی توانند کرایه کلینیک، هزینه منشی، آب، برق، تلفن و مالیات مطب را پرداخت کنند. بنابراین به زودی شاهد تعطیلی کلینیک های روانشناسی یکی پس از دیگری خواهیم بود. از سوی دیگر عدم رعایت تعرفه های سازمان توسط روانشناسان بیش از پیش دیده خواهد شد.

هزینه های روان درمانی و مشاوره نیاز به بیمه دارد

تا زمانی که دولت و مجلس به فکر بیمه شدن خدمات مشاوره و روان درمانی نباشند، این مشکلات نه تنها حل نمی شود، بلکه هر سال بیشتر می شود.

4.6/5 – (16 امتیاز)