منو سایت

افسردگی پنهان و روش های تشخیص

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
افسردگی پنهان و روش های تشخیص

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟

برخی از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است سعی کنند علائم خود را از دیگران پنهان کنند و برخی دیگر حتی ممکن است از افسردگی خود آگاه نباشند. اگرچه علائم شناخته شده افسردگی شامل غم و اندوه و ناامیدی است، اما علائم دیگری نیز در این بین وجود دارد که چندان شناخته شده نیستند. افسردگی پنهان به آن افسردگی خندان همچنین به آن می گویند، یکی از انواع اختلال افسردگی است که تشخیص آن بسیار مهم است زیرا عدم درمان با خطر خودکشی در فرد مبتلا همراه است.

افسردگی نهفته چیست؟

این نوع افسردگی با فقدان علائم قابل مشاهده مشخص می شود و نوعی افسردگی غیر معمول در نظر گرفته می شود که به طور رسمی توسط راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی انجمن روانپزشکی آمریکا به عنوان یک اختلال جداگانه شناخته نشده است. اما هنوز نیاز به درمان دارد.

شایع ترین علائم افسردگی احساس غم و اندوه مداوم و از دست دادن لذت یا علاقه به فعالیت هایی است که زمانی از آن لذت می بردید. علائم افراد مبتلا به افسردگی پنهان با این توضیحات مطابقت ندارد. در واقع، در ظاهر، زندگی یک فرد مبتلا به افسردگی خندان شاد و سازنده به نظر می رسد.

تفاوت افسردگی پنهان با افسردگی عادی چیست؟

با اينكه افسردگی خندان این یک تشخیص بالینی نیست، اما برای بسیاری از افراد یک مشکل واقعی است. معمولا این نوع افسردگی زمانی اتفاق می افتد که فرد افسرده سعی می کند علائم خود را پنهان کند. او پشت نقاب شادی و لبخند پنهان می شود تا دیگران را متقاعد کند که حالش خوب است و همه چیز عادی است.

در نتیجه، این نوع افسردگی اغلب تشخیص داده نمی‌شود، زیرا اکثر مردم فکر می‌کنند فردی که غمگین به نظر می‌رسد یا زیاد گریه می‌کند واقعاً افسرده است. و در حالی که درست است که غم و اندوه و حملات غیرقابل توضیح گریه از ویژگی های رایج افسردگی هستند، همه افراد در هنگام افسردگی احساس ناراحتی نمی کنند. دلایل زیادی برای پنهان کردن افسردگی وجود دارد، از میل به محافظت از حریم خصوصی خود گرفته تا ترس از قضاوت دیگران. احساس ضعف، انکار مشکل، ترس از دست دادن موقعیت شغلی و اجتماعی و احساس گناه به دلیل داشتن افسردگی با وجود زندگی نسبتاً خوب، عوامل دیگری هستند که علائم افسردگی را پنهان می کنند.

علل پنهان افسردگی

دلایل مختلفی می تواند در بروز افسردگی نقش داشته باشد. مانند سایر انواع افسردگی، افسردگی خندان نیز می تواند در اثر یک موقعیت دشوار، مانند یک رابطه ناموفق یا از دست دادن شغل، ایجاد شود. اما همچنین می تواند به عنوان یک بیماری دائمی در طول زندگی فرد وجود داشته باشد که باعث می شود فرد فکر کند که این وضعیت جزئی از شخصیت اوست و قابل درمان نیست.

عوامل محیطی و فرهنگی

در برخی فرهنگ‌ها، یک جنسیت سخت‌گیرانه‌تر است و کلیشه‌های اجتماعی بیشتری را تحمل می‌کنند. این گونه کلیشه ها و محدودیت ها زندگی انسان را سخت می کند و بر وضعیت عاطفی درونی او تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، در برخی از فرهنگ ها، ابراز احساسات برای مردان دشوارتر است و به آنها آموزش داده می شود که مردان واقعی گریه نمی کنند. این کلیشه باعث می‌شود مردان نتوانند به دنبال درمان مشکلات روانی باشند.

رسانه های اجتماعی

در دنیایی که بیش از 70 درصد مردم از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، غرق شدن در واقعیت های مجازی جعلی کاملاً ممکن است. بسیاری از ما ممکن است با دیدن زندگی پر زرق و برق دیگران در شبکه های اجتماعی، احساس دلسردی و سرخوردگی از زندگی خود داشته باشیم. اما آیا این تصاویر تمام واقعیت را نشان می دهد؟ بسیاری از ما نمی خواهیم در مورد لحظات بد زندگی خود پست بگذاریم و در عوض ترجیح می دهیم لحظات خوب را با دیگران به اشتراک بگذاریم. چنین تصاویر پر زرق و برق و شادی از زندگی می تواند خطر افسردگی پنهان را در سراسر جامعه افزایش دهد.

انتظارات

برخی از ما انتظارات غیرواقعی از خودمان داریم که بهتر یا قوی تر باشیم، یا ممکن است تحت تأثیر انتظارات بیرونی از دیگران مانند همکاران، والدین، خواهر و برادر، فرزندان یا دوستان باشیم. هر چه انتظارات از خودمان و احساس کمال گرایی بیشتر باشد، خطر افسردگی بیشتر می شود.

داستان شخصی

آسیب های دوران کودکی ناشی از سوء استفاده یا بی توجهی می تواند باعث ایجاد الگوی عمیقی از جدایی از زندگی درونی شود. کودک یاد می گیرد که ابراز احساسات بی خطر نیست یا یاد می گیرد که احساسات و رفتار خود را پیرامون موضوعات ایمن تنظیم کند. چنین تجربیاتی می تواند باعث شود فرد از درخواست کمک از دیگران امتناع کند و بر شدت مشکلات او بیفزاید.

علائم افسردگی پنهان چیست و چگونه بفهمیم که افسردگی پنهان داریم؟

علائم پنهان افسردگی

کسی که رنج می کشد افسردگی خندان خوب، حتی با این همه غم، سعی می کند تصویری شاد از زندگی خود ارائه دهد. چنین فردی تمام انرژی خود را به کار می گیرد تا احساسات خود را پنهان کند تا جلوی دیگران خوب به نظر برسد. خستگی ناشی از این اختفا علائمی مانند:

  • خستگی
  • بی حالی
  • مشکل در تمرکز
  • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می بردید

برای درک بهتر افسردگی خود می توانید در تست افسردگی بک سیمیاروم شرکت کنید


آنچه این نوع افسردگی را از سایر انواع افسردگی متمایز می کند این است که با وجود علائم، به نظر می رسد که فرد زندگی بسیار فعال و خوبی دارد. در ظاهر فرد شغل ثابتی دارد، زندگی خانوادگی خوبی دارد و شاد و خوش بین به نظر می رسد. بنابراین، تقریباً هیچ کس جز خودش نمی داند که او افسرده است.

روش تشخیص افسردگی پنهان

طبق مقاله ای که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) نوشته شده است، افسردگی خندان در مقایسه با افسردگی کلاسیک با علائم متضادی ظاهر می شود. این روند تشخیص را پیچیده می کند. مشکل دیگر برای افسردگی خندان این است که ممکن است فرد مبتلا حتی نداند که از افسردگی رنج می برد و در نتیجه به دنبال کمک نیست.

برای تشخیص، بیمار باید به یک متخصص سلامت روان مانند روانپزشک یا روانشناس مراجعه کند. یک روانشناس یا سایر متخصصان سلامت روان سوالاتی در مورد علائم، تغییرات اخیر زندگی و مشکلات مربوط به بیماری می پرسند. اگر علائم با یک اختلال افسردگی سازگار باشد، یک پروتکل درمانی برای بیمار ایجاد می شود.

درمان افسردگی نهفته

این نوع افسردگی قابل درمان است. پس از شروع درمان، علائم تا حد زیادی بهبود می یابند، اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا اثرات درمان احساس شود. رایج ترین روش های درمان افسردگی شامل روان درمانی و دارودرمانی است که می توان از آنها به صورت ترکیبی با یکدیگر استفاده کرد. در مواردی که درمان و دارو علائم شدید را بهبود نمی بخشد، درمان تحریک مغز ممکن است گزینه دیگری باشد.

دسته های مختلفی از داروهای تجویزی برای درمان افسردگی وجود دارد که ممکن است چند هفته طول بکشد تا اثر کنند. فردی که از افسردگی رنج می برد باید در این مدت تحت نظر پزشک باشد. روان درمانی که به عنوان گفتار درمانی نیز شناخته می شود، یک تکنیک درمانی است که متخصصان سلامت روان از آن برای کمک به فرد در درک افکار و احساسات خود و یادگیری مهارت های مقابله ای سالم استفاده می کنند. روان درمانی انواع مختلفی دارد که شامل شناخت درمانی، درمان روان پویشی، گروه درمانی، درمان بین فردی و خانواده درمانی می شود.

چگونه افسردگی پنهان را درمان کنیم؟

در کنار روش های فوق، تکنیک های مدیریت استرس نیز به بیمار آموزش داده می شود. یادگیری و تمرین تکنیک های مدیریت استرس می تواند به فرد در مدیریت علائم کمک کند افسردگی پنهان کمک کند زیرا قرار گرفتن در معرض استرس مزمن یا عدم مدیریت استرس علت این اختلال است.


در مورد انواع افسردگی در وبلاگ سیمیاروم بیشتر بخوانید


علاوه بر درمان های تخصصی، لازم است مددجو سبک زندگی خود را تغییر دهد. خوردن طیف گسترده ای از غذاهای مغذی، از جمله میوه ها و سبزیجات رنگارنگ و چربی های سالم، می تواند به کاهش برخی از علائم افسردگی کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای در درمان افسردگی موثر است. ورزش همچنین می تواند به پیشگیری از افسردگی و همچنین درمان علائم کمک کند. حتی اگر فرد مبتلا به افسردگی پنهان اگر انرژی لازم برای انجام بیشتر از یک پیاده روی کوتاه را ندارید، این میزان فعالیت بدنی بهتر از عدم فعالیت است.

چگونه به فرد مبتلا به افسردگی پنهان کمک کنیم؟

اگر فکر می کنید یکی از اطرافیان شما از افسردگی خندان رنج می برد، نگرانی های خود را با او در میان بگذارید. دریافت کمک برای درمان سلامت روان را عادی کنید. با او در مورد راه های کمک و مشاوره صحبت کنید و از او حمایت عاطفی کنید.

به عنوان مثال، می توانید با او در مورد تعیین وقت مشاوره صحبت کنید. او را به مراکز مشاوره معرفی کنید و گزینه های احتمالی را که ممکن است شامل مشاوره حضوری یا آنلاین باشد به او نشان دهید. پیشنهاد دهید خودتان او را تا مرکز مشاوره همراهی کنید یا به صورت آنلاین برای او مشورت کنید.

اگر او از دریافت کمک امتناع کرد، می توانید خودتان این کار را انجام دهید افسردگی پنهان با یک درمانگر مشورت کنید تا در مورد راهبردهای کمک به یک فرد افسرده بیاموزید. مشاوران و روانشناسان سیمیاروم آماده همراهی و راهنمایی شما در این مسیر هستند. اولین قدم را بردارید و کمک بگیرید. با درمان و حمایت مناسب، آن لبخند بیرونی به زودی با احساس واقعی و درونی مطابقت خواهد داشت.

منبع

منبع

منبع

مترجم: سعیده بریانیان