منو سایت

افسردگی پس از طلاق و علائم آن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
افسردگی پس از طلاق و علائم آن

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟

طلاق رویدادی است که زندگی را تغییر می دهد، بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از افراد پس از امضای اوراق طلاق احساس غمگینی و افسردگی می کنند. صرف نظر از طول رابطه، این احساس غم و اندوه پس از پایان یک رابطه طبیعی است. در طول این دوره چالش برانگیز، ممکن است احساس عادی نداشته باشید، حتی ممکن است در مورد آینده شک داشته باشید. با مدیریت صحیح و درمان افسردگی پس از طلاق، می توانید حس خوب سابق خود را در زندگی به دست آورید.

علائم افسردگی پس از طلاق

افراد مطلقه ممکن است علائمی مانند انزوای اجتماعی، مشکلات سلامتی و کاهش کلی شادی در زندگی را تجربه کنند. روند طلاق و پایان دادن به آن تغییری است که حتی اگر آغازگر این روند باشید یا با تمام وجود به درستی این اقدام اعتقاد داشته باشید، باز هم باعث پشیمانی از انتخاب های گذشته و شک و تردید در روزهای آینده می شود.

علاوه بر این، نظرات افراد در مورد طلاق نیز بر احساسات آنها تأثیر می گذارد. کسانی که طلاق را یک اشتباه یا یک فقدان بزرگ می دانند نسبت به کسانی که طلاق را راهی برای داشتن زندگی بهتر و سالم تر می دانند، رنج بیشتری را تجربه می کنند. برخی از علائم افسردگی پس از طلاق عبارتند از:

 • خستگی
 • حملات ناگهانی گریه
 • تحریک پذیری
 • بیخوابی
 • اضطراب
 • مشکلات خواب
 • کاهش توانایی تصمیم گیری
 • مشکلات تمرکز
 • کناره گیری از دوستان، اعضای خانواده و افراد دیگر
 • نگرش بدبینانه یا بدبینانه نسبت به زندگی
 • کاهش علاقه به سرگرمی ها و علایق
 • احساس گناه، بی ارزشی یا گناه
 • تغییر در اشتها و/یا وزن
 • گرفتگی، درد، سردرد و انواع غیر قابل توضیح درد و ناراحتی
 • افکار و/یا رفتار خودکشی
 • یادآوری خاطرات و فلاش بک به زندگی و خاطرات گذشته

چگونه افسردگی پس از طلاق را تشخیص دهیم؟

طلاق اثرات منفی بر سلامت روانی هر دو جنس دارد. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که زنان پس از طلاق بیشتر دچار عزت نفس پایین می شوند، در حالی که مردان مسائل استقلال و احساس بی کفایتی را تجربه می کنند. هر دو جنس پس از جدایی دچار استرس می شوند، اما ممکن است درجه آن متفاوت باشد. زنان بیشتر احساسات منفی را درونی می کنند و مردان بیشتر آنها را درونی می کنند.

تشخیص افسردگی پس از طلاق

اگر علائم افسردگی بیش از دو هفته پایدار باشد، وجود این اختلال در فرد قابل تایید است. برای اطمینان از تشخیص، لازم است با یک درمانگر یا روانپزشک صحبت کنید و گزینه های تشخیص و درمان را بررسی کنید.

چگونه از افسردگی پس از طلاق محافظت کنیم؟

شفای طلاق زمان بر است، اما این یک فرآیند کاملا فردی است. برای برخی افراد، افسردگی تنها چند هفته و برای برخی سال ها ادامه دارد. نکات زیر برای غلبه بر افسردگی پس از جدایی موثر است.

یک رژیم غذایی سالم

سلامتی خود را در اولویت قرار دهید. به سلامت جسمی و روانی خود فکر کنید و به راه هایی فکر کنید که می توانید تغییر مثبتی در سلامت خود ایجاد کنید. تغذیه سالم به شما کمک می کند قوی تر و تمرکز بهتری داشته باشید. این به شما کمک می کند تا بهتر روی اهداف زندگی خود تمرکز کنید.

تعامل اجتماعی

طلاق باعث می شود که نخواهی کسی را ببینی. اما برای جلوگیری از افسردگی پس از طلاق، باید مرزهای اجتماعی سالمی داشته باشید و تصمیم بگیرید که چه زمانی و با چه کسی ارتباط برقرار کنید. در مهمانی هایی شرکت کنید که افراد دارای علایق مشابه شما هستند. با افرادی صحبت کنید که شما را درک می کنند، شما را قضاوت نمی کنند و از شما حمایت می کنند. اگر چنین افرادی را در اطراف خود ندارید، شاید بهتر باشد به دنبال معاشرت با افراد جدید در باشگاه، استخر، محیط کار جدید و غیره باشید.

مهربانی با خود

وقتی پروسه طلاق تمام شد، احتمال اینکه خودتان را سرزنش کنید یا افکار منفی در ذهنتان ایجاد کنید، زیاد است. مهربانی با خود را تمرین کنید. شما مسئول کنترل هر موقعیت یا رفتار ناخواسته همسر یا دیگران نیستید. از جملات تاکیدی مثبت برای مهربانی با خود استفاده کنید (مثلاً «من هنوز هم لایق عشق هستم حتی بعد از طلاقم»).

یادگیری مهارت های مقابله ای سالم

مهارت های مقابله ای سالم به شما کمک می کند تا برای موقعیت های استرس زا آینده آماده شوید. این مهارت ها شامل ورزش، گذراندن وقت با خانواده و دوستان، یادداشت روزانه، تمرین تمرکز حواس و تمرین تکنیک های تمدد اعصاب است. برای یافتن گزینه‌های مفیدی که استرس یا احساسات منفی را کاهش می‌دهند، وقت بگذارید.

برای بهبودی زمان بگذارید

طلاق برای اکثر افراد سخت است و آنها به زمان نیاز دارند تا مسائل را حل کنند. به خودتان زمان بدهید تا احساساتتان را پردازش کرده و بپذیرید. اگر کسی از شما بپرسد که چگونه هستید، اشکالی ندارد به او بگویید که برای گذراندن این تغییر هنوز به زمان نیاز دارید. اگر سعی کنید نقاب خوبی به چشم بزنید، در واقع آن احساسات دردناکی را که بعداً در شرایط سخت‌تر دوباره ظاهر می‌شوند، سرکوب می‌کنید.

نکات مثبت را پیدا کنید

طلاق می تواند باعث شود که شما احساس بی کفایتی یا بی ارزشی کنید. اجازه ندهید این احساسات منفی بر شما غلبه کنند. روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و سعی کنید آنها را توسعه دهید. با تمرکز بر توانایی های خود، بهتر می توانید روی آینده تمرکز کنید و کنترل اوضاع را در دست بگیرید.

کمک حرفه ای

گاهی اوقات درمان های خانگی افسردگی پس از طلاق موثر نیستند. در این مواقع، دریافت کمک روانشناختی حرفه ای به اندازه استفاده از تکنیک های خودتان مهم است. درمان افسردگی به شما کمک می‌کند زندگی بهتری داشته باشید، افکارتان را پردازش کنید و ادامه دهید.

چه زمانی باید درمان افسردگی پس از طلاق را در نظر بگیرید؟

اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید، روزها برای بلند شدن از رختخواب تلاش می کنید و بهره وری کافی ندارید، وقت آن رسیده است که به دنبال کمک حرفه ای باشید. درمان می تواند با آموزش مهارت ها و ابزارهای مقابله ای سالم به شما کمک کند بر افسردگی پس از جدایی غلبه کنید. درمان تحت نظارت یک متخصص سلامت روان برای هر کسی که دوره سختی سازگاری را پشت سر می گذارد مفید است.

چگونه می توان افسردگی پس از طلاق را درمان کرد؟

درمان افسردگی پس از طلاق

اگر در حین یا پس از طلاق احساس افسردگی می کنید، بهتر است به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید. می توانید از یک روانپزشک یا روانشناس مشاوره افسردگی بگیرید تا با بررسی شرایط و علائم در صورت لزوم درمان برای شما آغاز شود. این امر به ویژه در شرایطی که علائم شدید در زندگی روزمره تداخل داشته باشد بسیار مهم است. افسردگی پس از طلاق با روان درمانی، دارودرمانی یا تغییر سبک زندگی درمان می شود.

دارودرمانی

افسردگی اغلب با داروهایی به نام داروهای ضد افسردگی درمان می شود. این داروها با افزایش سطح مواد شیمیایی طبیعی به نام انتقال دهنده های عصبی که در مدیریت خلق و خو و احساسات شما نقش دارند، عمل می کنند.

انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی برای درمان استفاده می شود، مانند مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، مهارکننده های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین (SNRIs)، و داروهای قدیمی مانند ضد افسردگی های سه حلقه ای (TCAs). داروهای ضد افسردگی برای بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی موثر هستند، اما چندین هفته طول می کشد تا اثربخش شوند.

به تدریج احساس خواهید کرد که عادات خواب، اشتها، توانایی تمرکز و خلق و خوی شما بهتر از قبل شده است. با این حال، برای قطع دارو عجله نکنید. هرگز دارو را به تنهایی قطع نکنید زیرا خطر عود وجود دارد.

روان درمانی

روان درمانی یا گفتار درمانی یکی از موثرترین روش ها برای درمان افسردگی و سایر بیماری های روانی است. انواع مختلفی از روان درمانی برای درمان افسردگی استفاده می شود، از جمله درمان شناختی رفتاری (CBT)، درمان حل مسئله و درمان بین فردی (IPT). به عنوان بخشی از درمان، استراتژی های جدیدی برای مقابله با افکار و احساسات منفی به شما آموزش داده می شود.

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی به تنهایی ممکن است برای درمان افسردگی کافی نباشد. اما همراه با روش های فوق می تواند تاثیر مثبتی در بهبودی داشته باشد. ورزش، رژیم غذایی سالم، دوری از افراد منفی گرا، معاشرت و پیگیری اهداف سالم از جمله این تغییرات است.

طلاق یکی از مهم ترین تغییرات زندگی است که استرس زیادی را به طرفین درگیر می کند. شک به آینده و مشکلات جدایی خطر افسردگی پس از طلاق را افزایش می دهد. اگر در حال طلاق هستید، برای پشتیبانی تخصصی از مشاوران و روانشناسان سیمیاروم وقت بگیرید.

منبع

منبع