منو سایت

از دست دادن شغل و سلامت روان

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
از دست دادن شغل و سلامت روان

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟

گاهی اوقات موقعیت‌هایی پیش می‌آید که از انجام فعالیت‌های معمول یا حتی کارمان بدون میل خود منع می‌شویم. کوچک کردن درست مانند این موقعیت است و شرایطی را ایجاد می کند که ما پر از احساسات منفی می شویم و بیش از هر چیز دیگری استرس را تجربه می کنیم. از دست دادن شغل می تواند باعث غم و اندوه ما شود، همانطور که از دست دادن یک شخص یا شی مهم می تواند غمگین شود. اما در این عزا چه کنیم؟

استرس و محل کار

تاثیر همه‌گیری کرونا بر افزایش سطح استرس در بین کارکنان بر کسی پوشیده نیست. استرس می تواند مستقیماً بر عملکرد افراد تأثیر بگذارد و این تأثیر در برخی افراد به حدی ادامه می یابد که برخی افراد را از انجام کارها باز می دارد. همچنین کاهش تمرکز، حافظه و قدرت تصمیم گیری نیز از پیامدهای احتمالی استرس زیاد خواهد بود.
علاوه بر همه عواملی که باعث ایجاد استرس در زندگی شخصی می شود، محیط کار و زندگی اجتماعی نیز محرک های استرس دارند و گاهی خارج از کنترل ما هستند. طبق تحقیقات روانشناسی، طبیعی است که عادات غذایی، علاقه به سرگرمی ها و سلامت جسمانی ما با سطح استرس ما مرتبط باشد.
استرس معمولاً در ابتدای راه است که احساس می کنیم نمی توانیم بر آن غلبه کنیم و نسبت به خیلی چیزها بی حس می شویم. اما نکته جالب این است که حتی با وجود عوامل استرس زا، امید به آینده می تواند آنها را خنثی کند و میل به فعالیت مفید را افزایش دهد.

ناامنی شغلی یکی از خطرات مضر سلامت روان محیط کار است.

عدم امنیت شغلی یا از دست دادن شغل

ناامنی و بی ثباتی در محیط کار یکی از عوامل استرس زا در محیط کار است. اما با چند قدم ساده، می‌توانید انعطاف‌پذیری خود را برای مواقعی که عدم اطمینان به اوج می‌رسد، افزایش دهید و اولین قدم این است که اطمینان را بدیهی ندانید و بپذیرید که همه چیز همیشه یکسان نخواهد بود.

راه‌هایی برای مقابله با استرس ناشی از اخراج یا از دست دادن شغل

اخراج شدن می تواند یک تجربه دردناک باشد، به خصوص زمانی که به طور غیر منتظره اتفاق می افتد. باید بدانید که در این زمینه تنها نیستید. این تجربه مشخص نمی کند که شما چه کسی هستید و حفظ عزت نفس شما در این مرحله بسیار حساس است و تأثیر مستقیمی بر آینده شغلی شما دارد.

کوچک کردن یا از دست دادن شغل اغلب باعث احساس از دست دادن، درماندگی و افسردگی می شود. درک این موضوع که اندوه طبیعی و موقتی است می تواند به شما کمک کند تا از نظر عاطفی کنار بیایید. ممکن است در این مرحله شوک، غم، خشم، ترس، ناراحتی را تجربه کنید. اما در نهایت باید بپذیرید که امید، ایده های جدید، سخت کوشی و برنامه ریزی واقع بینانه راه پیروزی است.

استراتژی های زیادی برای غلبه بر احساسات منفی پس از سازگاری وجود دارد، طبق تحقیقات انجام شده، در اینجا ترکیبی از مرتبط ترین و علمی ترین استراتژی ها را آورده ایم:

نشخوار نیمه خالی لیوان است

از افکار منفی و تفکر در مورد عواقب احتمالی خودداری کنید. ممکن است احساس کنید که از این بدتر نمی شود. اگر از این احتمالات ناراحت شویم، بیش از حد لازم احساس ترس و خطر می کنیم. بهتر است به جای افکار منفی سناریوهای مثبت را تصور کنید و مشخص کنید که در آن سناریو چه نقشی دارید.

به جای کار به فعالیت دیگری بپردازید

هر جا می توانید کنترل را به دست بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهد که تمرکز و اقدام روی جنبه‌هایی از زندگی که تحت کنترل شخصی ما هستند، می‌تواند احساس توانمندی ایجاد کند و به کاهش استرس در مورد چیزهای خارج از کنترل ما کمک کند. فعالیت های داوطلبانه نیز در این زمینه بسیار موثر است.

مقایسه نکن

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. برخی از ما در مواجهه با موقعیت های ناپایدار بهتر از دیگران هستیم و برخی از ما چنین نیستیم. بنابراین اگر گاهی اوقات تحمل ما نسبت به غیرقابل پیش بینی بودن وضعیتمان کمتر از دیگران است، لازم نیست خودمان را سرزنش کنیم. به خود یادآوری کنید که حل و فصل موقعیت های استرس زا می تواند زمان بر باشد و ما باید صبور باشیم.

برای حفظ سلامت روان و پیشرفت پس از تعدیل، اخراج یا استعفا چه کاری می توان انجام داد؟

خودت بهترین جواب رو داری

از مشاوره خودتان استفاده کنید. اگر دوستمان در این شرایط بود به او چه می گفتیم؟ دیدن وضعیت ما از بیرون می تواند دیدگاه ها و ایده های جدیدی ایجاد کند.

منجی در قبر می خوابد

دنبال نجات دهنده نباش شاید از شخص یا گروهی بخواهیم مشکل ما را حل کند. اما همچنان می تواند استرس ناتوانی را در ما ایجاد کند. بهتر است در این شرایط به دنبال نجات دهنده نباشیم. در عوض، به دنبال یک دوست یا آشنای حامی باشید که بتواند ما را روی گام‌های بعدی در برخورد با نگرانی‌هایمان متمرکز کند.

خودت را فراموش نکن

از نظر روحی و جسمی قوی باشید. به موقعیت خود به عنوان فرصتی برای ایجاد یک سبک زندگی جدید و سالم نگاه کنید. درست است که وضعیت مالی خوبی ندارید. اما حداقل کاری که می توانید انجام دهید تمرکز روی ایده های مثبت است.

به احساسات خود فرصت دهید

از نظر احساسی تکامل پیدا کنید. رهایی از خشم گام مهمی در بهبود عاطفی پس از توقف ناگهانی فعالیت های گذشته است. ممکن است از کارفرمای خود به خاطر مدیریت نادرست موقعیت ناراحت شوید یا از چیزهایی که در لحظه و هنگام ترک گفتید پشیمان شوید. نگران نباشید، پس از یک دوره سازگاری معقول، زمان آن فرا خواهد رسید که ادامه دهید.

نوسازی کنید

حرفه خود را احیا کنید. فهرستی از مهارت ها، توانایی ها، استعدادها و علایق خود تهیه کنید. به خودتان اجازه دهید در مورد شغل ایده آل خود رویاپردازی کنید. حتی ممکن است به فکر راه اندازی کسب و کار خود باشید. پس این فرصت خوبی است تا مطالعات و تحقیقات خود را در زمینه مورد نظر خود افزایش دهید.

اگر در آن زمان در هر مرحله از استخدام خود مشغول به کار بود. چه پس از اخراج یا به دنبال تغییر شغل، درگیری ها و احساساتی دارید که برای مدیریت و حرکت به جلو به راهنمایی علمی نیاز دارید، صفحه درمان استرس را بررسی کنید.

منبع

منبع

منبع