منو سایت

اختلال وسواس در دوران بارداری

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اختلال وسواس در دوران بارداری

مقاله چه قدر برای شما مفید بود؟

اختلال وسواس فکری عملی نوعی اختلال اضطرابی است و شیدایی بارداری به اختلالی اطلاق می شود که در آن علائم وسواس فکری عملی در مادر در دوران بارداری یا در سال اول پس از زایمان مشاهده می شود. افکار مزاحم، افکار یا تصاویر ناخواسته، ناخوشایند و اغلب آزاردهنده ای هستند که دائماً در ذهن فرد ظاهر می شوند و حالت استرس و اضطراب ایجاد می کنند. رفتار اجباری زمانی است که فرد در پاسخ به افکار مزاحم و کاهش اضطراب ناشی از آن دست به یک عمل اجباری (مانند شستشو، چک کردن یا شمارش) می زند.

شیدایی بارداری چقدر شایع است؟

اختلال وسواس اجباری در دوران بارداری از هر 100 زن 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. اختلال وسواس اجباری پس از زایمان شایع تر از OCD در بارداری است و از هر 100 زن پس از زایمان حدود 2 تا 3 نفر را مبتلا می کند. برای حدود یک سوم زنانی که قبلاً از OCD رنج می برند، بارداری و زایمان می تواند این وضعیت را بدتر کند. برای برخی دیگر از زنان، بارداری و زایمان تاثیری ندارد و حتی نوسانات هورمونی علائم را بهبود می بخشد. شروع علائم می تواند همزمان با تولد باشد و در صورت تداوم و درمان نشدن، کل زندگی فرد را مختل می کند. اضطراب پس از زایمان می تواند به طور ناگهانی چند روز یا چند هفته پس از زایمان شروع شود. اما برای برخی از زنان، شروع آن تدریجی تر است. اگر مادر در بارداری اول وسواس داشته باشد، خطر ابتلا به آن در بارداری دوم بیشتر است.

وسواس در دوران بارداری

دلایل ایجاد افکار وسواسی در بارداری

احتمال شیدایی بارداری در مادران بار اول بیشتر است. در عین حال عوامل ارثی نیز در آن دخیل هستند. زنان با سابقه خانوادگی یا زنانی که قبلاً از OCD رنج می‌بردند بیشتر در معرض این اختلال هستند.
تئوری ها حاکی از آن است که برخی از زنان مستعد تغییرات شدید در سطوح هورمونی هستند که در دوران بارداری و پس از زایمان رخ می دهد، که به نوبه خود می تواند بر شیمی مغز تأثیر بگذارد. همچنین تصور می‌شود که افزایش سریع اکسی‌توسین، هورمونی که در فرآیند پیوند مادر و نوزاد نقش اساسی دارد، می‌تواند یک واکنش دفاعی اغراق‌آمیز را در قالب افکار وسواسی و تشریفات اجباری ایجاد کند. علاوه بر این، عوامل روانی مانند افزایش احساس مسئولیت و افزایش ادراک تهدید می تواند منجر به اضطراب وسواسی شود که مشخصه شیدایی بارداری است.


اطلاعات بیشتر در مورد اختلال خودشیفتگی را در وبلاگ سیمیاروم بخوانید


علائم و نشانه های اختلال وسواس در بارداری

طبیعی است که مادر نگران سلامت فرزندش باشد و بخواهد در دوران بارداری و بعد از تولد از فرزندش محافظت کند. اما اگر این دفاع به تجربه علائم وسواسی و اجباری تبدیل شود که بر زندگی روزمره و رفاه او تأثیر می گذارد، برای کشف احتمال شیدایی بارداری به مشاوره نیاز است. این افکار می توانند بسیار آزاردهنده و ترسناک باشند. اما لازم است مادر باردار به یاد داشته باشد که ظهور این افکار تقصیر او نیست و نباید به این افکار عمل کند. مادر باردار در این اختلال دو نوع علامت را تجربه می کند. نمونه ای از وسواس های رایج در این اختلال عبارتند از:

 • افکار وسواسی در مورد آسیب رساندن به نوزاد در دوران بارداری یا بعد از آن
 • افکار آزاردهنده سوء استفاده جنسی از کودکان توسط دیگران
 • ترس از ابتلای کودک به یک بیماری جدی
 • ترس از تصمیم گیری اشتباه، به عنوان مثال در مورد واکسیناسیون یا درمان پزشکی

اختلال وسواس در دوران بارداری

علائم اختلال وسواس در بارداری

افکار مزاحم باعث ایجاد تنش و اضطراب در مادر باردار می شود. مادر احساس می کند که با انجام یک سری رفتارها این احساس اضطراب کاهش می یابد و از افکار مضطرب رهایی می یابد. بنابراین، کاری برای پاک کردن افکار وسواسی انجام می دهد، اما این پایان کار نیست. پس از وقفه در آرامش، افکار وسواسی باز می گردند و دوباره مادر را به حالت وسواسی اجباری سوق می دهند.

 • شستن زیاد لباس ها، اسباب بازی ها یا بطری ها
 • از تعویض پوشک کثیف خودداری می کند به دلیل ترس از آسیب رساندن به کودک هنگام دست زدن
 • کودک را از افراد دیگر دور نگه دارید تا آسیبی به او وارد نشود
 • به طور مداوم کودک را چک کنید – به عنوان مثال، او را در حالی که خواب است بیدار کنید تا سلامت او را بررسی کنید.
 • سوالات متداول دیگران در مورد سلامت و ایمنی نوزاد
 • تمام اتفاقات روز را مرور کنید تا مطمئن شوید که او آسیبی نمی بیند

عوارض افکار مزاحم در دوران بارداری

بچه دار شدن تغییرات زیادی به همراه دارد و می تواند استرس زا باشد. بسیاری از زنان باردار و تازه مادران افزایش طبیعی (و احتمالاً مفید) علائم وسواس را تجربه می کنند. اکثر مادران فکر می کنند که زایمان یک مسئولیت بزرگ است. طبیعی است که نگران سلامت فرزندشان باشند و بخواهند از آن محافظت کنند. بسیاری از مادران این افکار را مشکل ساز نمی دانند. اما برای برخی دیگر، این علائم در زندگی اختلال ایجاد می کند و مادر را حداقل برای چند ساعت از روز آزار می دهد. در بیشتر موارد، افکار وسواسی بر کودک متمرکز می شود، اما موضوع افکار وسواسی می تواند هر چیزی باشد. وسواس می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و بر طیف وسیعی از نگرانی ها تأثیر بگذارد. این علائم بر عزت نفس، رابطه با همسر و کیفیت کلی زندگی تأثیر می گذارد. در برخی موارد، اشتغال به افکار مزاحم به حدی است که مادر باردار را به دلایل مختلف از جمله ترس از بیماری، آسیب دیدن جنین در حین معاینه و … از مراجعه به درمان و مراقبت های معمول پزشکی باز می دارد. همچنین، افکار خودکشی در مادران مبتلا به OCD نادر است، اما افسردگی شدید می تواند باعث ایجاد مشکل در پیوند با نوزاد شود.

تاثیر افکار مزاحم در دوران بارداری بر جنین

مادران وسواس نگران آسیب رساندن به جنین و نوزاد خود هستند، بنابراین به ندرت به عنوان خطری برای نوزاد تلقی می شوند. با این حال، اگر وسواس های مادر شامل پرهیز از بسیاری از چیزها (تمیز کردن پوشک کودک از ترس آسیب رساندن به او) یا استفاده بیش از حد از محصولات پاک کننده (برای محافظت از کودک در برابر بیماری) باشد، OCD می تواند مشکلاتی ایجاد کند. وسواس می تواند شما را از لذت بردن از بارداری و مادر شدن باز دارد. در این شرایط، مادر به کمک و حمایت پزشکی نیاز دارد و باید در اسرع وقت برای درمان به روانپزشک/روانشناس مراجعه کند تا کیفیت مادری و فرزندپروری بهبود یابد.

درمان اختلال وسواس در بارداری

خط اصلی درمان OCD شامل درمان شناختی رفتاری و دارودرمانی است. هر کدام از این دو را می توان به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر استفاده کرد. درمان شناختی رفتاری مبتنی بر صحبت است و به مادر آینده کمک می کند تا از شر الگوهای فکری و رفتارهای نگران کننده خلاص شود. مددجو به صورت جلسات هفتگی در درمان شرکت می کند که طول دوره درمان بستگی به نظر روانشناس دارد. CBT هیچ عارضه جانبی ندارد و یک درمان فعال است که شامل تکالیف می شود. بین هر جلسه، مددجو باید تمرینات را انجام دهد و افکار و روحیات خود را با روانشناس در میان بگذارد.
اگر روانپزشک به استفاده از دارو برای درمان شیدایی اعتقاد داشته باشد، داروهای ضد افسردگی برای درمان استفاده می شود. داروهای زیادی وجود دارد، اما رایج‌ترین آنها مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) هستند.

درمان وسواس بارداری

آیا مصرف دارو در دوران بارداری و شیردهی بی خطر است؟

تصمیم گیری در مورد مصرف دارو در دوران بارداری یا شیردهی آسان نیست. روانپزشک با توجه به شرایط مادر و نوزاد بهترین تصمیم را می گیرد. اگر عدم مصرف دارو منجر به تشدید بیماری و ناتوانی مادر در مراقبت از خود و نوزاد شود، مصرف دارو توصیه می شود. اگر مادر از قبل دچار اختلال وسواس فکری است و قصد باردار شدن دارد، بهتر است از قبل با روانپزشک و روانشناس مشورت کند. همچنین در صورت مصرف دارو هرگز نباید دارو را خود به خود قطع کرد. قطع دارو می تواند باعث عود و عوارض جانبی در برخی افراد شود. برای تصمیم گیری برای قطع دارو، باید چندین مورد را بررسی کرد:

 • شدت بیماری در گذشته چقدر بود؟
 • احتمال عود بیماری و عود بیماری پس از قطع دارو چقدر است؟
 • کدام دسته از داروها بیشتر به بیمار کمک کردند؟
 • عوارض جانبی دارو چه بود و چقدر قابل تحمل بود؟

اطلاعات بیشتر در مورد شیدایی شستشو و عوارض آن را در وبلاگ سیمیاروم بخوانید


دارودرمانی یا درمان شناختی رفتاری کدام برای من بهتر است؟

بهترین روش درمان بستگی به نوع و شدت بیماری دارد. هم داروهای ضد افسردگی و هم CBT در درمان شیدایی بارداری موثر هستند. پس از معاینه توسط روانپزشک/روانشناس، گزینه های درمانی بررسی می شوند. در جلسات بعدی تاثیر درمان ها و عوارض داروها مورد بحث قرار می گیرد. در صورت غیرقابل تحمل بودن عوارض جانبی داروها، پروتکل دارو و درمان تغییر خواهد کرد.
توجه داشته باشید که اثربخشی برخی داروها چندین هفته طول می کشد و زمان می برد تا دارو اثر کند و وضعیت بیمار را تغییر دهد. تغییر دارو در درمان روانپزشکی کاملا طبیعی است و برای بسیاری از بیماران به منظور یافتن بهترین گزینه درمانی اتفاق می افتد. در عین حال، درمان شناختی رفتاری نیازمند تعهد، پیگیری و تلاش مراجع است. قطع درمان منجر به کاهش اثربخشی درمان و عود بیماری می شود.
بارداری وسواسی یک اختلال مهم و ناتوان کننده است که اغلب در دوره پس از زایمان بدتر می شود و این پتانسیل را دارد که بر سلامت مادر تأثیر منفی بگذارد. تشخیص زودهنگام و درمان موثر برای کاهش ناراحتی مادر و به حداقل رساندن اثرات نامطلوب احتمالی بر دلبستگی مادر به نوزاد بسیار مهم است. کارشناسان سیمیاروم با سالها تجربه در زمینه اختلالات بارداری آماده کمک به شما هستند.
منبع
منبع
منبع