منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • اختلال وسواس اجباری ناشی از یک ماده یا دارو و درمان آن

اختلال وسواس اجباری ناشی از یک ماده یا دارو و درمان آن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اختلال وسواس اجباری ناشی از یک ماده یا دارو و درمان آن

اختلال وسواس اجباری ناشی از مواد یا مواد مخدر یکی از انواع نادر OCD است که به دلیل مصرف یا ترک یک دارو یا ماده در افراد ایجاد می شود. وسواس فکری آزاردهنده ای است که باعث نوع خاصی از رفتار (اجبار) می شود. انجام این رفتارها با هدف کاهش افکار مزاحم و منحرف کننده انجام می شود، اما در واقعیت موثر نیست. در این نوع خاص، علت اصلی وسواس و اجبار داروها یا داروها هستند. در این مقاله شما را با این اختلال وسواس نادر و درمان آن آشنا می کنم.

اختلال وسواس اجباری ناشی از مواد یا مواد مخدر چیست؟

اختلال وسواس اجباری ناشی از مواد/ دارو سندرمی است که در آن افکار مزاحم و رفتارهای اجباری به دلیل مصرف یا پرهیز از مواد مخدر و مواد رخ می دهد. زمانی که علائم و معیارها مستقیماً در نتیجه استفاده یا توقف مصرف داروهای تجویز شده، داروها یا الکل ظاهر می شوند، فرد را مبتلا به این اختلال می دانیم. پس اگر عوامل دیگری در بروز این موارد نقش داشته باشد، نمی توان فرض کرد که فرد دچار این مشکل شده است. اختلال وسواس اجباری ناشی از مواد یا مواد مخدر تنها در افرادی که معتاد هستند یا مواد مخدر مصرف می کنند دیده نمی شود، بلکه برخی از افرادی که تحت درمان با مواد مخدر هستند نیز ممکن است دچار این مشکل شوند.

بیایید فردی را تصور کنیم که دچار اختلال وسواس فکری ناشی از یک ماده یا مواد مخدر است و این مشکل به دلیل مصرف حشیش به وجود آمده است. او می تواند ساعت ها در قسمت های مختلف خانه (حتی سطل زباله و زیر فرش) به دنبال حشیش بگردد. چون فکر می کند ممکن است مطالب را از دست داده باشد. اگرچه می‌داند رفتارش بی‌ثمر است، اما احساس می‌کند که نمی‌تواند در برابر این تقاضا مقاومت کند.

یک ماده یا داروهای موثر در شروع اختلال وسواس فکری- جبری

استفاده یا قطع برخی از داروها، داروها یا عوارض پزشکی می تواند باعث ایجاد OCD شود. من برخی از داروها یا مواد را در اینجا ارائه می کنم، اما شروع OCD به استفاده از این گزینه ها محدود نمی شود.

 • آرام بخش: مثل کدئین
 • قرص های خواب آور: این داروها را پزشکان برای کسانی که مشکل خواب دارند تجویز می کنند. اما برخی افراد به دلیل اعتیاد از قرص های خواب آور نیز استفاده می کنند.
 • آمفتامین ها: آنها بیشتر برای درمان ADHD تجویز می شوند. اما برخی افراد نیز به صورت غیرقانونی و بدون نسخه از این داروها استفاده می کنند.
 • لیتیوم (کربنات لیتیوم): این دارو برای درمان برخی از اختلالات روانی از جمله افسردگی و اختلال دوقطبی استفاده می شود.
 • داروهای ضد روان پریشی: داروهای ضد روان پریشی مانند اولانزاپین که برای درمان اسکیزوفرنی تجویز می شوند.
 • سمپاتومیمتیک ها: داروهایی مانند اپی نفرین، نوراپی نفرین و سایر داروهای گشادکننده برونش
 • آنتی کولینرژیک: این داروها اثرات استیل کولین را خنثی می کنند و برای بهبود مشکلات سیستم تنفسی استفاده می شوند.
 • داروهای ضد تشنج (آنتی کولینرژیک): این داروها بیشتر برای درمان صرع استفاده می شوند.
 • داروهای تیروئید
 • مواد توهم زا: مانند LSD (اسید)، مسکالین و قارچ سیلوسایبین
 • حشیش: ماری جوانا، حشیش و گل
 • فن سیکلیدین (PCP): داروهای روانگردان
 • کوکائین: کوکائین و سایر مشتقات، از جمله کراک و کریستال مت
 • سموم: مواد سمی مانند سوخت، رنگ، حشره کش ها، مونوکسید کربن، گازهای عصبی، جیوه، سرب

علائم و معیارهای DSM-5 برای اختلال وسواس اجباری ناشی از مواد یا مواد مخدر

آ: تظاهرات بالینی تحت سلطه وسواس، اجبار، کشیدن مو یا پوست، و سایر رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن یا سایر علائم مشخصه OCD یا اختلالات مرتبط است.

ب: شواهد به دست آمده از سوابق، معاینات پزشکی یا آزمایشات هر دو مورد زیر را نشان می دهد:

 1. علائم در طول یا مدت کوتاهی پس از مسمومیت با مواد یا ترک (ترک) یا پس از قرار گرفتن در معرض یک داروی تجویزی رخ می دهد.
 2. ماده یا داروی مورد نظر توانایی ایجاد علائم ذکر شده در مورد الف را دارد.

درجه سانتی گراد: اختلال وسواس فکری اجباری یا اختلال مرتبط با آن که ناشی از یک ماده یا دارو نیست، دلیل بهتری برای اضطراب فرد نیست. بنابراین اگر مشکل فرد را بتوان با اختلال دیگری توجیه کرد، نمی توانیم آن فرد را دارای آن مشکل بدانیم.

د: گیجی و پریشانی فرد فقط در هنگام هذیان ظاهر نمی شود.

خوب: اضطراب و سردرگمی باعث ناراحتی و ناراحتی (پریشانی) در فرد از نظر بالینی شده و او را در عرصه های مختلف زندگی اجتماعی، شغلی و خانوادگی پریشان می کند.

مشخص کننده ها

 • شروع در هنگام مسمومیت: علائم و نشانه ها با مصرف شروع می شود.
 • شروع در هنگام خروج: علائم و نشانه‌ها بلافاصله پس از قطع یا قطع مصرف بروز می‌کنند.
 • پس از مصرف دارو شروع می شود: علائم ممکن است در ابتدای مصرف دارو یا پس از تغییر در مصرف ظاهر شود.

تشخیص

روانپزشکان و روانشناسان برای تشخیص مشکل ارزیابی روانی و فیزیکی به صورت جداگانه پرداخت می کنند. درمانگران بررسی می کنند که آیا علائم فرد به دلیل مصرف یا قطع دارو یا ماده است یا خیر. یا الگوهای فکری، احساسات و سبک زندگی در ایجاد این علائم موثر بوده است؟ برای تشخیص این مورد مصاحبه بالینی، مرور تاریخچه گذشته و گفتگو با اعضای خانواده یا دوستان انجام می شود. اگر فرد معیارهای مشخص شده در DSM 5 برای این اختلال را داشته باشد، فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری اجباری ناشی از مواد یا مواد مخدر تشخیص داده می شود. روش دیگری که برای تشخیص استفاده می شود، معاینه فیزیکی و آزمایشات است. از جمله پانل های شیمی، شمارش کامل خون، غربالگری خون و ادرار برای داروها و سموم.

کلید شناسایی OCD ناشی از دارو این است که مشخص شود آیا فرد قبل از مصرف دارو علائم OCD را داشته است یا خیر. اگر فرد قبل از مصرف علائم داشته باشد، نمی توانیم فرض کنیم که این اختلال را دارد. بلکه از نوع دیگری از OCD رنج می برد.

چالش در تشخیص

تشخیص اختلال عملکرد دشوار است. برخی از اختلالات روانی علائم مشابهی دارند، بنابراین ممکن است به سادگی نتوانیم علت علائم را شناسایی کنیم. در مورد اختلال وسواس اجباری ناشی از مواد یا مواد مخدر، شباهت هایی با علائم اختلالات اضطرابی، اسکیزوفرنی، افسردگی و سایر اختلالات وجود دارد. به همین دلیل است که می گوییم فقط با دانستن علائم و نشانه ها نمی توان این اختلال را تشخیص داد، بلکه این یک کار حرفه ای است که باید توسط روانشناس یا روانپزشک انجام شود.

درمان اختلال وسواس اجباری ناشی از مواد یا دارو

زیرا این اختلال وسواسی ناشی از مواد یا داروها، درمان اصلی است حذف ماده ایجاد کننده خواهد بود. اگر داروی مورد استفاده داروی تجویزی برای بیماری یا اختلال دیگری باشد، روانشناسان و روانپزشکان باید از روش دیگری برای درمان آن اختلال استفاده کنند. یا در صورت امکان روانپزشک داروی دیگری را جایگزین می کند که چنین عوارضی ایجاد نمی کند.

اعتیاد را ترک کنید

اگر وابستگی به ماده باعث علائم وسواس و اجبار شود، باید آن وابستگی را درمان کرد. زیرا تا زمانی که فرد درگیر و معتاد به مواد مخدر باشد، این مشکل حل نمی شود. برای رهایی از اعتیاد باید از روش های علمی و موثر زیر نظر روانشناس و روانپزشک استفاده کرد تا امکان بازگشت به مصرف به میزان قابل توجهی کاهش یابد. گاهی اوقات قرار گرفتن در یک محیط یا موقعیت خاص باعث می شود که بیمار در معرض مواد قرار گیرد. در نتیجه دور ماندن از موقعیت های خاص و وسوسه انگیز باید بخشی از برنامه باشد. همچنین توصیه می شود از افراد و کاربران ناسالم دوری کنید.

روان درمانی

روان درمانی یکی از موثرترین راه ها برای درمان این مشکل است. روش هایی مانند روانشناسی مثبت گرا و درمان شناختی رفتاری (CBT) در درمان این مشکل موثر است. روش پیشگیری از مواجهه و واکنش (ERP).یک راه حل موثر CBT است که برای درمان انواع وسواس استفاده می شود. این روش به تدریج فرد را در معرض شرایط وسواس و اجبار قرار می دهد و فرد یاد می گیرد که چگونه این رفتارها و افکار آزاردهنده را مدیریت کند تا زندگی بهتری داشته باشد.

دارودرمانی

استفاده از برخی داروهای ضد افسردگی باعث کاهش و بهبود علائم اختلال وسواس فکری ناشی از مواد یا داروها می شود. توجه داشته باشید که میزان مصرف دارو یا مدت زمان مصرف توسط روانپزشک تعیین می شود. بنابراین از افزایش خودسرانه دوز یا قطع مصرف خودداری کنید. برخی از داروهای تجویز شده عبارتند از:

 • سرترالین (زلفت): برای بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال
 • فلوکستین (پروزاک): برای بزرگسالان و کودکان بالای 7 سال
 • فلووکسامین: برای بزرگسالان و کودکان بالای 8 سال
 • کلومیپرامین (آنافرانیل): برای بزرگسالان و کودکان بالای 10 سال
 • پاروکستین (پاکسیل و پاکسوا): برای بزرگسالان

درمان خانگی

سبک زندگی سالم نقش مهمی در پیشگیری و درمان OCD ایفا می کند. رژیم غذایی سالم دارد؛ ورزش و مدیتیشن را فراموش نکنید و از سیگار و مواد مخدر پرهیز کنید.

سوالات متداول

اختلال وسواس اجباری ناشی از یک ماده یا دارو چیست؟

این نوع نادر اختلال وسواس فکری-اجباری است که در نتیجه مصرف مواد یا مواد مخدر یا ترک ایجاد می شود.

اگر قبل از مصرف ماده یا دارو وسواس داشته باشیم، آیا این اختلال را داریم؟

خیر در شرایطی که وسواس و اجبار قبل از مصرف در فرد وجود داشته باشد، نمی توانیم آنها را دارای OCD ناشی از مواد یا مواد مخدر بدانیم.

علت OCD ناشی از مواد یا داروها چیست؟

اثرات فیزیولوژیکی و شیمیایی مصرف یا قطع مواد و داروها بر روی افراد باعث ایجاد این حالت می شود.

اعتیاد به مواد یا مواد مخدر چگونه تشخیص داده می شود؟

روانشناسان و روانپزشکان با انجام مصاحبه بالینی، بررسی سوابق، صحبت با خانواده و انجام آزمایشات این اختلال را تشخیص می دهند.