منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • اثرات روانی قطعی اینترنت در ایران چیست؟

اثرات روانی قطعی اینترنت در ایران چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اثرات روانی قطعی اینترنت در ایران چیست؟

قطع شدن اینترنت در ایران پیامدهای ناخوشایندی مختلفی دارد. چندی پیش، NGO NetBlocks پس از محاسبه اعلام کرد که قطعی هر ساعت اینترنت در ایران یک و نیم میلیارد دلار ضرر اقتصادی به کشور وارد می کند. این مبلغ هر روز معادل 1000 میلیارد تومان است. اگر امروز صبح از خواب بیدار شوید و متوجه شوید که به هیچ سایتی دسترسی ندارید، چه احساسی خواهید داشت؟ ناامیدی، سردرگمی و عصبانیت اولین واکنش های روانی هر انسانی در این شرایط است. زیرا اینترنت به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است و مانند برق به عنوان یک نیاز اساسی تلقی می شود. در این مقاله می خواهم پیامدهای روانی قطع اینترنت در ایران را توضیح دهم. هر چند مبحث سلامت روان مهم نیست و جایی برای قدرت نیست!

قطعی اینترنت در ایران و اثرات روانی آن

هرج و مرج در زندگی

اینترنت در همه جای زندگی ما وجود دارد. اگر می‌خواهید صبح با تاکسی به محل کار بروید، می‌توانید با اپلیکیشن‌هایی مانند اسنپ و تپسی به راحتی از درب منزل خود سوار ماشین شوید و به محل کار خود برسید. برای رفتن به مکان‌های ناشناخته، به ناوبری‌هایی مانند Google Maps نیاز دارید. برای فرار از برنامه های خسته کننده رادیویی، به یوتیوب یا سایت های نمایش فیلم می روید. دیگر حتی آهنگ های خود را در تلفن همراه یا لپ تاپ خود ذخیره نمی کنید و از خدمات آنلاین موسیقی استفاده می کنید. همچنین برای انجام یک قرار ملاقات، مشاوره با روانشناس یا گفتگو با اقوام به پیام رسان ها وابسته هستید. همچنین برای پرداخت عوارض یا خرید شارژ باید به اینترنت دسترسی داشته باشید. وقتی همه این فعالیت ها امکان پذیر نباشد، دچار بی نظمی در حوزه های مختلف زندگی می شویم. احساسی که در این موقعیت به شما دست می دهد احتمالا بدتر از زمانی است که برق خانه شما برای چند ساعت قطع شود. اگر وضعیت قطع اینترنت از چند ساعت فراتر رود و روزها ادامه یابد، اثرات منفی روانی به شدت افزایش می یابد.

احساس افسردگی و شدت آن

افراد افسرده به جای ارتباط انسانی به اینترنت روی می آورند. ارتباط مستقیم با دیگران برای فردی که از افسردگی رنج می برد دشوار است. در نتیجه ترجیح می دهد برای رهایی از ناراحتی و رنجش به اینترنت مراجعه کند. فضای مجازی با جذابیتی که دارد می تواند تا حدودی حال بد انسان را بهبود بخشد. در مورد اختلال در زندگی ناشی از عدم دسترسی به فضای مجازی توضیح دادم. حتی اگر افسرده نیستید، داشتن یک اختلال در زندگی شما خطر ابتلا به اختلالات خلقی، از جمله اضطراب و افسردگی را افزایش می دهد.

احساس تنهایی با قطع شدن اتصال به اینترنت بیشتر می شود

در گذشته روابط بین فردی بیشتر چهره به چهره بود. ما قبلا در مهمانی ها شرکت می کردیم و دوستانمان را از نزدیک می دیدیم، اما اینترنت این امکان را فراهم کرده است که در هر کجا و هر زمان با عزیزانتان در ارتباط باشید. حتی اگر در کشور یا شهر دیگری زندگی کنند. هنگامی که اینترنت مختل شود، روابط ما با دیگران نیز به طور قابل توجهی مختل می شود. در این صورت احساس تنهایی بیشتری می کنیم. شاید بتوانیم با برخی از دوستان خود آشنا شویم، اما اگر در کشور دیگری زندگی کنیم، ارتباطمان با عزیزانمان قطع خواهد شد. پس فضای مجازی نعمتی است که می تواند احساس انزوا و تنهایی را از ما دور کند. ویلیام اچ داتون، مدیر سابق مؤسسه اینترنت آکسفورد، استاد مطالعات اینترنت در دانشگاه آکسفورد و عضو کالج بالیول نیز این ادعا را دارد.

در واقع اکثر کسانی که از اینترنت استفاده می کنند نسبت به کسانی که از اینترنت استفاده نمی کنند اجتماعی تر هستند و وقتی اینترنت موبایل قطع می شود افراد احساس تنهایی و ناراحتی می کنند..

ویلیام داتون

خشم و پرخاشگری

ما زمانی عصبانی و پرخاشگر می شویم که نمی توانیم وظایف خود را به درستی انجام دهیم یا زمانی که رفاه ما به خطر می افتد. فرض کنید به دلیل قطعی اینترنت باید شخصا به بانک مراجعه کنید. و با افراد زیادی ملاقات کنید که مشکل مشابه شما را داشته اند. تعداد زیادی از مردم مقابل دستگاه خودپرداز در صف ایستاده اند. مدام به فرد مقابل هشدار می دهند که زودتر کارشان را انجام دهد. در داخل بانک مردم منتظر نوبت هستند و کار بانکی آنها توسط متصدی بانک انجام می شود. ممکن است با کسالت و بی احتیاطی با کارکنانی که وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند ملاقات کرد. آنها برای وقت مردم ارزشی قائل نیستند یا رفتار نادرست دارند. به این موارد، اختلال ناگهانی سیستم های بانکی را نیز اضافه کنید. حالا شما فردی خواهید بود که عصبانیت و پرخاشگری ناشی از این اختلال دارید و نمی توانید خودتان را کنترل کنید. این فقط یک نمونه از اتفاقاتی است که وقتی اینترنت قطع می شود برای من و شما اتفاق می افتد.

بدتر شدن اختلالات روانی به دلیل عدم دسترسی به مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین راه خوبی برای درمان اختلالات روانی است. افراد می توانند بدون مراجعه به کلینیک روانشناسی از متخصصان مشاوره دریافت کنند. حتی می توانند با روانشناسانی که در شهرهای دیگر حضور دارند در تماس باشند. یکی دیگر از مزایای این روش هزینه کم آن است. قطع ارتباط واتس اپ و سایر پیام رسان ها باعث می شود افراد نتوانند با درمانگران خود تماس بگیرند. زمانی که امکان انجام یک جلسه درمانی وجود نداشته باشد، احتمال تشدید اختلال روانی افزایش می یابد. بیایید در نظر بگیریم که همه کسانی که به دنبال درمان هستند این امکان را ندارند که شخصاً به کلینیک مراجعه کنند. بنابراین سلامت روان این گروه از جامعه نیز در خطر است.

مشکلات اقتصادی ناشی از اختلال در فضای مجازی

در سال های اخیر اکثر کسب و کارها به فضای مجازی گره خورده اند و حجم زیادی از سفارشات آنها به صورت آنلاین ثبت می شود. این را دبیر اتحادیه کسب و کار فضای مجازی می گوید درآمد 10 میلیون ایرانی وابسته به فضای مجازی است. قطع گسترده اینترنت میلیون ها شهروند را در تنگنای مالی وخیم قرار می دهد و بسیاری از این افراد ممکن است در نهایت ورشکست شوند. مشکلات اقتصادی مشکلات روحی دیگری را برای مردم به همراه خواهد داشت.

واکنش اجتماعی

همه اینها زمینه را برای افزایش خشم، ناامیدی و واکنش اجتماعی فراهم می کند. ما می دانیم که مردم در برابر محدودیت ها به شدت واکنش نشان می دهند زیرا آنها این چیزها را حق طبیعی خود می دانند. زمانی که افراد از حق طبیعی خود محروم شوند، امکان واکنش شدید و خشم افزایش می یابد.

آیا قطع شدن اینترنت مزیتی دارد؟

برخی معتقدند که رونق اینترنت یک موفقیت اجباری است که باعث می شود مردم وقت خود را صرف انجام کارهای بهتر کنند. مثلاً کتاب بخوانید یا با اعضای خانواده خود وقت بگذرانید. در پاسخ باید بگوییم که موفقیت باید داوطلبانه باشد نه اجباری. از طرفی وجود اینترنت منافاتی با انجام کارها و زندگی هدفمند ندارد. برعکس، فضای مجازی می تواند زندگی ما را هدفمندتر کند. مثلاً موضوع مطالعه را در نظر بگیریم. اپلیکیشن های آنلاین و کتاب های صوتی، سایت های علمی، مجلات جهانی و حتی ویکی پدیا نقش مهمی در افزایش آگاهی و یادگیری ما دارند که نمی توان نادیده گرفت. متأسفانه برخی از افرادی که خود را متخصص می دانند کار با اینترنت را یک اعتیاد می دانند. اما حقیقت این است که هر چیزی می تواند اعتیادآور باشد و بستگی به نحوه استفاده ما از آن دارد. پس بهتر است به جای تعمیم غلط، درک درستی از افراد و شرایط داشته باشیم.