منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آیا درمان افسردگی با طب سنتی امکان پذیر است؟

آیا درمان افسردگی با طب سنتی امکان پذیر است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا درمان افسردگی با طب سنتی امکان پذیر است؟

برای درمان افسردگی چه باید کرد؟ درمان افسردگی با طب سنتی این روزها توسط برخی افراد در اینترنت و رسانه ها تبلیغ می شود. طرفداران طب سنتی و کسانی که از دانش پزشکی دفاع می کنند معتقدند که روان درمانی و دارودرمانی نسخه صحیحی برای درمان افسردگی نیست. بلکه با تجویز مجموعه ای از گیاهان دارویی و روش های سنتی می توان افسردگی را به طور دائم و غیر قابل برگشت درمان کرد. در این مقاله به شما خواهم گفت که آیا درمان افسردگی با طب سنتی امکان پذیر است یا خیر؟

درمان افسردگی با طب سنتی

طب سنتی چیست؟

باورها، مهارت‌ها و تجربیات تصادفی، درمان‌های سنتی هستند که قدمت آن‌ها به دوران قبل از طب مدرن بازمی‌گردد و به‌عنوان راهبردهای پیشگیری و درمان برای انواع بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از اقلام مورد استفاده در طب سنتی نه تنها از نظر علمی مردود نیستند، بلکه مضر هستند.

طب سنتی در مورد افسردگی چه می گوید؟

طرفداران طب سنتی و کسانی که تظاهر به پزشک بودن در این زمینه می کنند معتقدند که افسردگی ناشی از تغییرات خلقی است. این نوسانات خلقی بیشتر به دلیل افزایش سدیم در مغز اتفاق می افتد. بنابراین اگر می‌خواهیم افسردگی را درمان کنیم، باید مصرف نوشابه را کاهش دهیم. اصطلاح سودا یکی از چهار نوع مزاج (صفرا، سودا، بلغمی و دم) است. حال ببینیم غلبه سودا در طب سنتی چگونه مشخص می شود.

نشانه های غلبه سودا در طب سنتی

 • تیره شدن پوست و زیر چشم
 • سوزش، خشکی و خارش پوست
 • لکه های تیره روی پوست
 • بیخوابی
 • سر و صدا در گوش
 • تپش قلب و لخته شدن خون
 • هموروئید و هموروئید
 • لرزش دست و پا و مشکلات مفصلی
 • سردرد و سرگیجه
 • کمر درد و پا درد

دلایل انتشار نوشابه چیست؟

 • عدم فعالیت و کناره گیری
 • مصرف ادویه جات مخصوصا فلفل سیاه
 • بی ادبی و بدخلقی
 • خوشحالی بیش از حد
 • گوش دادن به موسیقی عجیب
 • نوشیدنی های الکلی
 • صحنه های پورنوگرافی را ببینید
 • حسادت و نفرت
 • استفاده مداوم از کامپیوتر و تلفن همراه
 • و…
دستور العمل طب سنتی برای درمان افسردگی
نسخه طب سنتی برای درمان افسردگی مبتنی بر فرضیات آزمایش نشده و غیر علمی است.

خواندن توصیه می شود: آشنایی با ویتامین ها و مواد معدنی موثر در درمان افسردگی

دستور العمل طب سنتی برای درمان افسردگی

1. طب سوزنی

این یکی از قدیمی ترین روش های طب سنتی چینی است که بیش از 2500 سال قدمت دارد. بسیاری از متخصصان طب سوزنی ادعا می کنند که طب سوزنی می تواند افسردگی را درمان کند، اما هیچ مدرک علمی برای تایید این موضوع وجود ندارد.

2. سنبل الطیب

سنبل الطیب یا علف گربه (Valeriana officinalis) گیاهی است که عمدتاً در اروپا و بخش هایی از آسیا می روید. پیروان طب سنتی از آن به عنوان آرام بخش، خواب آور، ضد اضطراب و افسردگی استفاده می کنند. به این گیاه علف گربه می گویند زیرا گربه ها جذب آن می شوند و از آن استفاده می کنند یک حالت روانگردان ایناهاش. مصرف طولانی مدت این گیاه می تواند باعث ناراحتی گوارشی و آسیب به کلیه ها و کبد شود. و برای مادران باردار یا شیرده بسیار خطرناک است.

3. گیاه خار مریم

این گیاه مارتیگال (Silybum marianum) نیز نامیده می شود. علاقه مندان به طب سنتی این گیاه را حتی در درمان انواع سرطان مفید می دانند، چه رسد به درمان افسردگی! اما آیا مصرف غیر اصولی گیاهی که حاوی نیترات پتاسیم است و حتی برای حیوانات از جمله گوسفند نیز مضر است برای انسان مفید است؟! مصرف طولانی مدت این گیاه همچنین می تواند باعث سردردهای شدید، تعریق زیاد، تپش قلب و مشکلات شدید گوارشی شود. درد مفاصل یکی از عوارض مصرف زیاد این گیاه است. جالب اینجاست که این حالت به عنوان یکی از عوامل افسردگی یا غلبه نوشابه های گازدار نیز معرفی می شود. بنابراین آنچه که آنها فکر می کنند نشانه افسردگی است، عارضه جانبی همان گیاه است که می تواند افسردگی را درمان کند.

4. از خوردن شکلات بپرهیزید!

دکتر روازاده یکی از مدعیان طب سنتی است که خود را حکیم و پدر طب اسلامی ایرانی معرفی می کند. اجتناب از شکلات برای درمان غلبه سودا توصیه می شود. همانطور که گفتیم این افراد معتقدند که آب گازدار زیاد باعث افسردگی می شود. اما ده ها مطالعه علمی نشان می دهد که مصرف کاکائو و شکلات (در مقادیر استاندارد) نه تنها در پیشگیری از افسردگی مفید است، بلکه می تواند علائم افسردگی را در افراد مبتلا به افسردگی کاهش دهد.

5. علف چای یا گل شهناز

گل شهناز از دیرباز مورد توجه علاقه مندان به طب سنتی بوده و برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله افسردگی تجویز می شود. اما حقیقت این است که مصرف علف چای حتی برای حیوانات نیز خطرناک است. اگر فردی دارو مصرف کند و همچنین از علف چای استفاده کند، ممکن است به دلیل تداخل دارویی به بیمارستان مراجعه کند.

6. نسخه های رفتاری و غیر گیاهی

حکیمان و پزشکان طب سنتی نیز در زمینه خاله درمانی مجرب هستند. مثلاً آقای حکیم روازاده می گوید عامل افسردگی حب دنیا و گناه و حسادت است! او معتقد است که درمان این مشکل اولین درجه اصلاح مزاج است که توضیح دادم. و سپس پیشنهاد می کنند که فرد مبتلا به افسردگی به صلاح برود، مریض را عیادت کند، عیادت کند و به فقرا کمک کند تا شفا یابد.

این درمان جالب و مزخرفات غیر علمی چگونه می تواند افسردگی را درمان کند؟ افسردگی باعث می شود فرد خاموش شود و نتواند روابط بین فردی سازنده ای با دیگران داشته باشد، بنابراین ارتباط با اقوام کاهش می یابد. بنابراین نسخه آقای روان زاده دیدار با اقوام است. مثل این است که یکی بگوید: «می ترسم، چه کار کنم که ترسم از بین برود؟» و در جواب به او بگوییم داروی شما این است که نترسید!

داروهای ضد افسردگی یا طب سنتی
طب سنتی نه تنها نمی تواند جایگزین داروهای روانپزشکی شود، بلکه مضر است

افسردگی چیست؟

اگر بخواهیم پاسخ علمی بدهیم، افسردگی حالتی از اختلال خلقی و روانی است که با علائمی مانند ناراحتی، ناامیدی، کسالت، احساس پوچی، بی میلی و … مشخص می شود. افسردگی می تواند جنبه طبیعی و طبیعی داشته باشد، اما اگر فردی برای مدت طولانی افسرده باشد و در زمینه های مختلف زندگی دچار مشکل باشد، آن را یک اختلال افسردگی می دانیم. افسردگی عادی با گذشت زمان برطرف می شود، اما اختلال افسردگی اساسی نیاز به درمان دارد. و اگر درمان جدی انجام نشود، مشکلات فرد تشدید می شود.

درمان علمی و تایید شده افسردگی چیست؟

روش درمان هر بیماری جسمی و روحی پس از سالها تحقیق و آزمایش کشف می شود. یافته های محققان برای درمان در DSM 5 یا راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ذکر شده است. این کتاب حاصل تلاش طولانی مدت دانشمندان، روانپزشکان، روانشناسان، پزشکان و انسان شناسانی است که به دنبال راه حلی برای چالش های زندگی بشر هستند. در این کتاب به روش های دارویی و روان درمانی برای درمان اختلالات افسردگی اشاره شده است. دارودرمانی توسط روانپزشک و روان درمانی توسط روانشناس انجام می شود.

دارویی برای افسردگی

روانپزشکان داروهای مختلفی را برای درمان افسردگی تجویز می کنند. هر یک از این داروها بر بخشی از بدن تأثیر می گذارد و باعث می شود که فرد کاهش علائم افسردگی را تجربه کند. من قبلا لیست داروهای ضد افسردگی را در آقای روانشناس نوشتم. اگر بخواهم پرمصرف ترین این داروها را نام ببرم، باید به داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین (SSRI) اشاره کنم. سیتالوپرام، سرترالین و فلوکستین نمونه هایی از این داروها هستند.

عمل SSRI ها

SSRI ها با مسدود کردن بازجذب ناقل عصبی سروتونین بر افسردگی کار می کنند. سروتونین نقش کلیدی در تنظیم خلق و خوی انسان دارد، بنابراین عدم تعادل این انتقال دهنده عصبی در بدن باعث افسردگی و اختلالات اضطرابی می شود. با جلوگیری و مهار بازجذب سروتونین در گیرنده های عصبی پیش سیناپسی، SSRI ها سطح سروتونین خارج سلولی را افزایش می دهند و سروتونین غلیظ تری را به گیرنده ها می دهند.

روان درمانی افسردگی

روش های روان درمانی مختلفی برای درمان افسردگی وجود دارد. انتخاب روش به نوع افسردگی، شدت آن و رویکرد روانشناس بستگی دارد. روانکاوی، طرحواره درمانی و درمان شناختی رفتاری نمونه هایی از این روش های درمانی هستند که برای درمان افسردگی استفاده می شوند. اما این روش ها چه تاثیری روی فرد می گذارد؟ این روش های درمانی بر رفتار و فرآیندهای ذهنی انسان تمرکز دارند. تمام رویکردهای درمانی سعی در حل چالش های ذهنی و مشکلات رفتاری بیماران دارند. و تلاش می کنند تا در سبک زندگی مردم تغییراتی ایجاد کنند.

به عنوان مثال یکی از علل افسردگی می تواند فقدان احساس ناکارآمدی و ناتوانی باشد که فرد به دلیل اعتماد به نفس پایین دچار آن شده است. اگر این باور ذهنی نادرست در فرد تغییر کند، می توان انتظار داشت که شدت افسردگی به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

چرا طب سنتی نمی تواند افسردگی را درمان کند؟

اگر نتوانیم مشکلی را به درستی تشخیص دهیم، چگونه می توانیم آن را درمان کنیم؟ برای شناسایی افسردگی از مصاحبه بالینی استفاده می کنیم. همچنین انجام تست روانشناسی می تواند به عنوان یک ابزار جانبی مورد استفاده قرار گیرد. هدف از این دو کار شناسایی دقیق علائمی است که از نظر علمی فرد را افسرده می دانند.

کسانی که فکر می کنند افسردگی ناشی از عشق به دنیا، حسادت و احساس گناه است، چگونه می توانند آن را درمان کنند؟ در این میان یکی از نشانه های افسردگی عدم لذت بردن از زندگی و احساس ناامیدی است. یکی دیگر از کارهایی که در طب سنتی برای تشخیص افسردگی انجام می شود، بررسی رنگ زبان، رنگ پوست و بیان چشم ها است. این روش چقدر قابل اعتماد است؟

اگر بگوییم با این روش ها می توان افسردگی را به درستی تشخیص داد، باید این مورد در ده ها نمونه آزمایشی تایید شود. اما روش های شناسایی و درمان افسردگی در طب سنتی تجربی بوده و هیچ مدرک علمی برای این امر در دست نیست.

گیاهان دارویی تاثیری ندارند؟

علم با داروهای گیاهی و اثرات گیاهان مشکلی ندارد. اگر در آزمایش آزمایشگاهی ثابت شود که گیاهی برای درمان مؤثر است، عموماً از آن دارویی تهیه می شود و این گیاه جنبه طب سنتی را ندارد. بلکه در علم مدرک شده است. اما طب سنتی درمان را همراه با تصادف و سوگیری می بیند. مثلا می گویند گل شهناز داروی گیاهی افسردگی است. بنابراین آیا این دارو می تواند هر نوع افسردگی را درمان کند؟ آیا دوز خاصی وجود دارد؟ چه یافته های علمی این موضوع را تایید می کند؟ این داروی گیاهی چگونه بر افسردگی تاثیر می گذارد؟ اینها سوالاتی است که حتی در مورد داروهای روانپزشکی نیز مطرح می شود، اما داروها برای این موارد پاسخ مناسبی دارند.

اثر دارونما

برخی می گویند با کمک گیاهان دارویی توانسته اند افسردگی را کاهش دهند. اما این مشکل می تواند ناشی از اثر دارونما یا تسکین دهنده be Placebo استفاده از روش های درمانی نادرست و بی اثر است که در واقع هیچ اثر درمانی ندارد و به دلیل تلقین یا فریب توانسته تاثیر مثبتی بر روی بیمار بگذارد. به طور کلی علم با قدرت شفابخشی گیاهان مشکلی ندارد، اما به شرط اثبات آن به دنبال استفاده از آن است.

تقلب به نام طب سنتی

افراد سودجو از نگرش مردم به نام طب سنتی و ترس از دارو سوء استفاده می کنند و با تجویز نسخه های مضر باعث بدتر شدن مردم می شوند. در این مقاله توضیح دادم که این موارد نه تنها بی تاثیر هستند، بلکه باعث زوال و بیماری جسمی فرد می شوند. به یاد داشته باشید که دارویی که از گیاهان تهیه می شود با جوشاندن یک گیاه متفاوت است. ممنون میشم اگر تجربه خود را با من در میان بگذارید و با نوشتن نظر در زیر به من بگویید که آیا موافق درمان افسردگی با طب سنتی هستید یا خیر.

اگر از افسردگی رنج می برید و می خواهید روند درمان را با روان درمانی شروع کنید با ما تماس بگیرید.