منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آگاهی از انواع انحرافات جنسی یا اختلالات پارافیلیک

آگاهی از انواع انحرافات جنسی یا اختلالات پارافیلیک

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آگاهی از انواع انحرافات جنسی یا اختلالات پارافیلیک

انحراف جنسی، پارافیلیا یا اختلال پارافیلیک اختلالات روانی را مربوط به مشکلات جنسی می دانند و شامل رفتارهایی می شود که مورد قبول جامعه نیست و از نظر روانشناسی نابهنجار و بیمارگونه تلقی می شود. انحرافات جنسی نه تنها برای فرد، بلکه برای اطرافیان و جامعه نیز مضر است. در این مقاله شما را با پارافیلیا، علل انحرافات جنسی و روش های درمان انحرافات جنسی آشنا می کنم.

انحراف جنسی چیست؟

اختلالات پارافیلیک یا پارافیلیا اختلالات روانی هستند که شامل تمایلات و رفتارهای جنسی غیرطبیعی است. این اختلالات روانی با تجربه برانگیختگی شدید جنسی با فانتزی، موقعیت ها و افراد نامناسب، اشیاء یا رفتارهای غیرعادی و غیرعادی مشخص می شوند. آنها مورد قبول جامعه و قانون نیستند. Paraphilia در واقع یک کلمه یونانی است که از دو قسمت Para به معنای فراتر و Philia به معنای دوست داشتن تشکیل شده است. پارافیلیا در لغت به معنای عشق غیرعادی یا غیرعادی است.

در واقع اختلالات پارافیلیک شامل تمایلات و رفتارهای جنسی غیرعادی و معمولی است. این تمایلات و رفتارها به عنوان اختلالات شخصیتی شناخته می شوند حداقل 6 ماه درگیر آن شده و بر عرصه های مختلف زندگی (فردی، خانوادگی، شغلی و اجتماعی) تأثیر منفی بگذارد. واضح است که اختلالات پارافیلیک باعث ناراحتی و رنج می شود، بنابراین درمان این اختلالات باید جدی گرفته شود.

پیشینه پارافیلیا

پارافیلیا ریشه در تاریخ دارد. در ادبیات کشورهای مختلف مواردی مبنی بر انحراف جنسی وجود دارد، اما اگر بخواهیم از منظر علمی به این موضوع نگاه کنیم، اولین بار یک متخصص جنسی به نام جان مانی، اصطلاح پارافیلیا را به عنوان یک برچسب تحقیر آمیز برای تمایلات غیرعادی جنسی به کار برد. در سال 1903، فردریش سالومون کراوس این کلمه را وارد زبان انگلیسی کرد. در سال 1920، ویلهلم استکل، روانشناس اتریشی، از واژه پارافیلیا برای نام بردن اختلالات مرتبط با انحراف جنسی استفاده کرد. با این حال، روان‌پزشک آمریکایی، گلن گابارد، بیان می‌کند که علی‌رغم تلاش‌های جان مانی و استکل در این زمینه، اصطلاح پارافیلیا جنبه نسبتاً تحقیرآمیزی داشته است.

در اواخر قرن نوزدهم، روانشناسان و روانپزشکان تلاش کردند تا انحرافات جنسی را طبقه بندی کنند. این کار به منظور تشریح دقیق و علمی انحرافات انجام شد تا با ساختارهای قانونی و شرعی تفاوت داشته باشد. این تلاش ها منجر به استفاده از اصطلاح انحراف جنسی در DSM III برای اشاره به پارافیلیا شد. طبقه بندی اختلالات و اختلالات جنسی قبلاً در DSM وجود دارد و شامل رفتارها و تمایلات جنسی غیرطبیعی است.

انواع انحرافات جنسی

 • اختلال فتیشیستی (اختلال فتیشیستی): تحریک و ارضای جنسی از نگاه کردن به اجسام بی جان مانند کفش زنانه، جوراب ساق بلند، مانکن لباس و غیره.
 • اختلال ترانس استخوانی (اختلال ترانسوستیت): برانگیختگی با پوشیدن لباس های جنس مخالف یا استفاده از زیورآلات و لوازم جنس مخالف.
 • اختلال مازوخیسم و ​​سادیسم جنسیمازوخیسم جنسی و سادیسم جنسی): برای لذت بردن از آزار و اذیت جنسی یا آزار جنسی، مانند کتک زدن یا ضرب و شتم، تحقیر یا تحقیر و هر چیزی که متضمن درد و رنج باشد.
 • اختلال نمایشی (اختلال نمایشگاه: با نشان دادن اندام تناسلی خود به کسانی که انتظار دیدن آنها را ندارند هیجان زده شوید. به عنوان مثال، در یک مکان عمومی برای بزرگسالان، کودکان یا هر دو گروه
 • اختلال فضول (اختلال فضول): این اختلال نامیده می شود دیدن همچنین شناخته شده است در این اختلال، فرد به طور مخفیانه از نگاه کردن به افرادی که برهنه هستند لذت می برد و نمی داند که کسی آنها را تماشا می کند.
 • اختلال سرخوردگی (اختلال فروتوریستی): در این اختلال فرد از لمس و تماس بدنی با افراد دیگر در مکان های شلوغ مانند مترو، بازار و صف ها لذت می برد.
 • اختلال پدوفیلیک (اختلال پدوفیلیک): تمایل و تلاش برای داشتن روابط جنسی با کودکان نابالغ یا تازه بالغ.
 • سایر اختلالات انحرافی: این شاخه شامل سایر انحرافات جنسی ثانویه است که در بالا ذکر نشده است و من به آنها اشاره خواهم کرد.

انواع دیگر انحرافات جنسی

در واقع انواع دیگر انحرافات جنسی زیرمجموعه یکی از گروه های فوق هستند. این انحرافات عمدتاً شامل فتیش ها می شود.

 • اختلال زئوفیلیک (اختلال زئوفیلیک): تمایل به تماس جنسی با حیواناتی مانند سگ، الاغ، اسب، گوسفند و غیره.
 • اختلال اروفیل (اختلال اوروفیل): تمایل به ادرار کردن روی دیگران یا اینکه شخص دیگری همین کار را با آنها انجام دهد.
 • سه گانه گرایی (ترویلیسم): در این صورت مرد از دیدن رابطه جنسی همسرش یا عشق او با شخص دیگری هیجان زده و خوشحال می شود.
 • اختلال کوپروفیلیک (اختلال کوپروفیلیک): برانگیختگی جنسی در تماس با مدفوع یا میل به اجابت مزاج بر روی دیگران یا اینکه کسی همین کار را با آنها انجام دهد.
 • اختلال نکروفیلیک (اختلال نکروفیلیک): برانگیختگی جنسی در اثر تماس با مرده یا خودارضایی هنگام نگاه کردن به جسد.
 • عباسیوفیلی (اختلال عباسیوفیلی): تمایل به برقراری ارتباط با افراد دارای محدودیت های جسمی و حرکتی. مثلاً کسانی که بازوها یا پاهایشان گچ گرفته یا از کار افتاده است.
 • آکروتوموفیلی (آکروتوموفیلی): تمایل به ارتباط با افراد قطع عضو بدترین شکل این رابطه با عروسک های لولیتای انسانی است.
 • خفگی (خفگی اروتیک): برای خفه کردن خود یا دیگری.
 • ایجاد خونریزی (خودهموفتیشیسم): خود بیرون ریختن خون به منظور برانگیختگی. این اختلال شامل نوشیدن خون نمی شود.
 • اتنوپیوفیلیا (اتونپوفیلی): نقش یک نوزاد را با شیر دادن، تعویض پوشک و غیره بازی می کند.
 • قتل شهوانیمرده شهوت): این یکی از انحرافات جنسی است که در آن فرد با قربانی خود رابطه برقرار می کند و سپس او را می کشد. یا بعد از کشتن با او ارتباط برقرار کنید.

همانطور که می بینید، انحرافات جنسی همیشه کم خطر نیستند، بلکه می توانند منجر به جنایات زنجیره ای شوند. این یک نگرانی عمومی است.

علل انحراف جنسی

عوامل مختلفی در بروز این اختلال روانی نقش دارند و نمی توان به عامل خاصی به عنوان دلیل بروز انحرافات جنسی اشاره کرد. روش های نادرست فرزندپروری، برخورد نامناسب با کودکان و خانواده های درگیر در تعارض والدین نقش موثری در این مورد دارد. افرادی که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به پارافیلیا هستند. یکی دیگر از عوامل موثر در این مورد، باورها و نگرش های نادرست افراد است. بسیاری از افرادی که درگیر فحاشی یا پدوفیلی هستند، معتقدند که دیگران از کار آنها لذت می برند. متاسفانه رسانه هایی مانند شبکه های اجتماعی نیز در افزایش این موارد نقش بسزایی دارند. در برخی شبکه های اجتماعی و سایت های غیراخلاقی این موارد به نوعی عادی یا انگ می شوند که در افزایش تمایل افراد به این موارد موثر است. در کنار همه عوامل محیطی و فردی، نمی توان عوامل بیولوژیکی را نادیده گرفت. عدم تعادل در هورمون های جنسی و انتقال دهنده های عصبی، آسیب مغزی و عوامل ژنتیکی عوامل بیولوژیکی هستند که می توانند در شروع اختلالات پارافیلیک نقش داشته باشند.

شیوع پارافیلیا

این اختلالات هم در مردان و هم در زنان مشاهده می شود. اما طبق آمار در زنان بیشتر رخ می دهد. یکی از دلایلی که آمارها نشان می دهد شیوع این اختلال در مردان بیشتر است این است که از نظر جامعه رفتارهای جنسی عجیب و غریب برای زنان بیشتر از مردان قابل قبول است. اما اگر رفتار جنسی توسط مردان انجام شود، از نظر جامعه مجرمانه است. به عنوان مثال، اگر زنی به طور غیرمنتظره اندام تناسلی خود را به دیگران نشان دهد، این می تواند تمایل به داشتن رابطه جنسی با آن شخص در نظر گرفته شود. اما اگر فردی چنین کاری انجام دهد این رفتار جنبه مجرمانه به خود می گیرد. ما نمی توانیم آمار دقیقی در مورد این مسائل بدهیم زیرا بستگی به فرهنگ و شرایط دارد. در نتیجه آمار هر کشور با کشور دیگر متفاوت است.

درمان اختلالات پارافیلیک

اختلالات پارافیلیک و انحرافات جنسی با دارو درمانی و روان درمانی درمان می شوند. داروها به مشکلات بیولوژیکی می پردازند و روان درمانی به عوامل محیطی، فرآیندهای روانی و رفتاری می پردازد. روانپزشک مسئول دارودرمانی و روانشناس روان درمانی است. درمان انحرافات جنسی در بسیاری از موارد با پیچیدگی و مشکلات مختلفی همراه است. این افراد معمولا همه چیز را نمی گویند و آن طور که باید با روانشناس و روانپزشک همکاری نمی کنند.

درمان دارویی اختلالات پارافیلیک

در گذشته، برخی از کشورها از اخته کردن به عنوان راه حل اولیه برای مقابله با بیماران خطرناک جنسی استفاده می کردند. بعدها برای این افراد داروهای ضد آندروژن و کاهش تستوسترون برای کاهش هورمون های جنسی مردانه تجویز شد. امروزه برای کاهش میل جنسی این افراد از داروهای ضد افسردگی مانند SSRI استفاده می شود. در واقع درمان دارویی تنها با هدف کاهش میل جنسی این افراد انجام می شود و به عنوان یک درمان کمکی در کنار روان درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

روان درمانی اختلالات پارافیلیک

برای درمان این بیماری ها از روش های مختلف روان درمانی استفاده می شود. از جمله رویکردهای درمانی مورد استفاده در این مورد می توان به روانکاوی، درمان شناختی رفتاری، هیپنوتیزم درمانی و گروه درمانی اشاره کرد. در درمان شناختی رفتاری یا CBT، یک روانشناس به دنبال تغییر باورها و نگرش های نادرست فرد و همچنین رفتار غیرعادی در زمینه رابطه جنسی است. یکی از مواردی که روانشناسان در CBT به آن توجه می کنند ایجاد بیزاری در فرد از رفتارهای غیرعادی و درک احساسات واقعی قربانیان است. رویکرد روانکاوانه معتقد است که انحرافات جنسی می تواند یک واکنش دفاعی برای محافظت از خود (ایگو) در برابر ترس باشد. یا ممکن است به دلیل تثبیت (به دام افتادن) در مرحله رشد پیش از تولید مثل و مرحله ادیپ ظاهر شود. روانکاوان معتقدند انحرافات جنسی در کسانی رخ می دهد که نمی توانند با پیچیدگی روابط بین فردی و جنسی روبرو شوند. آنها برای فرار از این ترس به رفتارهای غیرعادی و غیر طبیعی روی می آورند. در روانکاوی به دنبال شناسایی ریشه ها و عوامل موثر در بروز اولیه این مشکلات هستند. در این روش نیز با شناسایی مکانیسم های دفاعی و عوامل ناخودآگاه موثر در این رفتار سعی در حل این موارد و درمان فرد دارند.

گروه درمانی روش جالب و موثر دیگری برای درمان این بیماری هاست. در این روش فرد در گروهی قرار می گیرد که افرادی مانند او نیز وجود دارند. روانشناس به عنوان ناظر و راهنما در این گروه حضور دارد و با کمک مردم برای یافتن راه حل های درمانی و اثر جمعی تلاش می کند. در گروه درمانی تمرکز بر فعالیت های موثری مانند پذیرش مسئولیت، آموزش همدلی، شناسایی با قربانیان، همدلی، تقویت روابط بین فردی، مهارت های ارتباطی و … است.

ما در گروه آقای روانشناس آماده راهنمایی و کمک به شما هستیم. با ما صحبت کن.